Press "Enter" to skip to content

ilişkilerde öfke kontrolünün önemi

İlişkilerde Öfke Kontrolü

Selam beyler. Nasılsınız ayol? Hazır 2 gün önce yazı yayınlamışken arayı fazla soğutmadan yeni yazı gireyim istedim. Uzun zamandır aklımda olan mevzular arasındaydı öfke kontrolü. Türk erkeklerinin birkaç tane en önemli problemi var bunları önem sırasına koyamıyorum maalesef. Çünkü hepsi birbirinden önemli. Bir tanesi de öfke kontrolü.

Bugün forumda bir konu açılmıştı.  “Arkadaşlarımın 1 yıllık ilişkisi bugün bitti. Sebebi ise kız, erkeğin düğünde çalışmasına izin vermiyordu. Ama kızın kendisi düğüne gitmiş. Arkadaşım uyanmış ve kızın yerini bulmuş. Kızı erkeklerle gülüşürken görmüş. Çekmiş kenara bi tane tokat atmış kıza. Sonra kız mesaj atmış “istemiyorum bu ilişkiyi, seni kaldıramıyorum artık” diye.

Şu mevzuya bakar mısınız? Eleman biraz karışık anlatmış ama dikkatli okuyunca anlaşılıyor. Baskınlık kurma olayını şiddetle karıştırmış arkadaş ve tekrardan barışmak istiyormuş. Arkadaşlar yapmayın etmeyin. Şiddetin her türlüsüne karşıyız. Bir kıza erkeklerle görüşüyor diye tokat atmak nedir? Çok zoruna gidiyorsa ayrılırsın olur biter. Ayrıca madem tokat atacak kadar erkeksin, gururlusun da tükürdüğünü yalamak zoruna gitmeyecek mi? Baskın olmak maço olmak değildir. Baskın olmak şiddetle olacak bir şey değildir.

Öfke kontrolü neden önemlidir?

Öfke kontrolü erkeğin gelişimi yolunda atması gereken en önemli adımdır. Bir erkek öfke kontrolünü sağlayabiliyorsa o erkeğin olmasına ramak kalmıştır. Neden mi bu denli önemli? Hemen anlatıyorum. Dedim ya Türk erkeklerinin en önemli problemi diye. Çünkü ilişkilerde öfkesine yenik düşen taraf %99 erkekler oluyor. Bu yüzden ilişkilerden en sağlam kadınlar kurtuluyor.

Anlatmak konusunda tedirginim fakat anlatacağım. 12. sınıftayken sevgilim vardı. Kendisi epeyce bir ısrar etmişti kendisiyle sevgili olmam konusunda. Öyle ki bir süre peşimden koştu desem yeridir. Kendisiyle sevgili olmam için bana cinsel imalarda bulunuyordu. Hatta bunu bazı nude fotoğraflar çekerek destekliyordu. Sonrasında cinsel dürtülerime yenilip biraz da başka sebeplerden ötürü kabul etmiştim. İlişkinin ilk ayında sorun yokken 2.aydan itibaren sürekli problemler yaşamaya başladık. O zamanlar vasat bir halde olduğum için kız konuyu aldatma noktasına kadar ilerletti. Başka bir erkekle mesajlarını yakaladım, normal mesajlar olsa neyse ama normal değildi. Bunun verdiği öfkeyle kıza bağırıp çağırıp küfürler ettim.

Gerek ailesine gerek kendisine ağza alınmayacak küfürler ettim. E ne var bunda hak etmiş diyorsunuzdur şimdi. Hatta az bile yapmışsın ben olsam oğlanı da bulur döverdim diyorsunuzdur. Tamam haklısınız ama oğlanı da suçlayamam ki. Kız konuşmasa oğlanın zorla konuşacak hali yok ya? Ayrıca gün geçtikçe anlıyor zaten insanın kendisinin hatalı olduğunu. Yani kızın aldatmaya yeltenmesine ben sebebiyet verdim. Eskisine oranla çok üstüne düştüm, başka kızlarla görüşmeyi kestim. Ben bunları iyi bir şey zannederken aslında hataymış yaptığım. Muhtaçlığım yüzünden kızı aldatmaya ittim. O da böyle karşılık verdi tabi.

Öfke Kontrolünün Önemi

Bağırıp çağırıp küfür etmek mesele değilde. Bu aldatma meselesi duyulmuş samimi olduğum bir arkadaşım fena boynuz yemişsin gibi dalga geçince dayanamadım tabi. Açtım kızın bana gönderdiği fotoğraflardan 1-2 tane gösterdim. O an pişman oldum. Pişman olmam 3-4 saniyemi almadı fakat iş işten geçti. O olay öyle kapandı diye düşünürken aradan geçen birkaç ay ne kadar yanlış düşündüğümü anlamama sebep oldu. Bu fotoğrafı gösterdiğim arkadaşım eski sevgilimle tartışmış ve aklı sıra laf soktuğunu zannederek fotoğraflardan haberi olduğunu söylemiş. Bunun sonrasında çok çok olaylar olsa da burada kesiyorum.

Sonrasından bir iki örnek vereceğim. Bahsettiğim olayın geçtiği yer küçük bir ilçeydi ve herkes birbirini tanıyor desem yeridir. Bu nedenle o fotoğraf olayı hızla yayıldı ve adım güvenilmeze çıktı. Ne zaman yeni bir kızla tanışsam o olay gidiyordu kızın kulağına ve muhabbetimiz kesiliyordu. Kendimi açıklamaya çalışsam da açıklanacak bir tarafı yoktu sonuçta. Başka tanıştığım kızlardan biriyle bir şekilde muhabbet ilerledi ve flörtleşmeye başladık. Hatta flört sevgili olmaya kadar ilerledi. Bir süre sevgili olduktan sonra tartışmalar başladı ve ayrılmaya karar verdik.

Asıl şoka burada uğramıştım. Kızla ayrılır ayrılmaz “sendeki fotoğraflarımı sil lütfen” dedi. Evet onunla da vardı bazı fotoğraflarımız hatta güven konusunu aşmıştık iyiydik bayağı. Kızın tartışma yaratma sebebi eski kızla olan fotoğraf meselesiymiş. Mesele kızın bana fotoğraf göndermiş olması değil fotoğrafı başkasına göstermiş olmamdı. Yani o olayı öğrendikten sonra içten içe korku duymaya başlamış ve bu da tartışma olarak bize yansıdı. Bu olayı geçen sene doğrudan kızdan değilde ayrıldıktan birkaç ay sonra kızın arkadaşından öğrenmiştim.

Samimi olduğum arkadaşıma göstermiştim samimiyetine inanarak ama bu konularda ne kadar samimi olursan ol isterse öz kardeşin olsun kimseye anlatmayacaksın. O arkadaşımın tartışma esnasında fotoğraflardan haberi olduğunu sebebi de öfke kontrolü olmaması. Halbuki öfke kontrolüne sahip olmuş olsa veya olsak olay buralara gelmeyecekti.

Başka bir olay daha anlatayım. Ben çok boynuz yedim bakmayın burada bilmiş bilmiş konuştuğuma. S*kilmedik bir kulak arkam kaldı ondan çok bilmişim ben. Yani zamanında beni de çok s*ktiler. Bende bu acı deneyimlerimden ders aldım. Neyi doğru neyi yanlış yaptığımı düşündüm sorguladım. Kendimce çıkarımlarda bulundum ve bugün bunları yazabilir seviyeye geldim. Tabi seviyem çok ileri değil fakat başladığım noktaya dönüp baktığımda epey bir yol kat ettiğimi düşünüyorum.

1 ay önceye kadar ayrılmaya karar verdiğimiz bir sevgilim vardı. Elle tutulur bir tartışmamız olmuyordu. Sadece az görüşüyorduk bende bunu istemiyordum. Az görüşebildiğimizden bitirmiştik. Kız o ayrılıktan sonra bir gün görüşmeyi teklif etti daha doğrusu görüşelim gibisinden bir şey söyledi. Ben de tamam dedim ve ertesi gün o bahsettiği saatte hazırlandım. Birkaç dakika bekledim ne haber verildi ne gelen giden var. Kızı aradım nerede olduğunu sordum. “Sen onu ciddiye mi aldın?” gibi laubali bir tavır takındı. Sinirim bozuldu ve tamam diyerek telefonu kapattım.

Kızın daha farklı mantıklı açıklaması vardı fakat ben öncesinde o sinirle “dikkate alıyoruz diye g*tün mü kalktı?” gibisinden konuştum. Tabi sonrasında olay açıklığa kavuşmuş olsa da o hakaretten kız etkilendi. Ben de zaten söyledikten birkaç saniye sonra pişman oldum. Normalde öfke kontrolüm acayip iyidir fakat çok önemli bir mesele olmasa da kontrolü kaybetmiştim ve iki taraflı sıkıntı oldu. O olaydan sonra özür dilemedim kendimce haklıydım kendince haklıydı. Tabi bu olayın üstüne de farklı şeyler eklenince şu an görüşmüyoruz.

Öfke kontrolü bir erkeği rezil de eder vezirde. Ne durumda olursanız olun sakinliğinizi koruyun. Özür dileyeceğiniz şeyler yapmayın söylemeyin. Lisedeyken yine normal konuştuğum bir hatun vardı. Bu hatunu seven başka bir oğlan vardı. Kızın peşinden koşuyordu sürekli. Bu kızda benle konuşuyordu ama o oğlanın teklifini kabul etmeyi düşünüyordu, anlatıyordu bahsediyordu bana. Benim bu kızla samimiyetimi görünce o oğlan birkaç kişi toplayarak beni sıkıştırıp tehdit ederek konuştu. O kızla konuştuğunu görmeyeyim bir daha dediler. Hay hay dedim canıma minnet. Kıza bir şey söylemeden muhabbeti kestim.

Ben muhabbeti kestikten sonra kız neden böyle olduğunu araştırmış ve o olayı öğrenmiş. Tabi sonrasında o oğlanla tartışmış “sen ne kadar yüzsüzsün, istemiyorum seni, sen kimsin benim arkadaşlarımı tehdit ediyorsun” vs. bu tarz şeyler söylemiş. Sonuç olarak o kız büyük ihtimalle o oğlana kalacaktı fakat kendi öfkesini kontrol edemediği için kaybetti. Öfkelenmek insana her zaman zarar verir. Hangi durumda olursa olsun öfkesine hakim olabilen o durumdan daha sağlam çıkar.

Bu nedenle siz siz olun bir kıza küfür etmeyin ciddi anlamda. Öfke kontrolünüz sağlam değilse sağlamlaşana kadar kızlarla büyük tartışmalardan uzak durun. Hatta kızlarla ciddi ciddi tartışmayın kazanamazsınız. Yanlış anlaşılma olmasın onları bizden üstün gördüğümden değil. Sadece değmez inanın bana. Ha tartışın elbette yeri geldiğinde ama şakayla karışık tartışın. Hem daha etkili olur hem de gerilmezsiniz.

Şöyle anlatayım bu söylemek istediğimi. Bir kıza gerizekalısın dersen haklı olsan bile haksız duruma düşersin doğrudan hakaret ettiğin için fakat bir kıza başka şekilde gerizekalı olduğunu ima edersen daha etkili olur. Şöyle ki bir konu hakkında tartışma şeklinde sohbet ediyorsunuz ve haklı olduğun halde kız bunu kabul etmiyor. Sen etkileyici bir şekilde bilgini ortaya dökersen o kız zaten gerizekalı olduğunu anlayacaktır.

Yukarıda bahsettiğim durum iltifatın hakaretten daha etkili olduğuyla hemen hemen aynı durum. Yani bir kıza kötü yemek yapıyorsun biraz düzgün yap derseniz o kız sırf sizle inatlaşmak uğruna kötü yemek yapmaya devam eder. Lakin bir kız kötü yemek yapmış bile olsa o yemeğe iltifat ederek o kızın daha güzel yemek yapmasını sağlayabilirsiniz.

Türk erkekleri çok çabuk pişman olur. Birkaç saniye sonra geçecek olan şey uğruna hata yaparlar. Bu durumu mastürbasyon yapmayla özdeşleştirebilirsiniz. Sırf birkaç saniyelik haz için kendi aldığı kararı çiğnerler. Mastürbasyonu yaptıktan hemen sonra hatta kurşun tam silahtan fırlarken pişman olurlar. Aynı şekilde öfkeliyken söylediklerimizden de pişman oluruz.

Memleketten bir arkadaşım var. Bunun da takıntılı olduğu bir hatun var. Kız eski sevgilisi ve kavgalı bir şekilde ayrılmışlar. Ne zaman lafı açılsa şöyle or*spu böyle kaşar diye bahsediyor. Yanımızda kötülüyor kötülüyor aradan 3 gün geçmeden yine kıza mesaj atıyor. Seni şöyle seviyorum böyle sensiz yapamam. Kız haklı olarak (haklı çünkü oğlan takıntılı, haklı çünkü her kavgada aynı problemleri yaşayacak) olumsuz konuşuyor, bunu duyunca yine sövmeye başlıyor. Sen şöyle or*spusun böyle kaşarsın.

Şimdi elinizi vicdanınıza koyun dostlar. Siz kız olsaydınız böyle biriyle tekrardan barışır mıydınız? Ben barışırsam büyük ihtimalle intikam için barışırdım. Madem böyle kızla küfürlü kavgalı ayrılıyorsun o zaman o kıza tekrardan yazmayacaksın. Madem tekrardan yazacaksın o zaman küfürlü kavgalı ayrılmayacaksın. Madem ayrılma düşünceniz var efendi efendi bitirin. Efendi efendi bitirin ki sonra yarın bir gün karşılaştığınızda konuşmaya yüzünüz olsun.

Hatunun biri sevgiliniz diyelim. Sizi kızdıracak bir şey yaptı, yapma dediğiniz bir şeyi yaptı. Siz de haklı olarak kızdınız tabi. Başladınız küfür etmeye. Aslında haklı olan sizsiniz ama küfür ettiğiniz için haksız duruma düşüyorsunuz. Halbuki o an öfkenizi kontrol altına alıp daha sağlam bir ders verseniz daha etkili olacaktı. Ayrıca küfür ederek veya öfkeyle yanlış bir hareket ederek kısa süreli bir zarar veriyorsunuz. Sonrası tamamen kendinize zararı oluyor.

İçip içip kızın kapısına dayanmalar. Geceleri “uyudun mu?” diye mesaj atmalar. Telefonun başında çaresiz beklemeler. Ben dersimi aldığım için efendi efendi ayrılıyorum. Sonrasında bir gün bir yerde denk gelirsek birbirimizin yüzüne bakacak yüzümüz oluyor. Hatta arada bir konuşuyoruz bayramda seyranda.

Diyelim bir kızla ayrılırken fena halde küfür ettiniz veya ayrı değilken küfür ettiniz. Sonrasında pişman oldunuz ve bir daha yapmayacağınızdan eminsiniz. O kızı bir şekilde barışmaya ikna ettiniz ve barıştınız. İlk başlarda hiç sorun yaşamasanız bile kız sürekli o ettiğiniz küfürleri başınıza kakacaktır. Sen bana or*spu demiştin diyecek ve kendi yaptıklarını meşrulaştıracaktır. Yani geçmişteki meseleler yüzünden gelecekteki yapacağı her türlü yersiz davranışı haklı göstertecektir. Bu yüzden o ilişki asla ama asla ağız tadıyla yürümez. Bir ilişki küfür yolu ile bittiyse, barışmak çok sağlıksız olacaktır.

İşin özü dostlar hayatınızda öfke kontrolü her zaman olsun. Ola ki yenildiniz öfkenize ve küfür ettiniz, el kaldırdınız; tekrar barışmaya çalışmayın. Hem tükürdüğünüzü yalamamış olursunuz hem de geçmişteki hatanız yüzünden sürekli cezalandırılmazsınız. Bir hatayı düzeltmeye çalışmaktan daha kolaydır yeni bir hatunla tanışmak. Boş verin ve çevrenizdeki diğer kızlara yönelin efenim.

Godless Alpha
Godless Alpha

Soru ve sorunlarınızı mail üzerinden bize iletin. Biz de o konu hakkında yazı yazıp sorunuzu yanıtlayalım. [email protected]

View all posts

One Comment

  1. hateful ama tamda değil hateful ama tamda değil

    Güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir