Alfaloji Forum

Aramıza katılarak diğer forum üyeleriyle etkileşimde bulunabilir, fikirlerini beyan edebilir ve paylaşım yapabilirsiniz. Üstelik foruma üyelik kısa bir süre için ücretsiz.

Alçakgönüllülük

Katılım
20 Mayıs 2019
Mesajlar
193
Tepkime puanı
709
Şehir
İzmir
Alçakgönüllülük ve iç huzuru birbirlerinden ayrılmaz bir bütündür. Kendinizi başkalarına kanıtlamak için ne kadar az çaba harcarsanız, içinizde huzur bulmanız o kadar daha kolay olur.

Kendini kanıtlama çabası tehlikeli bir tuzaktır. Sürekli kendi başarılarınızı göstermek, böbürlenmek ve ne kadar değerli bir insan olduğunuza başkalarını inandırmak için muazzam bir enerji harcamak gerekir. Oysa, insan böbürlendiği zaman başarısının veya gurur duyduğu bir şeyin yaratacağı olumlu duyguları sulandırmış olur. Daha da kötüsü, siz kendinizi kanıtlamaya çalıştıkça diğer insanlar sizden uzak durmaya bakarlar, arkanızdan konuşup sizin güvensizlikten kaynaklanan övünme ihtiyacınızı eleştirirler; hatta, sizden nefret etmeleri bile mümkündür.

Oysa, ilginçtir; insan takdir görmeye ne kadar az düşkün olursa, o oranda daha çok beğeni toplar. Sessiz bir özgüven sahibi olup, kendilerini her an haklı ve iyi gösterme kaygısı duymayan, kimsenin başarısını çalmaya kalkmayan insanlara da, herkes hayranlık duyar. Övünme gereği duymayan, ortaya egosunu değil, yüreğini koyan bir insanı, herkes çok sever.
Gerçek tevâzu pratik yaparak geliştirilebilir. Bu çok güzel bir şeydir, çünkü karşılığı sakin bir huzur duygusuyla hemen gelir.

Bir daha karşınıza böbürlenme fırsatı çıktığında, bu dürtüye karşı direnin.
 
Katılım
11 Ağustos 2018
Mesajlar
1,015
Tepkime puanı
1,374
Şehir
İstanbul
Dostlarım, sizler ne kadar çok kendinizin özel olduğunu, daha sıra dışı ve kanıtlanması gereken bir kişi olarak düşünüp, ona göre bir onaylanma hissiyatı içerisine girerseniz girin boşa çaba.
Bu onayı ne kadar alırsanız alın, her zaman tek yanlışınız tüm iyi özelliklerinizi ve o sıra dışı benliğinizi sular altına gömecektir.
Bu yüzden sabanın dediği gibi; kendinizi ne kadar az kanıtlamak için uğraşırsanız, o kadar çok hızlı verimli ve huzurlu bir yaşam sürersiniz.
 
Katılım
24 Ekim 2019
Mesajlar
27
Tepkime puanı
39
Yaş
22
Şehir
Eskişehir
Eline sağlık dostum. Değerli bilgiler için teşekkürler.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst