Press "Enter" to skip to content

Kadınlarla Tanışmaktan Korkuyorsun. Çünkü…

Kızlarla Tanışma Korkusunu Nasıl Yenerim?, Kadınlarla Tanışma Korkusu, Kadınlarla Tanışmaktan Neden Korkulur?, Tanışma Korkusu Sebebi Ve Çözümleri Nelerdir?

Kadınlarla Tanışmaktan Neden Korkulur?

Selam dostlarım. Ben Kuşçubaşı. Bugün sizlere çoğunuzun muzdarip olduğu bir konudan bahsedeceğim. Ben psikoloji alanında üniversite okumuş ve kendini bu alanda geliştirmeye devam eden biriyim. Tanışma korkusunun psikolojik sebeplerini ele alacağım. Bir kadın görüyorsun, karşı yoldan senin olduğun tarafa doğru geliyor. Tam senlik bir hatun olduğunu düşünüyorsun çünkü güzelliği ile seni kendisine çekiyor.

İçinden diyorsun “Forumda o kadar yazı okudum, makale okudum, öneriler aldım. Artık gidip bu kadına set açabilirim.”

Tam harekete geçeceğini hissettiğin an, o hissini baltalayan bir başka konuşma daha geçiyor içinden. Sanki kötümser biri senin bu niyetini fark etmiş de hemen önüne set çekmek istermiş gibi: “Peki ya reddederse ? Ya hakaret ederse ? Ya terslerse ? Ya sevgilisi varsa ? Ya insanlar ters bir şey derlerse ? Ya…”

Ve bir anda zihnini ardı ardına soru yağmuruna tutan bu iç ses, istediğini başarıyor: vazgeçiyorsun.

Aslında, o iç ses, ne bir şeytan ne de başka birisi. O iç sesin sahibi de sensin, ve hatta daha da ilginç bir şey söyleyeyim mi ? O iç ses senin iyiliğini her şeyden çok istiyor.

Evet, doğru tahmin ettin, o iç ses senin bilinçaltın.

Bilinçaltlarımız evrimsel düzeyde çalışan mekanizmalardır. Bu yüzden daimi bir şekilde bizi tehlikelerden uzak tutmak, alıştığımız ve bize zarar vermeyecek alışkanlıklarla hayatımızı sürdürmemiz için bizi baskılamak isteyen bir mekanizması vardır bilinçaltının. Yani, bilinçaltı konforu ve alışkanlıkları çok sever.

Bunun tersi, yani risk almaktan ve konfor alanının dışına çıkmaktan ise nefret eder. Çünkü, bilinçaltı sizin hayatta kalmanız için uğraşır. Ona göre kızla sohbet etmek gibi sıradan bir eylem bile “ölümcül” olabilir.

Çünkü, bakın en önemli noktayı söylüyorum, gözünüzü dört açın: BİLİNÇALTI BİLEMEDİĞİ ŞEYDEN ÇOK KORKAR, TA Kİ ONU DENEYİMLEYİP ALIŞANA KADAR.

Kadınlarla Tanışma Korkusu

Hepimiz lunaparka gitmişizdir, oradaki heyecanlı aletleri düşünün. Mesela neredeyse hepimizin binmiş olduğu aletlerden biri de Gondol’dur. Gondol’a ilk bindiğiniz zamanı hatırlıyor musunuz ? Ben hatırlıyorum.

Çok heyecanlıydım, hatta heyecanım o kadar fazlaydı ki, alete binmemek için abime yalvarıyordum. O ise bana gülüp bunun çok eğlenceli olduğundan ve hiçbir şey olmayacağından, rahat olmam gerektiğinden bahsediyordu. Çok mantıklı konuşuyordu. Ama gel gör ki, bilinçaltımın “Ya ?” şöleni başlamış ve aklıma gene onlarca, yüzlerce felaket senaryosu gelmeye başlamıştı.

“Ya düşersem ? Ya Gondol ben bindiğimde devrilirse ? Ya kemerim sıkı bağlanmazsa ? Ya Gondol’un demirleri kopar da ters düşersek ? Ya….”

Bileti alıp da alete binene kadar ölüme gidiyormuşum gibi bir korku ile gitmiştim. Nitekim, alete bindik ve birkaç dakika sonra ben “Oha çok eğlenceliymiş lan! Hadi bir daha binelim.” diyordum :)

Şimdi, haliyle sormanız gerek: “Beş dakika önceki sen ile beş dakika sonraki sen arasında neden bu kadar fark var ?”

Aslında, çok fazla fark var. Mesela beş dakika önce hiçbir Gondol deneyimim yoktu, bilinçaltım bilmediği bir şeyden oldukça korkuyordu ve bunun beni öldürebileceğini düşünüyordu, bu yüzden de beni korumak için aklıma binbir çeşit felaket senaryosu getirip benim vazgeçmem için çabalıyordu. Ah benim masum ama cahil bilinçaltım…

Kızlarla Tanışma Korkusunu Nasıl Yenerim?

Belki de, ikinci binişimde de korkacağım, ve hatta üçüncü ve dördüncüde de. Ama her seferinde korkum bir öncekine kıyasla oldukça azalacak. Çünkü; ne kadar deneyim ve tecrübe o kadar az korku ve heyecan demektir.

Bakın, bunu da aklınıza yazın. Korku ve heyecan, tecrübe ve deneyim ile ters orantılıdır. Birisi artarsa ötekisi azalır. Bunu bilirseniz aklınızdaki çoğu sorun çözümlenmeye başlayacaktır.

Şimdi, konumuza dönelim. O kızın yanına gitmeye korkuyorsun, çünkü bunu hayatın boyunca hiç deneyimlemedin! Eğer kıza gerçekten nasıl yaklaşacağını biliyorsan, eğer forumdaki makaleleri okuduysan, önerileri dikkate aldıysan ve artık hazırsan o halde o kızın seni reddetme ihtimali “yok” denecek kadar azdır. Ve o halde, ilkel bilinçaltını o kızla gidip konuşmanın seni öldürmeyeceğine ikna etmek zorundasın.

Yoksa bir kısır döngüye girersin!

Gitmezsen korkarsın ve korkarsan gitmezsin.

Bu korku çarkını kırmak için bilinçaltını bir kenara itmek ve gidip o kızla konuşmak zorundasın. Kız seni reddetse bile, bilinçaltın bunun seni öldürmediğini fark edecek ve heyecanın bir öncekine göre daha da azalacak. Ve ne kadar çok denersen, tecrübe sahibi olursan bu konudaki korkunu o kadar çok yok etmiş olacaksın.

Forumda her 3 sorudan biri de bu korku ile alakalı. Oysa konu bu kadar basit anasını satayım ya!

Ne uzattınız cidden. Bak gene sinirlendim.

Haydi şimdi gidin ve o lanet olası piliçleri tavlayın, çocuklarınıza da benim ismini verin.

Kuşçubaşı
Kuşçubaşı

Soru ve sorunlarınızı mail üzerinden bize iletin. Biz de o konu hakkında yazı yazıp sorunuzu yanıtlayalım. [email protected]

View all posts

2 Comments

  1. Hebele hübele Hebele hübele

    Muazzam bir detaysın. Olur da yarın dayak yersem sorarım hesabını 😉

  2. Stapbacklan Stapbacklan

    Kanka peki yanına gidip ne yapmalıyız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir