Press "Enter" to skip to content

Anı yaşamak ve başkaları için yaşamak

Anı yaşamak,Anı yaşamak nedir?,An nasıl yaşanır?,Anı nasıl yaşarız?,Anı yaşamak için ne yapmalı?,Anı yaşamak için öneriler,Anı yaşa carpe diem,Başkaları için yaşamak

Anı yaşamak ama nasıl?

Selam beyler. Arayı çok soğutmamaya karar verdim bundan sonra en azından haftada 1’de olsa yazı gireceğim. Buranın ziyaretçi kitlesi forumdan fazla onu fark ettim. Sizleri görmezden gelemem. Bugünkü mevzumuz anı yaşayabilmek, anda kalabilmek üzerine olacak. Çünkü gerçekten önemli bir mevzu. Konuya nasıl başlayıp nasıl toparlasam bilemiyorum her zamanki gibi plansız bir yazı olacak.

Geçenlerde Çeşme’ye gittik arkadaşlarla. 2 günlüğüne de olsa güzel anılar yaşadık. Lakin üzüldüğüm bir nokta vardı. Öncelikle olayları baştan anlatıp ana fikre öyle gireceğim. Arkadaş maaşını alıp araba kiralamıştı. Bundan önceki yazımda bahsetmiştim. Arabayı kiraladıktan sonra İzmir Çeşme’ye doğru yola koyulduk. Daha henüz yoldayken istemsizce video-fotoğraf çekilmeye başladık. Araba giderken müziğin sesi duyulacak şekilde video çekip instagram, whatsapp ve snapchate attık. Ben yapmadım diğer arkadaşlar yaptı ama genel konuşuyorum şuan.

Başkaları için yaşamak

Yol boyunca bir şeyleri birilerine kanıtlamaya çalışıyor gibiydik, gibiymişiz daha doğrusu. Sonradan üzerine kafa yorunca anlıyor insan. Canlı yayın açmalar, video çekmeler, fotoğraf çekmeler. Resmen birilerine nispet yapıyor gibiydik. Öyle böyle 1.5-2 saatin ardından gideceğimiz yere vardık ve güzel bir sahil bulduk. Ilıca sahilini bilenleriniz vardır belki gerçekten berrak ve sıcak bir suyu var. Bak yine nispet yaptım, engel olamıyorum kendime. 🙁 Sahil kenarına varır varmaz fotoğraf çekilmeye başladık. Selfieler, deniz manzaralı fotoğraflar vesaire vesaire. O an dank etti bana bir şeyler. Anı yaşayamıyorduk.

O an oradaydık ama kendimiz için orada değildik sanki. Başkalarına hava atabilmek için paraya kıymış gibiydik. Belki diğer arkadaşlarımın düşünceleri öyleydi yani farkında olmadan öyleydi. İnstagrama deniz manzaralı ve arkadaşlarımla olan 1 fotoğrafı hikaye olarak paylaştıktan sonra telefonu kaldırdım. Yani telefonla uğraşıp poz vermeyi bıraktım. Hele diğer arkadaşımın durumu daha vahimdi. Birilerini telefonla arayıp hava atmalar, tribe girmeler. Ben de yaptım sevgilime ama şaka amaçlıydı benim olay. Diğer arkadaşlar ciddi manada telefon ile geçirdiler o 2 günü. Ben ise onlar telefonla uğraşırken denizde yüzmekle meşguldüm.

Anı yaşayabilmek

Düşünüyorum da ne oldu bize? Sosyal medyayı sosyalleşmek amacıyla kullanmamız gerekirken herkes kendi hayatının daha iyi olduğunu ispatlamak için kullanır oldu. Herkes yediğini içtiğini paylaşır oldu. Elbette fotoğraf çekilmek güzel lakin fotoğraflar nispet yapmak için çekildiği sürece gülüşler hep sahte kalacaktır. Herkes başkalarını mutsuz etmek için çabalıyor. Her gün farklı kıyafetler giyemeyen kişilerin yoksulluğu yüzüne vuruluyor. 2 fotoğrafı üst üste aynı kıyafetle paylaşınca insan kendini kötü hissediyor. Gerçi ben çok takmam sosyal medyayı. Eğlence amaçlı kullanırım tamamen. Kim kiminle ne yapmış umurumda olmaz. Fotoğraf paylaşacağım zaman veya biri mesaj attığı zaman bakarım o kadar.

Bizim belki de Türk milletinin en büyük problemi bu aslında. Anı yaşayıp anda kalamamak. Önce o anın tadını çıkartmak yerine o anı ölümsüzleştiriyoruz. O fotoğrafta her şey mükemmel oluyor lakin perde arkasındaki gerçeği kimse değil siz biliyorsunuz. Onun yerine önce o anı yaşayıp sonrasında hatıra olarak fotoğraf çekilinmesi taraftarıyım. Hem o an ne kadar eğlendiğinizi güzel vakit geçirdiğinizi bilirsiniz hem de gördükçe hatırlarsınız. Başkalarına bir şey ispatlamak zorunda değilsiniz ki. Başkalarını belki bir ihtimal kandırırsınız da kendinizi kandırabilir misiniz?

Carpe Diem – Anı Yaşa

Bu durumun en büyük sebebi belki de fakirliktir. Belki de gelecek kaygısıdır bilemiyorum. Yarına çıkabileceğimizin garantisi olmadığı için o fotoğrafta hatırlanmak istiyor da olabiliriz. Hepimizin her zaman tatile çıkma şansı yok. Başkaları yabancı ülkelerden gelip ülkenin dört bir yanını geziyor. Biz Türkiye’de yaşadığımız halde kaç tane şehri gezdik? Benim Manisa, Malatya, İzmir dışında doğru düzgün gezdiğim şehir yok. Başka şehirlere de gittim ama tam manasında gezemedim. Belki bu saydığım şehirleri de gezememişimdir doğru düzgün. 81 tane ilden 4 tanesini gezebilmişim. 20 yılda 4 şehir. 40 yılda 8, 80 yılda 16 şehir. Çok acınası bir durum değil mi? Maddiyat sıkıntımız olduğu için bir daha o anı yaşayamamaktan korkuyor ve o anı ölümsüzleştirmeye çalışıyoruz. Biliyoruz çünkü oraya gitmemiz bir şanstı belki o şans bir daha gelmeyecek o nedenle çekiliyoruz fotoğraf.

Olay sadece bununla da sınırlı değil aslında. Bu sadece bir örnekti. Başka şeyler de var. Mesela erkek erkeğe bir kafeye gittiğinizde etraftaki masalarda başka erkekler oluyor. Başka erkeklerin yanında kızlar oluyor. Yanında kız olmayınca bir eksiklik hissediyor ve “ulan şunların yanında kızlar var biz sap sap takılıyoruz” diye düşünüyoruz. O düşüncelere girildiği andan itibaren ortam b*ktanlaşıyor ve enerjisi düşüyor insanın. Tatsız tutsuz bir ortam oluyor. Halbuki etraftakileri önemsemeyip eğlenceli, keyifli bir sohbet edilse etraftakiler de merak uyanacak. Bu sefer herkes sizin masanızda olmayı isteyecek. Bunun yerine biz ne yapıyoruz? Ulan onların masa da kızlar var keşke yanımızda kız olsa diyoruz.

İnanın bana beyler erkeklerle ettiğiniz sohbetler kızlarla edilenden daha keyifli. Biz genelde mantık odaklı olduğumuz için salaklıklara tahammül süremiz pek olmuyor. Ve inanın bana beyler kızlar erkeklerin sohbetlerini daha çok seviyorlar. Bu yüzden siz onlarsız olmayı dert etmek yerine kendi aranızda eğlenebilmeyi öğrenin. Siz kendi aranızda eğlenebilirseniz inanın bana herkes sizin eğlencenize dahil olmak isteyecektir. Kızlarla gerçekten vakit geçirdiğinizde anlayacaksınız ki espri yeteneğinden yoksun, sosyal medyada yaşayan varlıklar. Sosyal medyada erkeklerin yaptığı esprileri kullanan kişiler hepsi. Sosyal medya kapansa espri yapamayacak hatta konuşamayacak kadar aciz haldeler. Büyük çoğunluğu böyle inanın bana.

Siz kendi aranızda eğlenebilmeyi öğrenmelisiniz. Biz Türk erkeklerinin en büyük problemlerinden bir tanesi budur. Hep kızsız takılmaktan yakınırlar, yakınırlar ve hep kızsız kalırlar. Halbuki kendi aranızda eğlenmeyi bilseniz diğer kızlarda merak uyandıracaksınız. “Acaba ne konuşuyorlar da bu kadar eğleniyorlar?” diye düşünecekler. Etrafı umursamadan eğlenebilen erkekler acayip çekici gelir kızlara. Şimdi bir kafede olduğunuzu ve 2 tane masa ve masada kişiler olduğunu hayal edin. Birinci masa da 3-4 tane erkek var ve ortamın enerjisi düşük pek eğleniyorlarmış gibi görünmüyor. İkinci masa da 3-4 erkek var ve acayip eğleniyorlar, kahkahalar hava da uçuşuyor ve etrafı umursamıyorlar. Siz bir masaya oturacak olsanız hangisine oturmayı isterdiniz?

Geçen senelerde memleketimde olan bir konsere gittim. Bir çok kişi kızlı-erkekli karışık gruplar halinde konsere gelmişti. Biz 4 erkektik ve o ortamın tek problemi kız olmamasıydı (!) Ben her ne kadar uğraşsam bile erkek erkeğe eğlenebilmek için diğerlerinin düşüncesi aynı olmadığından ötürü boktan bir ortam olmuştu. Daha kalabalık 8-12 kişilik başka bir erkek grubu vardı ve kızlar o erkeklerin arasına dahil olmak için can atıyordu. Çünkü onlar eğleniyor, şarkılara eşlik ediyor, bağırıyor, çığlık atıyor, bir şekilde eğleniyorlardı. Bizse durmuş orada kızsızlıktan yakınıyor efendi efendi duruyorduk. Halbuki kızsızlığın sebebi de belliydi. Herkes aynı bilince sahip olmadığı için oluyor bütün bunlar. Bu nedenle ben elimden geldiğince kendime misyon edinip bilinçlendirmeye çalışıyorum erkekleri.

Erkek erkeğe eğlenmeyi öğrenemezseniz kızlar hep hayal olarak kalır. Hep içinizde ukte olarak kalır. Kızlar sessiz sakin olan masada konuşulan muhabbeti merak etmez. Kızlar kahkahalar patlayan masada konuşulanları merak eder. Biz erkekler başka masaların sohbetlerini merak edip eğlence sebeplerini merak etmek yerine kendi kendimize eğlenmeyi öğrenemezsek bu iş olmaz. Biz erkeğiz ve bizim taşağımız var. Eğlenmek için yeterli sebep. Eğlencenize bakın. Hep söylerim kızlar sizin hayatınızı güzelleştirmek istemezler. Kızlar sizin güzel olan hayatınıza dahil olmak isterler.

İyi eğlenceler…

Godless Alpha
Godless Alpha

Soru ve sorunlarınızı mail üzerinden bize iletin. Biz de o konu hakkında yazı yazıp sorunuzu yanıtlayalım. [email protected]

View all posts

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir