Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Alaycılık/Ciddiyetsizlik Sorunu

Sen mi böyle düşünüyorsun? Yoksa "onlar" mı böyle düşünmeni istiyor? İçinden nasıl geliyorsa öyle davranmalısın. Tabi yerine göre "ciddi-umursamaz-cool", yerine göre de "hafif küstah-esprili-" olunmalı.

Mesela ben asla dinleyici konumunda olamıyorum. Aniden ciddiyetimi kaybediyorum. Tabi bunu belli etmemeye çalışıyorum.
Onlar böyle düşünmemi istiyor, başarılı da oluyorlar. Açıkçası ben sene başında hayatıma dair radikal kararlar alarak dersler bakımından, düşünsel bakımdan vs. kendimi ideal noktaya getirdim bu dönemde. Ama sosyal anlamda eksiğim. Eskiden kötü de olsa çevrem vardı, ama götürüsü yüksekti, çok vakit ayırmak gerekiyordu, ya devam edecektim ya da elimi ayağımı çekip hayatıma çeki düzen verecektim ve ben almak zorunda olduğum kararı alarak zor yolu seçtim. Şimdi işlerimde daha başarılıyım ama sosyal hayatım yok. Kızlarla ilişkimin, (kız kankalarım bol tabi ama o anlamda değil yani) deneyimimin hiç olmamasını takıyorum.

Ben alaycı ve umursamaz olduğumdan, ciddi davrandığımda, ortamdan gittiğimde bana trip atıyorsun' dedikleri oluyor. Sanırım böyle bir kötü yanı var. Soğuk yapmak bizim normal bir ruh halimiz olamazmış gibi görülüyor.
Nabza göre şerbet...
Onlar böyle düşünmemi istiyor, başarılı da oluyorlar. Açıkçası ben sene başında hayatıma dair radikal kararlar alarak dersler bakımından, düşünsel bakımdan vs. kendimi ideal noktaya getirdim bu dönemde. Ama sosyal anlamda eksiğim. Eskiden kötü de olsa çevrem vardı, ama götürüsü yüksekti, çok vakit ayırmak gerekiyordu, ya devam edecektim ya da elimi ayağımı çekip hayatıma çeki düzen verecektim ve ben almak zorunda olduğum kararı alarak zor yolu seçtim. Şimdi işlerimde daha başarılıyım ama sosyal hayatım yok. Kızlarla ilişkimin, (kız kankalarım bol tabi ama o anlamda değil yani) deneyimimin hiç olmamasını takıyorum.
İşi obsesifliğe bağlamamalısın. Çoğu alfa, işleri olmadıkça yalnız takılırlar.

Eğer bir daha içsel hesaplaşma yaşarsan. Dünyayı durdur. İçindeki beta ile savaş. Analiz et onu. Korkma şizofren değilsin :D Onu yen.

Aynısı bana da oluyor bazen...

Arkadaşlar selamlar. Psikoloji üzerine okuma yapmış, bu alanda bilgili arkadaşlar özellikle.

İçimde iflah olmaz bir alaycılık ve ciddiye almama/alamama duygusu var. Çoğu kez bu davranışlarımdan dolayı yakın olduğum/bulduğum insanlardan gerçekten sert tepkiler aldım. Yeni bir şey değil epey (hatırlamıyorun) uzun süredir böyleyim. Boş kafasını öküz gibi durarak, sığ bir ciddiyetle saklamaya çalışan tiplerden ortamlarda bolca görüyoruz. Bu tip insanların bulunduğu ortamlarda (ki genelinde bulunuyorlar) bu davranışlarımın çok iyi karşılanabileceğini söyleyemeyiz. İkili ilişkilerde de herhalde itici oluyor ki olumsuz bir etkisi var. Bu kadınlarla iletişime de yansıyor, hangi kadın -özellikle ortak bir çevreyi paylaşıyorsan- ikili ilişkilerinde kötü biriyle olmak ister ki? Zaten normalde ben bu davranışlarımdan vs. kendim bir rahatsızlık duymuyordum, çevrenin tepkisi çok da umrumda değildi. Ama özellikle şu sıralar kadınlar konusundaki noksanlığımı kapatmaya karar verdim ve kadınlar konusunda gerçekten bu davranışlarımın ve bu davranışlarımın sonuçlarının epey olumsuz etkisi var.

Az çok Freud okudum ve aşinayım. Psikanalitik yöntemi biraz biliyorum ve düşünüyorum. Peki sizce bu alaycılığın/ciddiyetsizliğin sebebi ne olabilir veya genelde nedir? Bilinçaltında özellikle.

Kendimi ciddi olmaya zorluyorum, bu sefer durgunlaşıyorum ve kendi içimde çok düşünmeye başlıyorum kafamda kuruyorum gibi, her şeyi gerekli gereksiz düşünüyorum. Karamsarlık da bir yandan göz kırpmaya başlıyor. Bu sefer de çok ciddi bir zihinsel yorgunluk çöküyor.
Bazı şeylerde çok derinlere dalmak en üst seviyeden uygulamaya çalışmak yapmacık duracaktır ve senin eski haline hemen dönmeni sağlayacaktır. Basit düşün empati kur sen ciddi bişey konuşacak olsan karşındaki dalgaya alsa gıcık olursun yanına gitmez belki kavga bile edersin. Yine dalganı geç ama önce ilgilen sonra geç küçükten de olsa ciddiye al sor gülmeden neyin var sana bu iyi hissettirecektir gel biraz hava alalım de mesela biraz ciddi konuş sonra yine yap dalganı daha etkili ve samimi kılacaktır. Her şeye gülmek mesela Güler yüzlü olmak güzel ama paylaço olmak değil her zaman gülünmez güldürülmez bu senin samimiyetini ve karakterini yansıtır.sadece kendini analiz et bak doğrumu davranışın yanlış sa küçükte olsa ufak ufak değiştir sonra psikianaliz gibi üst seviyelere oyna ama tabandan başlamalısın dostum . Bil ama gidişatını ufaktan ufaktan farkındalıkla değiştir daha kalıcı olacaktır ve iyi hissettirecektir.

Sana kesin çözümü veriyorum.
Çünkü daha önce ben de bundan müzdariptim.
Senin sorunun mutluluk dostum.
Çok mutlu olduğun için karşı tarafa bunu gösteriyorsun.
İnsanlar samimiyetsiz, hayatı aşırı ciddiye alma ve çıkarlarından dolayı senin gösterdiğin davranışları göstermezler.
Sen ise, iyimser olduğun ve herkesi iyi gördüğün için bunu yapıyorsun.
- İnsanlara güvenme ve onları kendin gibi görme.
Çözüm bu!
Bu bakış açısıyla herkese düşünerek yaklaşırsan davranışlarında değişir.
Komi olarak başladığımda benim de davranışlarım böyleydi.
Baktım ki, aşırı samimiyet ve ciddiyetsizlik; seni iyiliği suistimal edilmiş tavuğa çeviriyor.
Ben de tavırlarımı tam tersi; umursamaz, orta ciddiyet, ya da insanına ve durumuna bağlı olarak değiştirdim.
Her şey daha düzgün yürüdü.
Freud okuduğunu söyledin.
HER ŞEY DÜŞÜNCEYLE BAŞLAR!
ilk önce kendini düzelt.

Tyler sanırım ben kendimi evden çıkarken mutsuz hissediyorum okula gelince de bir mutluluk kaplıyor içimi. Sanırım bu durum okulda farklı evde farklı bir kişilik oluşturdu. Evde yine mutluyum ama yapmam gereken ödevler aileme mecburen yardım etmem fslsn gerekiyor. Bir maddi gücüm olmadığı için sigaramın bile alınması beni aciz hissettiriyor. Ama okulda o rahatlık ve kimse beni ezemez hissi var ya işte o his özgüven ve mutluluk veriyor ve yaşadığımı kanıtlamam için bir fırsat gibi geliyor. O yüzden ciddiyetsizlik aşırıya kaçmış durumda. İstediğimle istediğim gibi lakayıt bir şekilde konuşabiliyorum. Sen de bu yollardan geçtin illaki vardır diyeceğin birşeyler.
Dostum yaşadığın normal bir durum.
Kişiliğini bilmek istiyorsan, okul da başka insanlara karşı gösterdiğin davranışlar; senin asıl kişiliğin. Çünkü onların seninle bir bağı olmadığı için istediğin gibi davranmanı sağlıyor.
Fakat ev de bir zorunluluk ve bağ var. Yapsam olmaz, yapmasam olmaz gibisinde.
Bu da seni doğal olmanı engelliyor.
Mutlu olduğun ve mutsuz olduğun mekanlar da buna göre belirleniyor.
Doğallığını her yer de aynı şekilde göstermeye çalış.
Bir kimsenin 2 adım sonra ne diyeceğini düşünmemeyi her yer de yap.
İstediğinle lakayıtlığa gelince ise; bunun için diyeceğim bir şey yok zaman belirler. Yani yaşadığın tecrübeler. Ben bu tecrübeyi, insanlarla arada ki mesafeyi tutmayı çalıştığım yerde öğrendim biliyorsundur belki.
Senin de bir şekilde öğrenmen gerek. Acı çekmen gerek bu konuda benim gibi.
Fakat yine de sen bilinçli bir şekilde yaklaş insanlara ve düşünerek konuş. Çok faydasını görürsün.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8