Alfaloji Forum

Sitemize hoş geldiniz.

6 Yılda Milyoner Olma

Kasrqaa

Süper Moderatör
okuyunca çok kolay gibi gözükse de bu dediğiniz ütobik. 1 yılda 31,250 TL köşeye atmayı amelilikle veya 4000TL ile yapmak imkansızdır. hele ev kira ise hayal bile etmessiniz. 31,250 TL biriktirmek için ayda 2600 TL biriktirmeniz gerekir ki bu ev kendisinin bile olsa ve ayda 4000 tl bile alıyor olsa zordur.
hadi diyelim ki daha yüksek maaş alıyor, ve köşeye hergün bir yarım cumhuriyet atıyor(Ort.2000TL) diyelim. yediklerinden içtiklerinden kısmak, kılık kıyafet almamak, geçinmek, yazarken bile şuan cebime bakıyorum acaba param yerimde mi :) yılda 30 bin tl biriktirmek değil de, ayda bir çeyrek altın atabiliriz. hem altın olduğu için para değerini de korumuş olur. sonrasında biriktirdiğiniz bir parayla araba almak yerine arsa almak daha sağlıklı bir yatırım olacaktır. araba hiçbişi olmasa bile bildiğiniz üzere vergisi, bakımı, muayenisi derken masraftır. sonuçta amaç 1 milyon biriktirmek.

ama yazınız ana fikri güzel. genel olarak şu zamanda birşeyler istiyorsak ve yerinde saymamamız için fedakarlık yapmamız gerekiyor.

umarım herkes köşeye para atacak kadar imkan sahibi olur ve gereksiz harcama alışkanlıklarından vazgeçecek kadar nefsine hakim olabilir.
şu zamanda gerçekten herşey daha da zor. Allah yardımcımız olsun.
Yazmaya vakit bulamamıştım şimdi yazmak istedim. Bu konudaki mantığı Mark Fisher- Kolay Milyoner kitabından edindim. Aynı senin sorduğun soruyu soruyordu kitaptaki yoksul adam milyonere ve milyoner adama o zaman 7 yılda milyoner ol, ilk yıl paranı 0'dan 15625'e çıkar ve her yıl o parayı ikiye katla, eğer 15625 çok geliyorsa 7812,5 tl kazan 8 yıl boyunda ikiye katla sonuçta 8 yılda milyoner olmak kötü birşey değil ama 6 yılda milyoner olmak yapılabilecek bir durum o yüzden işini fazla erteleme diyordu. Kitabı okumanı yada sesli kitap olarak dinlemeni tavsiye ederim. Bir insanın zihnindeki tüm sorunların çözümünü güzel bir hikayeyle anlatmış.
Sadece bahane ediyoruz. 2000 tl parayı her yıl ikiye katlayabilsek 10 yılda milyoner oluyoruz buda kötü bir sonuç değil. Üstelik anlattığım mevzu hem teorik olarak mümkün hemde pratik olarak yapılabilecek bir durum.

İşe içine girince otomatik kafa çalışıyor düşünüyorsun bu parayı nasıl ikiye katlarım. Mesela patronumdan nasıl zam isterim?, acaba şuan ki çalıştığım yerden daha iyi bir iş poziyonu var mı? paramla değerli maden alayım, şu şehre gideyim orada ticaretle uğraşıyım, acaba tarla alıp hayvancılık mı yapsam? yoksa kültür mantarımı yetiştirsem?, acaba sanal paralarda durum nasıl?, şu adamın yanında bedava çalışıp işimi öğrensem öğrendikten sonra bu işi geliştirip kendim mi yapsam?(beleş çalışınca insanlar işi çok çabuk öğretiyor onu farkettim çünkü size işlerini öğretmeye borçlu hissediyorlar), lületaşı işlemeciliği(eskişehire özgü bir zanaat) için usta eksiği var acaba bu işi yapabilir miyim?, resim konusunda becerikli olduğumu farkettim bunu geliştirip nasıl pazarlarım?, spora gidiyorum nasıl personal trainer belgesi çıkartırım? gördüğün gibi birçok meslek dalı çıkmaya başlıyor. İşin ilginç kısmı paranızı ikiye katlayabileceğiniz bir çok meslek var. Robert kiyosaki abimizin bir lafını söylemek istiyorum “paranızı bir işe yatırdığınızda o işi çabuk öğrendiğinizi farkedeceksiniz“ gayet doğru bir söz.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8