Alfaloji Forum

Sitemize hoş geldiniz.

6 Yılda Milyoner Olma

Kasrqaa

Süper Moderatör
Anında milyoner kitabını okumanızı öneririm bana bir çok şey kattı. Geleliö mevzuya 6 yılda milyoner olmak bu hedef yapılamaz gibi görülüyor ama yapılabilir.

İlk yıl paranızı 0 liradan 31250 tlye çıkartmak olucak.
Amelelik yapsanız birikir, Aylık 4 k kazanıyorsanız(Maaşlı bir çalışansanız) rahatlıkla birikir, kiranız faylaysa evi biriyle ortak tutun, çoğu şeyde ucuza kaçın.

İkinci yıl hedefiniz 31250 tlyi iki katına yani 62500 tl yapmak.
Aylık 4k olan maaşlı işinize devam edebilirsiniz, bi yandanda paranızı katlıyacak yatırımlar aramaya yönelin)

Üçüncü yıl hedefiniz 62500 tlyi iki katına 125000 tlye katlamak.
Artık 4k ile bi halt olmuyacaktır bu aşamada "ben riske giremem" diyorsanız zam isteyin yada size 7 k kazandıracak başka maaşlı işe girin. Riske girecekler için işinizi terkedip kendi işinizi kurmanın vakti geldi. Yatırım yapın iş kurun yeterki 125000 tlyi elde edin(Nakit olarak etmesenizde olur mesela tarla alıp icara verip pasif gelir elde edebilirsiniz. Amacınız sadece 125000 k değerinde aktif varlık edinmektir, mesela araba alabilirsiniz (ülkemizde ne yazıkki araba aktif bir varlık ikinci el araba bile gün geçtikçe fiyatı artıyor))

Dördüncü yıl hedefiniz 125000 tlyi 250000 tl yapmak.
Riske girmeyen maaşlı çalışan korkak kardeşlerim artık güvenli limanları bırakmanızın zamanı geldi :). Mecburen kendi işinizi kuracaksınız. Gerekirse sosyal hayattan feragat edip köye göçer orda tarla tokat sürer hayvan bakar paranıza bakarsınız (Bizim köyde 450 koyunu olan bi dayı var maaşlı doktordan çok kazanıyor) küçümsemeyin isterseniz çöpçü olun ama kendi işiniz olsun(temizlik şirketleri covidden dolayı ev ilaçlamadan parayı kırdılar zaten).

Beşinci yıl 250000 tlyi 500000 tl yapmak.
İşinizde ilerleyin. Yatırımlarınızı yapın. Amacınız giderlerinizi karşılayacak kadar pasif gelir elde etmek olsun. Böylelikle giderlerini karşılamak için çalışmayacaksın.

Altıncı yıl 500000 tlyi 1000000 tl yapmak.
Altı yılda ulaşılabilecek bi hedef. 1000000 tlyi 6 ya böldüğümüzde 166666 tl yapar bu parayı 0 tlden 166666 tl yapmak çok zordur ve maaşlı çalışan biri için neredeyse imkansızdır ama ilk yıl 0dan 31250 tlyi yapmak ve o parayı ikiye katlamak yapılabilecek birşeydir. Mesela 31250 tlye şahin aldın modifiye yaptın direkt değeri bir yıl sonra 62500 olabilir :)

Şuan iki yılı geride bıraktım ve hedefime ulaştım 62500 tl yapmıs bulunmaktayım tabi bu az bi para ama bu parayı elde ederken tasarruf yapmayı öğrendim, yatırım yapmayı öğrendim, gereksiz harcamalardan kaçındım, herşeyin hesabını yapan biri oldum, kadınlarla flört ederken daha az harcama yapar oldum(genelde kızlara ısmarlatmaya çalışıyorum, hesabı ben ödeyeceğim buluşmada ise kıza fikir sunmadan garsonu çağırıp "iki çay alabilir miyiz" diyorum:))dostlarımla kafede çay içmektense işi ucuza kapatıp parkta semaverle çay demler olduk :) bi kafede neden 10 tlye çay içelim ki doğada bir sürü imkanımıza varken. Hem eğlenceli geçiyor hemde daha ucuza daha çok çay içiyoruz.

İş Kurarken Yarayacak Teknikler

SWOT Analizi
images (1).jpg

Bu tekniği bir kağıda yazıp analize başlayın.

Arkadaşıma kız arkadaşıyla arası bozulduğunda izleyeceği yolları söyledim(uyguladı ve araları düzeldi) üstüne arkadaşımla "eşek kadar adamsın hala kızlar konusunda birşey öğrenemedin mi?" diyerek dalga geçtim. Sonra ne mi oldu bir a4 kağıdına resim çizdik benim resmim çok kötüydü onun yaptığı resim ise harika ötesiydi çünkü kendisi resim öğretmenliğinden mezun olmuştu. Kötü yaptığım resimle dalga geçti.5 yıldır kadın erkek ilişkileriyle uğraşan birisi olan ben ile 25 yaşına gelmiş anca üç adet sevgilisi olmuş arkadaşımla aynı şekilde el yazısı kötü olan, düz çizgi çizemeyen ilkokulda resim dersinden en yüksek 60 alabilen ben ile çocukluğundan beri resim çizen hatta yetmemiş okuluna kadar okumuş arkadaşımla bir değiliz. Bu örnekte vermek istediğim mesaj herkesin yetenekleri farklıdır kimisi kadınlar konusunda iyidir kimisi resim konusunda ama tek gerçek şey ise kullanılan yetenek her zaman gelişir. Para kazanmada yeteneksiz birisi olabilirsiniz ama birazcık üstüne düşseniz içinizdeki cevher ortaya çıkabilir.

Sosyal medya fenomenlerinin milyonlar götürdüğü devirde yaşıyoruz. Bu adamlar salak olabilirler ama kendilerini rezil etmekten korkmuyorlar, hata yapmaktan korkmuyorlar, üstüne fayda sağlamayacak saçma sapan kitap yazarak pasif gelir elde ediyorlar.

Diğer teknik Pre Mortem tekniği.
Bu teknik kaybetmeden önce kaybetmek anlamına geliyor. Nedir bu bir işe başlamadan önce bütün kötü olasılıkları düşüneceğiz ve o olasılıkları ortadan kaldıracağız. Olumsuz düşünerek olumlu sonuçlar elde edebileceğimiz garip bir tekniktir kendisi :)

Hedefiniz kilo almak yada vermek olabilir, sınavları geçmek olabilir her hedefte kullanabilirsiniz ama biz iş kurmada kullanacağız.

Birinci Adım
Kendinize iş alanı seçin. Bu iş alanı için belli süre verin(Hedefiniz kesin ve net olsun). "Tekstil kralı olacağım" cümlesi kesin ve net bir hedef değilken, "Tekstil işi kuracağım ve bir yılda 1500 kıyafet üretip satacağım" cümlesi ise kesin ve net bir hedeftir.

İkinci Adım
Seçtiğiniz iş kolunda başarısız olduğunuzu hayal edin ve başarısız olursa nasıl duygular yaşayacağınızı hissedin. Örneğin tekstil şirketiniz battı nasıl hissedersiniz.

Üçüncü Adım
Seçtiğiniz hedefi başarısızlıkla sonuçlandığını hayal ettikten sonra. Elinize bir kağıt kalem alıp yazmaya başlayın. Hedefinizin başarısızlıkla sonuçlanmasında etkili olan maddeleri alt alta yazın. Bütün olası sebeplerin hepsini alt alta yazın. Büyük sebepler, küçük sebepler, psikolojik sebepler, sizden kaynaklı yada sizden kaynaklanmayan her türlü sebebi yazabilirsiniz. Mutlaka ama mutlaka yazın. Yazmazsanız aklınızda kalmaz. Örneğin tekstil şirketindeki makinelerin yıllık bakımını yapmayı unuttum makineler bozuldu.

Dördüncü Adım
Şimdi bir hedefiniz vardı ve başarısızlıkla sonuçlandı. Şimdi yazdıklarınızın arasında başarısızlığa ulaşmanıza etki eden en büyük madde hangisiydi? Başarısızlığınıza neden olan sebeplerin en çok etkisi olandan daha az etkisi olana göre madde madde sıralayın. Hepsini önem sırasına göre sıralı bir şekilde alt alta yazıyorsunuz.

Beşinci ve Son Adım
Hedefinize ulaşamamanızda etkili olan bu nedenleri önlemek için ne yapmalısınız? diye kendinize sorun yani beyin fırtınası yapın. Sizi başarınızdan alıkoyan bu maddeleri aşmak için neler yapabilirsiniz? Bu nedenleri aşmak için nasıl bir yol izlemeliyim? Ne yaparım da bu durumlarla karşıya karşıya gelmem? Gibi soruları kendinize sorarak bunları düşünerek, beyin fırtınası yaparak çözümler üretmelisiniz.

Fark ettiniz mi dostlar?
Normalde, milyoner olmak denilince insanın aklına uçuk kaçık şeyler geliyor, imkânsiz gibi duruyor ama sisteme dökünce iş değişiyor.

Biliyorum, bu da hâliyle zor, ama en azından ne zaman ne yapmanız gerektiği hakkında bir program var. Yani yolun sonu bir yerlere çıkıyor :)

Fark ettiniz mi dostlar?
Normalde, milyoner olmak denilince insanın aklına uçuk kaçık şeyler geliyor, imkânsiz gibi duruyor ama sisteme dökünce iş değişiyor.

Biliyorum, bu da hâliyle zor, ama en azından ne zaman ne yapmanız gerektiği hakkında bir program var. Yani yolun sonu bir yerlere çıkıyor :)

Kesinlikle öyle.Şöyle bakınca ne kadar da kolay geliyor .Parayı 2 ye katlama kısmı biraz zor ve riskli geldi gözüme aslında.O kısım konusunda gerekli çalısmalar yapılırsa o da hallolacaktır.Bizde bu yatırım yapma kısmı çok geride kalmış durumda.Ailemde ve çevremde olsun daha yatırım yapana denk gelmedim.Parayı ya da altını biriktiriyorlar devamında ev alıyorlar.Ev halloldu mu bu sefer araba peşinde koşuyorlar.Hep bir tüketim var ortada.

Sistem iyi ama işin sonunda TL milyoneri oluyorsun,kademe kademe giderken bir yerde TL den vazgeçip dolara geçiş yapmak için sarfedilmeli,yazı için teşekkürler

okuyunca çok kolay gibi gözükse de bu dediğiniz ütobik. 1 yılda 31,250 TL köşeye atmayı amelilikle veya 4000TL ile yapmak imkansızdır. hele ev kira ise hayal bile etmessiniz. 31,250 TL biriktirmek için ayda 2600 TL biriktirmeniz gerekir ki bu ev kendisinin bile olsa ve ayda 4000 tl bile alıyor olsa zordur.
hadi diyelim ki daha yüksek maaş alıyor, ve köşeye hergün bir yarım cumhuriyet atıyor(Ort.2000TL) diyelim. yediklerinden içtiklerinden kısmak, kılık kıyafet almamak, geçinmek, yazarken bile şuan cebime bakıyorum acaba param yerimde mi :) yılda 30 bin tl biriktirmek değil de, ayda bir çeyrek altın atabiliriz. hem altın olduğu için para değerini de korumuş olur. sonrasında biriktirdiğiniz bir parayla araba almak yerine arsa almak daha sağlıklı bir yatırım olacaktır. araba hiçbişi olmasa bile bildiğiniz üzere vergisi, bakımı, muayenisi derken masraftır. sonuçta amaç 1 milyon biriktirmek.

ama yazınız ana fikri güzel. genel olarak şu zamanda birşeyler istiyorsak ve yerinde saymamamız için fedakarlık yapmamız gerekiyor.

umarım herkes köşeye para atacak kadar imkan sahibi olur ve gereksiz harcama alışkanlıklarından vazgeçecek kadar nefsine hakim olabilir.
şu zamanda gerçekten herşey daha da zor. Allah yardımcımız olsun.

okuyunca çok kolay gibi gözükse de bu dediğiniz ütobik. 1 yılda 31,250 TL köşeye atmayı amelilikle veya 4000TL ile yapmak imkansızdır. hele ev kira ise hayal bile etmessiniz. 31,250 TL biriktirmek için ayda 2600 TL biriktirmeniz gerekir ki bu ev kendisinin bile olsa ve ayda 4000 tl bile alıyor olsa zordur.
hadi diyelim ki daha yüksek maaş alıyor, ve köşeye hergün bir yarım cumhuriyet atıyor(Ort.2000TL) diyelim. yediklerinden içtiklerinden kısmak, kılık kıyafet almamak, geçinmek, yazarken bile şuan cebime bakıyorum acaba param yerimde mi :) yılda 30 bin tl biriktirmek değil de, ayda bir çeyrek altın atabiliriz. hem altın olduğu için para değerini de korumuş olur. sonrasında biriktirdiğiniz bir parayla araba almak yerine arsa almak daha sağlıklı bir yatırım olacaktır. araba hiçbişi olmasa bile bildiğiniz üzere vergisi, bakımı, muayenisi derken masraftır. sonuçta amaç 1 milyon biriktirmek.

ama yazınız ana fikri güzel. genel olarak şu zamanda birşeyler istiyorsak ve yerinde saymamamız için fedakarlık yapmamız gerekiyor.

umarım herkes köşeye para atacak kadar imkan sahibi olur ve gereksiz harcama alışkanlıklarından vazgeçecek kadar nefsine hakim olabilir.
şu zamanda gerçekten herşey daha da zor. Allah yardımcımız olsun.
Haklısın dostum hele şu ekomomi de değil biriktirmek düzgün yaşamak bile çok zor ama bahane bulmak hiçbir işimize yaramayacak 4 5bin tl para kazanan biri etinden tırnağından arttırıp bu parayı biriktirebilir

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8