Press "Enter" to skip to content

Kendini Kanıtlamaya Çalışma Hatası

Kendini kanıtlamaya çalışmak neden yanlıştır?, Kendini kanıtlamaya çalışan erkek, Kendini kanıtlamaya çalışan insan, Kendini kanıtlamaya çalışma hatası, Kendini kanıtlamaya çalışmak

Kendini Kanıtlamaya Çalışan Erkek

Selam beyler. Nasılsınız? Çok özletiyorum kendimi farkındayım. Yazma hevesim kalmadı pek fazla son zamanlarda yaşadıklarımdan ötürü. Sevdiğim bir abimi kaybettim intihar mı cinayet mi olduğu bilinmiyor. Onun dışında yaşamsal problemler. Ailevi problemler. Gelecek kaygısı. Maddi problemler derken epey zor zamanlar geçiriyorum. Bir yeri kapatıyorum başka bir yerden yara alıyorum kısır döngü haline geldi artık. Tam bir şeyi düzeltiyorum anında yeni bir darbe bekliyorum ve çok geçmeden geliyor. Bu arada bir şeyi fark ettim ne kadar az yazı yazarsam yazma hevesim ve yeteneğim o kadar azalıyor. Yazdıkça gelişiyormuş ve heves geliyormuş. Daha sık yazmayı denerim. Yazıyorum aslında ama yazdığım içime sinmiyor ve siliyorum. Çok uzatmadan konuya giriş yapalım.

Geçenlerde forumdan bir arkadaş mesaj attı. Eskiden reddedildiği bir kızı arayıp “Eskiden saçma sapan davranıyordum, şimdi değiştim. Buluşalım mı?” demiş. Amacı değiştiğini gösterip reddedildiği kızlar kategorisinden çıkartmakmış ama kız oyalamış bahane üretmiş. Normal olarak tabi.

Ramazan ayında parkta kitap okurken, liseden bir kız arkadaşımı gördüm. Lisedeyken erkeklerle aramın aşırı iyi olmasına karşın bunun tam aksine karşı cinse karşı aşırı utangaçtım, bu nedenle sınıfımdaki 2-3 kız haricinde pek bir samimiyetim yoktu. Bu kızla lisedeyken samimiydik, lise bitince kopmuştu bağlantımız. Sohbet esnasında “Ben senin Malatya’da olduğunu bilmiyordum en son yazıştığımızda Kütahya’da olduğunu söylemiştin. Ne zamandır buradasın? ” dedi. Sonrasında ise çok değişmiş olduğumu laf arasında söyleyip “bir ara bizimle buluşsana” dedi.

O olaydan sonra kız iftar yemeği için toplanacaklarını söyleyip beni de davet etti.  Toplamda 9 kişiydik ve bunların 7 tanesi aynı üniversiteye gittiklerinden dolayı sürekli görüşüyorlar. İşin kötü tarafı beni davet eden kız gelememişti. Bu nedenle buluşmaya gittiğimde kızlar bana karşı yabancılık çektiler. Çünkü onlarla lisedeyken herhangi bir samimiyetim veya muhabbetim yoktu. Binevi onlar için yeni biriyle tanışma anlamına geliyordu bu buluşma. Tabi bu yabancılık pek fazla uzun sürmedi birkaç dakikalık sohbetin ardından ortam ısınmıştı. Yavaş yavaş alışmış gülmeye başlamıştık.

Derken yemekler yendi ve AVM içinde biraz turladık. Eğlence katına çıktığımızda uygun bir şey olmadığını anlayıp kafeye gidelim dedi çoğunluk. Benim oturmaya niyetim yoktu aslında kafe ortamını sevmiyorum ve kızlarında benle hemfikir olduğunu düşünerek buz patenine gidelim dedim. Baktım bir iki kişi istekli bir şekilde bana katıldı ve diğerlerini ikna etmek için biraz uğraştık. Uğraşların sonunda 2 erkek ve 1 kızı buz pateni yapmaya ikna edemedik. Benim dışımda bir erkek ve 4 kız beraber buz pistine çıktık. Diğer arkadaşım aslında bunlarla en samimi olan kişi olsa da nedenini bilmediğim bir şekilde oldukça kasıntı davranıyordu. Ben ise hiç havalı görünme gayesine girmeyerek olabildiğince eğlenmiştim defalarca düşmemi saymazsak tabi.

Asıl olay burada başlıyor aslında. Bizimle beraber kaymayıp orada dikilmenin daha havalı göründüğünü düşünen arkadaşlarım benim düşmemi alay konusu etmeye çalışsalar da bana gerek kalmadan diğerleri halletmişti. Onların sandığının aksine bir durum gerçekleşti. Benim rezil olarak(!) eğlenmem onların sandığının aksine daha çok işe yaramıştı. İşe yaramaktan kastım günün sonunda sürekli benden bahsedilmesini kastediyorum. Kötü bir şekilde bahsedilmedi. “Meğer okulda sıkıcıymışsın, bu zamana kadar neden bize katılmadın” gibi.

Bu anlattığım olayın haricinde başka başka olaylarda yaşadım ama bunu arkadaşın sorusuna cevap olarak anlatıyorum.

Kendini Kanıtlamaya Çalışmak Neden Yanlıştır?

Peki böyle olmasaydı ne mi olurdu? Hiçbir şey. Yani o gün ben o parkta oturup kitap okurken o kızla karşılaştığımda kendimi kanıtlamaya çalışsaydım, ben değiştim deseydim hiçbir şey olmazdı. Muhtemelen o yemeğe çağrılmazdım. Hadi diyelim bir istisna oldu ve o yemeğe çağrıldım. Yemekte her şey mükemmel gitti ve günü kurtaran adam ben oldum diyelim. Sonra ne mi olurdu? Yine hiçbir şey. Çünkü kendimi kanıtlamaya çalıştığımı düşünürlerdi. Bu yüzden onlara samimi gelmez ve ne kadar günü kurtarmış olursam olayım farklı düşünürlerdi.

Geriye dönüp baktığımda lise 3’teki halim ile şu anki halim arasında dağlar kadar fark görünüyor. Giyim konusunda berbattım, nerede ne giyilir bilmez, seneye de giyerim mantığı ile bol kıyafetler alırdım. O gün üzerimdekiler oldukça fit ve ortama uygundu. Lisedeyken Doğu-Batı sentezi bir şivem varken, o buluşmada gayet düzgün bir Türkçe konuşuyordum. Hatta dalga konusu bile oldum. “Godless Alpha sen Türkçe konuşuyorsun ama biz alışkın değiliz” diye dışlamaya bile çalıştılar 🙁 Lisedeyken saçlarım bakımsız ve haspam bir haldeyken, o gün gayet iyiydi. Lisedeyken anlatmaya değer hikayem yokken, o gün gayet hoş hikayelerim vardı. Lisedeyken parfüm sıkmak ozon tabakasını deler düşüncesindeyken, o gün gayet hoş kokuyordum. Lisedeyken erkek adam kaşını mı alır derken, o gün kaşım epilasyonlu ve biçimliydi. Lisedeyken simitçi bıyığım varken şimdi köseyim. Bu niye böyle oldu anlamadım ama köseyim şu an.

Kendini Kanıtlamaya Çalışma Hatası

Bu hatayı çok fazla yapardım eskiden. Şimdilerde ise o kadar sık yapmıyorum. Farkına vardığım an o hatadan dönüyorum. Hata diyorum çünkü bu bir hata. Zengin bir adamın ben zenginim demesi hepinize itici gelir öyle değil mi? Benim şu kadar param var şöyle güzel arabam böyle evim var dese o adamı herkes itici bulur. Onun yerine o adam ne kadar zengin olduğunu anlatmak yerine gösterse başkaları onu o kadarda itici bulmaz. Hatta kimse itici bulmaz. Neden bulsunlar ki? Şöyle düşünün oldukça zenginsiniz her şeyiniz var oldukça lüks bir yaşam sürüyorsunuz. Arkadaşlarınızda orta gelir veya alt gelir düzeyinde insanlar. Siz bu grubun içine girip paranızla hava atarsanız iticisinizdir. Onun yerine paranızla ön plana çıkmak yerine her açıdan ön plana çıkarsanız çekicisinizdir. Yani paranızın arkasına sığınmayıp bunu öne sürmezseniz çekicisinizdir.

Eğer kendinizi parayla ön plana atarsanız “am*na kodumun vasıfsızına bak parasıyla hava atıyor” derler. Onun yerine paradan hiç bahsetmeyip diğer yeteneklerinizi konuşturursanız (muhabbete yön verme, mizah vs.) insanlar sizin hakkınızda şöyle düşünecekler; adamda o kadar para var ama ona rağmen bizimle çok güzel sohbet ediyor. İstese daha güzel mekanlarda daha iyi bir şekilde eğlenebilir ama bizi tercih etti. Diğer zenginler gibi g*tü kalkık değil.

Eğer konunun başında bahsettiğim arkadaş o kızla doğal bir şekilde karşılaşsa ve değiştiğini kız kendisi görseydi durum farklı olacaktı. Kızlar rolü/yalanı/yapmacıklığı hisseder. Bu yüzden bir erkeğin gerçekten değiştiğini hissetmezse istediğiniz kadar kanıtlamaya çalışsanız da inanmaz. Değiştiğini hissetmesi için de bunun doğal olması gerekir.

Yani bu arkadaş o kıza gerçekten değiştiğini göstermek istiyorsa bunu doğal yollarla yapmalıydı. Doğal yolla mümkün değilse o zaman doğal süsü vermeliydi. O kıza bir şekilde ulaşmalı ve o kızın bulunduğu sosyal ortamda görünmeliydi. Mesela kız A parkında ve B kafesinde takılıyor olabilir genellikle. Bu yüzden kızın o kafeye gittiği gün o kafede bulunursa kız bunun doğal bir şekilde olduğunu düşünecekti. Lakin bu arkadaş doğrudan kıza ben değiştim dediğinden dolayı kız “he yavrum he kesin öyledir” diye umursamamış. Kız muhtemelen “şuna bak reddedilmek nasıl koyduysa artık kendisini benim için değiştirmiş ve şimdi bunu göstermeye çalışıyor.” diye düşünmüştür.

Kendinizi kanıtlamaya çalışmak eziklik belirtisidir insanların gözünde. Eskiden çok fazla yapardım söylediğim gibi bu hatayı. Saçımı boyattığım zaman insanlar nedenini sorduğunda durup onlara açıklama yapardım. “Aslında bu renge boyamamıştım gri renkti sonradan sarıya dönüştü, iddiaya girdik boyatmak zorunda kaldım vs.” Hiç gereksiz yere defalarca açıklama yaptım. Sonrasında bunun hata olduğunun farkına vardım ve cevaplarım ona göre değişti. Montumun tüyleriyle uyumlu olduğunu, çürük raporu almak için yaptığımı ve bir sürü saçma cevaplar vermeye başladım. Açıklama yapmadığım sürece verdiğim cevaplar önemli değildi.

Kendini Kanıtlamaya Çalışan İnsan

İnsanlar konuşur. Ne olursa olsun her zaman bir şekilde eleştirilirsiniz. Önemli olan bu eleştirilere nasıl tepki verdiğinizdir. En güzel tepki alaya almak veya tepkisiz görünmektir. Çünkü insanlar senin aldırış etmediğini gördüklerinde bir daha o meseleyle ilgilenmezler. Sen bir konuda birine açıklama yapmaya çalıştığında veya sinirlendiğinde nasıl zorlandığını görürler ve o konu üzerinden daha fazla üzerine gelirler. Bu yüzden her zaman sakin kalıp dalgaya vurmak gerekir.

Her neyse söyleyeceklerim bu kadar arkadaşlar. Eğer videoyu beğendiyseniz beğenip yorum yapmayı ve kanalıma abone olmayı unutmayın.

Kapanışı nasıl yapıyordum ben unutmuşum harbiden.

Tarih: 10.07.2018

 

Arkadaşlar 06.09.2018 tarihinde bu yazıyı yayınlıyorum. Bu yazıyı yazalı epey olmuş ama yayınlamamışım muhtemelen içime sinmediğinden dolayı ama yine de yayınladım şimdi. Bundan böyle düzenli olarak yazı yazarak eski halime döneceğime inanıyorum.

Godless Alpha
Godless Alpha

Soru ve sorunlarınızı mail üzerinden bize iletin. Biz de o konu hakkında yazı yazıp sorunuzu yanıtlayalım. [email protected]

View all posts

8 Comments

 1. Aksanalemlere Aksanalemlere

  Bunu çok sık yapmazsın artik :)))))

  • GODLESS ALPHA GODLESS ALPHA

   Fakat bu sefer bir istisna olacak 🙂

 2. ALFAYIMBEN ALFAYIMBEN

  Selam abi iletişim bölümünden size mesaj veya e-posta atamıyorum yardımcı olur musunuz

 3. teğmen komutan teğmen komutan

  yaz sen yaz ara verme miss gib yazıyorsun icine sinsin

 4. BarisD BarisD

  Tüm yazılarını okudum, okuyorum. Samimi geliyor yazıların bana, sanırım yazılarında da kendini kanıtlamaya çalışmadığından bana öyle geliyor. Ben şöyle şunu yaptım, ben şöyleydim şöyle oldum, sizde böyle olmak istiyorsanız şöyle yapmalısınız gibi şeylerle boğmuyorsun okuyucularını. Bildiklerini aktarmaya devam edip, yazmalısın. Okuyan birileri var uzakta, sen görmesende, yazısız bırakma bizi 😀

  • GODLESS ALPHA GODLESS ALPHA

   Anlamsız geliyor bana o tarz çabalara girmek. Sonuçta kendimi acayip üst düzey biri olarak tanıtsam da gerçek hayatta yaşadığım hayat öyle olmadıktan sonra bana ne faydası olabilir ki? Sizi değil aslında kendimi kandırmış olurum öyle yaparsam.
   Teşekkür ederim güzel yorumundan ötürü 🙂

   • Leonidas Leonidas

    Tarih, 26.01.2021 ve ben 21 yaşım da tam da aradığım şeyi buluyorum. Bu yazıyı, bu aralar bu tür şeylerle çok sınanıyorum, sanırım insanları fazla takıyor ve kendimi dinlemiyorum. Teşekkürler @Godlesalpha ve alfaloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir