Press "Enter" to skip to content

Elalem ne der? – Sosyal Baskı

Elalem ne der?, Sosyal baskı nedir?, Sosyal Baskı, Elalem ne der diye düşünmek, Başkalarının düşüncelerini umursamak, Başkaları ne der diye düşünmek, Çekinmek

Elalem ne der?

Selam beyler. Dün gece bir tane okuyucum bana ulaştı ve yaklaşık 2 saat kadar sohbet ettik. Gece 4 gibi uyudum ve yeni uyanıyorum. O arkadaş aşırı öz güvensizim işten bile sırf bu yüzden ayrıldım dedi. O arkadaş okuyorsa bu yazıyı oldukça tanıdık gelecektir. 🙂 Kendisi 6 ay Mardin 6 ay İstanbul’da yaşıyormuş. Mardin’de farklı giyinemem rahat olamam top derler dedi.

Aslında bir çoğumuz kadınlardan değil de etraftan çekiniriz. Şöyle düşünün çarşıda kalabalıkta yüzlerce binlerce insanın olduğu alanda hoşuna giden bir kız gördüğünü farz et. Bir de boş arazide etrafta kimsenin olmadığını düşün. İlk durumdaki ile ikinci durumda aynı miktarda mı korkarsın? Bence ilkinde daha çok korkarsınız. Aslında öz güven eksikliğinin sebebi, kadınlarla gidip konuşamamanın tek sebebi sosyal baskıdır. Heyecanlanma olayını kastetmiyorum. Heyecanlanmak normal. Herkes heyecanlanır çünkü yeni bir insanla tanışıyorsun.

Yolda efendi efendi yürüyorsunuzdur veya bir parkta oturuyorsundur. Bir hatun kişi gözünüze çarpar belki göz göze gelirsiniz. Kızla gidip tanışmak istersin ama etrafta insanlar vardır. Ben şimdi gidip kızla konuşursam ve kızda beni reddederse rezil olursam diye düşünürsünüz. Ya kız bağırırsa herkes bana bakarsa? Ya kız tokat atarsa ve diğerleri görürse? Bütün bu ihtimaller film şeridi gibi gözünüzün önünden geçer. Kadınlar ömrü boyunca çeşitli tacizlere maruz kalmışlardır ve bu gidişle kalmaya devam edecekler. Yani abazan erkeklerin sayısı oldukça fazla. Bu abazan erkekler bir yandan yolumuza taş koyarken bir yandan da o taşın üstüne çıkarak fayda sağlayabiliyor. Farklı olduğunuzu gösterebiliyorsunuz apaçık cinsel muhtaçlık sergilemeyerek.

Sosyal Baskı Nedir?

Her neyse sen kafanda bin bir türlü senaryo oluştururken kız öylece çekip gidiyor. Sen de konuşamıyorsun. Öncelikle şunu kafanıza sokmanızı istiyorum. Kızlar sosyal baskıya erkeklerden daha çok önem verirler. Diyorum ya fahişe damgası yemekten korkarlar. Bir kız sizinle tanışmaya gelse toplum tarafından fahişe yaftası yapıştırılacak. Lakin bir erkek bir kızla tanışmaya gitse ya pek umursanmayacak ya helal olsun aslanıma denecek ya da erkek sonuçta normal bir durum denecek. Yani bir kız sizle tanışmaya gelse çok şey kaybeder fakat siz bir kızla tanışmaya gitseniz hiçbir şey kaybetmezsiniz. Normal karşılanacaktır belki takdir bile edilirsiniz. Bu yüzden çok çok çok üst düzey bir tipiniz yoksa veya çok çok çok üst düzey zengin değilseniz bir kız sizinle tanışmaya gelmez. Sosyal ortamlarda belki olabilir fakat halka açık alanlarda bu durum gerçekleşmeyecek. Yani sen gidip konuştun konuştun yoksa kız her ne kadar seninle konuşmakta istese sen gidip konuşmayı başlatmazsan hiçbir şey olmayacak.

Bütün toplumlarda bu böyledir. Bu tanışma yükü erkeklerin omuzlarına yüklenmiş. Biz de isterdik böyle bir kanun olmasın ama şimdilik değiştirmek elimizde değil. İleride toplumumuz düşünce olarak çağ atlarsa kızlar tanışmaya gelebilir. Biz durmamak için günümüz şartlarına uyum sağlamalıyız.

Aslında bu sosyal baskı sadece kızlarla tanışmaya giderken olmaz. Sosyal baskıyı hayatımızın her alanında iliklerimize kadar hissederiz. Kız etek giymeye kalkar elalem ne der diye düşünür, vazgeçer. Erkek saçını boyatmak ister elalem ne der diye düşünür, vazgeçer. Erkek aksesuar kullanmak ister elalem ne der diye düşünür, vazgeçer. Bir düşünsenize hayatınız boyunca nelerden vazgeçtiğinizi. Elalem o kadar işsiz ki milletin giyimine karışır, dinine karışır. Elalem bundan 100 yıl öncede karışıyordu şimdi de karışıyor belki 100 yıl sonra da karışacak. Bu düzen bilinçli nesiller yetişmediği sürece değişmeyecek.

Saçınızı kestirir veya uzatırsınız millet top der, yakışmamış der, götüme benzemişsin der. Her şeyi derler yani. Amacınız elalemi mutlu etmekse herkesin yaptığını yapın. Hiçbir şey yapmayın. İşe gidip gelin başınızı önünüze eyin etrafınıza bakmadan yürüyün. Sorgulamayın, okumayın, araştırmayın, düşünmeyin. Çünkü herkes böyle yapar. Kadınlarla ve hayatta başarılı olan erkeklerin en büyük özelliği sosyal baskıyı önemsememesidir. Elalem ne der diye yaşamak yerine kendi istediği gibi yaşar. Bilir ki elalemi tatmin etmek zordur. Bu yaşınıza kadar hepiniz elalem ne der diye düşünerek yaşadınız. Hepimiz öyle yaşadık. Artık kuralları değiştirme vakti.

Saçma gelecek ama bazen bir adres ararken yanlış yola sapıyorum tekrardan geldiğim yola dönmek zorundayım ama şimdi salak derler düşüncesine giriyordum. Ya da şu renkli kaldırım taşlarında birine basıp birine basmama huyu var yapmaktan çekinirdim çoğu zaman. Saçma şeyler diyorum ama bunların hepsi öz güveninize zarar verir. Küçük şeylerde olsa aklınıza gelen şeyi yapmazsanız öz güveniniz zedelenir. Yine saçma gelecek ama artık sırf eğlence olsun diye aynı yerden 5-6 defa geçtiğim oluyor ve bununla mutlu oluyorum. 🙂

Saçımı griye boyattığımda özellikle kimileri çok yakıştığını söylüyordu kimileri eskisinin daha iyi olduğunu. Aşırı derecede faydası oldu öz güvenime. Çünkü herkes hakkımda başka bir şey söylüyordu. Bunları ilk başlarda umursasam bile sonradan herkesi aynı anda memnun etmenin mümkün olmadığını fark ettim. İstediğim kıyafeti giyiyorum, istediğim şekilde davranıyorum. Sosyal medyada fotoğraf paylaşamayanlar var aranızda. Ben ise gerektiğinde saçma sapan fotoğraflar paylaşabiliyorum. Çünkü elalem s*kimde değil. Ben eğlenceme bakıyorum. Nerede ne şekilde olur bilinmez önemli olan benim eğlenmem.

Sosyal Baskı

Elalem siz devlet dairesine giremediğiniz için sizi işe yaramaz olarak görür. Bilmezler ki devlet dairelerinde herkes boş boş oturuyor. Ticaretle uğraşan adama güvenilmez derler. Halbuki dünyanın en zenginleri ticaretle zengin olmuşlardır. Ticarette başarısız olursanız taşlarlar, başarılı olursanız yalakalık yaparlar. Elalem asalak olmanızı ister. Elalem farklılıklara saygı duymaz kendinin doğru olduğunu diğerlerinin yanlış olduğunu düşünür. Din konusunda da bu durum mevcut. Elalem ne der diyerek dine inananlar var. Adam haftanın 6 günü arzu dolu mesajlar atarken her Cuma camide en ön safta yer tutar. Çokta memnun değildir halinden sadece toplumdan dışlanmamak için yapılmış bir hamledir.

Bunca yıl elalem ne der diyerek yaşadınız ve ne kazandınız? Toplumun içinde yer almışsınızdır, sürüye katılmışsınızdır en fazla. Bu dünyada başarılı olan insanların bir çoğu sürünün dışında yer alan insanlardır. Toplum güvenlidir insanı güvende hissettirir. Bunun sebebi çok eskilere dayanıyor. Kalabalık olarak yaşarsan hayatta kalma şansın daha yüksekti. Şimdi devir değişti. Kuru kalabalığa gerek yok. Hayatta kalmanız için mütevazi ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar para kazandınız mı yeterli. Onun dışındaki her şey toplumun desteğini ve beğenisi almak için olduğuna emin olabilirsiniz.

Evlilik, iş sahibi olma, ev sahibi olma, araba sahibi olma, çocuk sahibi olma… Bunların hepsi toplumun size emrettiği şeyler. Bunları yapmazsanız işe yaramaz ve güvenilmez olursunuz. Gerçekten bu kadar umurunuzda mı toplumu mutlu etmek? Ne alaka ben evlenmek isteyemez miyim diyenler olabilir. İsteyebilirsin elbette. Fakat sen 25 yaşına geldiğinde artık ailenin ve çevrenin bir kız bul da evlen artık dediğini inkar edemezsin. Toplumun size geçirdiği tasmadır bu şeyler. Sizi elde tutmak için yaparlar. Evlenerek adam olacağınızı düşünürler. Kendilerinin köle olduğunun farkında değillerdir. Farkında olan varsa bile ses çıkartamaz çünkü toplum öyle emretti.

Bırakın arkadaşlar toplum ne der diye düşünmeyi. Ne istediğinizi düşünün. Paten mi sürmek istiyorsunuz, sürün. Kaykaya mı binmek istiyorsunuz, binin. Motor mu almak istiyorsunuz, alın. Giyim tarzınızı mı değiştirmek istiyorsunuz, değiştirin. Ne istiyorsanız onu yapın. Çünkü öbür türlü toplumu memnun etmek sizin öz güveninizi sıfıra düşürmekten başka bir işe yaramaz. Saçınızı boyatmayı düşünebilirsiniz çok güzel ve farklı oluyor tavsiye ediyorum. Aynada sürekli gördüğünüz insan biraz farklı görünüyor ve hoş bir his.

Öz güvenim düşük diyorsanız da normalde ödev verecektim lakin ödeve hoş bakmadığınızı fark ettim. Bu yüzden öneride bulunacağım dikkate alırsanız ne ala dikkate almazsanız da umurumda olmaz. Ben hayatıma bakarım. Bugünden itibaren kendinizi yeterli hissedene kadar yolda birilerine adres sormanızı istiyorum. İlk başta adres sorduğunuz kişiler erkek olabilir, sonra kızlara sormak şartıyla. Kızlara soru sorabilecek seviyeye geldikten sonra sürekli kızlara oynayacaksınız.

İlk başta adres sordurma sebebim veya her ne sorarsanız artık soru sormak sakıncalı değildir. Kızı rahatsız etmez, toplumu da etmez. Bu yüzden siz ne konuşacağım diye düşünmeyip soracağınızı sorup yanından ayrılırsınız. Aranızda kızlarla konuşamayan insanlar olduğu için öneriyorum bunu. Aynı seviyedeydim ve bu sayede toparladım.

Bir başka yazıda en geç yarın görüşmek üzere. Yorum yapmayı unutmayın.

Godless Alpha
Godless Alpha

Soru ve sorunlarınızı mail üzerinden bize iletin. Biz de o konu hakkında yazı yazıp sorunuzu yanıtlayalım. [email protected]

View all posts

11 Comments

 1. UMRUMDA DEĞİL UMRUMDA DEĞİL

  İimiş
  🙂

 2. UMRUMDA DEĞİL UMRUMDA DEĞİL

  Daha çok film öner lütfen. Çılgın aptal aşık filmini izle istersen oyunu anlatıyor ii bir film.

  • GODLESS ALPHA GODLESS ALPHA

   Kanka bak bu konudaki filmler sınırlı oluyor. Yani 1 bölümde benimseyemezsiniz filmi ve karakterleri. O filmi izlemiştim evet efsanedir önerebilirim okuyuculara 🙂 Onun dışında annenizle nasıl tanıştım dizisine başla.

 3. Muratcan turhal Muratcan turhal

  Üstad eğlenceli olmak konusunda bir konuya değinirsen güzel olur….

  • GODLESS ALPHA GODLESS ALPHA

   Eğlenceli olmak istiyorsan beyninin mantık kısmını kullanmayıp yaratıcılık kısmını kullanmalısın. Tahmin edilemez olmak kısmında yazmıştım. Kız ne iş yaptığını sorduğunda memurum demek yerine igneye iplik geciriyorum bi fabrikada diyebilirsin ya da aklına gelen saçma bir şey 😀 Bir süre sonra hem mizah yeteneğin gelişir hem de eğlenebilirsin. Onun haricinde bir kızla buluştuğunda kafe, sinema tarzı yerlere gitmek yerine bilardo, bowling, maç seyretmek, playstation, lunapark, havuz, benzeri yerlere gitmelisin. Çünkü o kızla buluştuğunda herkes aynısını yapıyor. Ya kafeye gidiyor ya sinemaya. Ayrıca “Annenizle nasıl tanıştım?” isimli diziyi izle 1.sezondan başlayarak. Nasıl eğlenceli olabileceğini öğrenirsin.

 4. Adémar Adémar

  Beyler mutlaka ama mutlaka bir dövüş sporu yapun

  • GODLESS ALPHA GODLESS ALPHA

   Kanka dövüş sporu sıkıntı ya kick boxa gitmiştim 4. Gün gözüm morardığı için bıraktıydım bide fena zayıflamıştım 4 günde 4 kilo vermiştim. Benim canım kıymetli yine diğerleri başlasın tabi 😀

 5. MYTHİCALMANX MYTHİCALMANX

  Özgüven kazanma, basit bişey değildir. En çok yaptığımız hatalardan biri pratik yapmamamız. Evet yazılar çok doğru, dolu dolu. Bizim öğrendiğimiz bilgileri hayata geçirmemiz için öğrendiklerimizi uygulamamız lazım. Eğer bunlari denemez isek karşı cinsle konuştuğumuz zaman hayal kırıklığına ugrariz. Kızdan sonra keşke söyle deseydim, neden o ara aklıma gelmedi diye düşünüp dururuz. Bunu yaşamamak için sosyal hayatta ufak ufak adımlar atarak kendimizi çekici erkek haline dönüştüreceğiz. Bunlar nasıl olacak diyor bazılarınız. Yazarımız güzel bir bölüm açtı “OYUN” buraya girip bize verilen ödevleri yerine getireceğiz. Ha korkmayın ödevleri başlangıç seviyesinden başlıyor, basit görevler. Bu görevleri istikrarlı bir şekilde yaptigimizda etkisini çok kısa bir sürede göreceğimizden de eminim. Yeter ki istekli olalım. -myt

 6. Kemal Kemal

  Bir kız ile tartışma ortamına girmek doğru mu?

  • GODLESS ALPHA GODLESS ALPHA

   Duvarlarla konuş en azından senin sesini sana geri yansıtır mantıklı bir tartışma olur ama kızlarla tartışmak tamamen aptallıktır 🙂

  • GODLESS ALPHA GODLESS ALPHA

   Her yere aynı yorumu yapmışsın 😀 Her yere aynı cevabı veriyorum ben de 🙂 Duvarlarla konuş en azından senin sesini sana geri yansıtır mantıklı bir tartışma olur ama kızlarla tartışmak tamamen aptallıktır 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir