Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Alfa Erkeğin Kelime Dağarcığı - Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

"Cizye" ve alfa erkek bağlantısı?

Rum asıllı hatuna açtığım set;

- Merhaba bizimkiler zamanında sizden cizye alıyormuş. Bende şimdi hakkım olanı almaya geldim yani seni.
+ oh inanmıyorum ne kadar da alfa bir erkeksin şu an sırılsıklam oldum.

Tabi bu olay kesin yaşanmıştır ahaha :D
"Cizye" ve alfa erkek bağlantısı?

Rum asıllı hatuna açtığım set;

- Merhaba bizimkiler zamanında sizden cizye alıyormuş. Bende şimdi hakkım olanı almaya geldim yani seni.
+ oh inanmıyorum ne kadar da alfa bir erkeksin şu an sırılsıklam oldum.

Evet kendince haklısın, ne sen anlam bilim uzmanısın ne de ben TDK ile çalışan anlaşmalı personel tüm kelimelerin delalet ettiği başlıca anlamları yazdım bilmeyen birinin aklında fikir oluşması adına hatta seninde cümlelerim arasından gözüne çarpan bir kelimeyle yeni fikirler ürettiğin gibi... üretim süreci böyle işler :) burda kelime dağarcığımızı geliştiriyoruz insanların sürekli karşısına çıkan ve anlamlandıramadığı kelimeleri birden anlamlarıyla beraber elinin altında bulunca "biliyorum" rağbetine kapılabilir. nihai amacım okuyan kişilerin girişimciliklerini öldürmek yerine beyinlerinde ki kıvılcımları ateşlemek hatta şu anda bir örneğini görüyoruz...

Cümlelerimize eklediğimizde cidden fark yaratacak kelimeler dostum emeğine sağlık. Biraz da benden gelsin.

Pragmatik: Faydacı durum yada insan.
Abandone:Herhangi bir durum karşısında sıkıntıya düşme bunalma.
Konjonktür: Geçerli durum. Her türlü durumun ve şartın ortaya çıkardığı sonuç
Sarkastik: Alaycı, İronik
Burjuva: Köylü, işçi ya da soylu sınıfına dahil olmayıp, sosyal statüsünü ve gücünü eğitimden, işveren konumundan ve zenginliğinden alan kentli kişi veya kişiler. Bu insanların oluşturduğu sosyal sınıfa 'burjuvazi' denir. (Not: Bu kavram Karl Marx ve Friedrich Engels tarafından yazılan Komünist Manifest'da '' kapitalist orta sınıf '' anlamında kullanılmıştır. Zaman zaman eleştirel olarak materyalist ve sığ tipik orta sınıf kimse anlamında da kullanılır.
Egzajere Etmek: Abartmak.
Defaeten: Defalarca

Fizibilite: Herhangi bir yatırımın sağlayacağı kazanca değer olup olmadığının saptanması için yapılan çalışmalar
Kapitalizm: Üretim araçlarının büyük bölümünün kişisel aktörlere ait olduğu ve bu kişilerce işletildiği, ekonomik aktivitelerin tamamı olmasa da büyük bir bölümün kar amacı ile yapıldığı, arz ve talep dengesinin toplumun yararına olacak şekilde serbestçe belirlendiği bir ekonomik sistemdir
Emperyalizm: Bir milletin sömürü temeline dayanarak başka bir milleti siyasi ve ekonomik egemenliği altına alıp yayılması veya yayılmayı istemesi, yayılmacılık, yayılımcılık, emperyalistlik
Portföy: Banka veya bir aracı kuruluşun kendi elinde tuttuğu, istediği gibi tasarruf ettiği menkul değerler toplamı
Perspektif: Bir konunun zihinsel olarak değerlendirildiği açı, bakış açısı.
Deklare etmek: Bildirmek açıklamak veya duyurmak

İmge: Düşsel olarak tasarlanan ve gerçekleşmesi özlem olarak duyumsanan şey hayal.
Komplike: Karmaşık, Zor
İçselleştirmek: Bir kanı ya da tutumun kişilik özelliği olacak ölçüde benimsenerek özümsenmesi.
Afaki: Belli bir konu üzerine olmayan, dereden tepeden, havadan sudan konuşma
Anekdot: Kısa öykü, hikayecik
Argüman: Delil kanıt, tez, iddia, sav
Bağlam: Herhangi bir olguda olaylar, durumlar, ilişkiler örgüsü veya bağlantısı
Beynelmilel: Herkes tarafından kabul edilen
Done: Veri, Bilgi

Fenomen: Olağanüstü şey, harika (sosyal medya fenomenlerindeki fenomen asla değil)
Global: Küresel, Dünya çapında
İnsiyatif: Öncelik, Üstünlük
İnovasyon: Yenilik
İroni: Söylenen sözün tersini kast ederek kişiyle veya olayla alay etme.
Kanısamak: Çok tekrarlama sebebiyle etkilenmez olmak, alışma
Lanse Etmek: Öne Sürmek, Sunmak
Metafor: Mecaz bir şeyi başka şey ile benzetmeye, kıyaslamaya, anlatmaya yarayan mecazlar (hikayelerin en önemli unsuru)

Naçizane: Önemsiz değersiz (benim naçizane fikrim ...)
Optimizasyon: En iyi duruma getirmek
Polemik: Tartışma
Rasyonel: Akılcı
Sentezleme: Bir araya getirme, birleştirme
Sinerji: Görevdaşlık, eş etkime, birliktelik. Birkaç insanın bir araya gelip herhangi bir konuda fikir yürütmesi.
Ütopya: Gerçekleştirilmesi imkansız tasarı veya düşünce
Spesifik: Yalnız bir türe özgü olan. Özgül.
Sofistike: Çok karmaşık olan

...

Cümlelerimize eklediğimizde cidden fark yaratacak kelimeler dostum emeğine sağlık. Biraz da benden gelsin.

Pragmatik: Faydacı durum yada insan.
Abandone:Herhangi bir durum karşısında sıkıntıya düşme bunalma.
Konjonktür: Geçerli durum. Her türlü durumun ve şartın ortaya çıkardığı sonuç
Sarkastik: Alaycı, İronik
Burjuva: Köylü, işçi ya da soylu sınıfına dahil olmayıp, sosyal statüsünü ve gücünü eğitimden, işveren konumundan ve zenginliğinden alan kentli kişi veya kişiler. Bu insanların oluşturduğu sosyal sınıfa 'burjuvazi' denir. (Not: Bu kavram Karl Marx ve Friedrich Engels tarafından yazılan Komünist Manifest'da '' kapitalist orta sınıf '' anlamında kullanılmıştır. Zaman zaman eleştirel olarak materyalist ve sığ tipik orta sınıf kimse anlamında da kullanılır.
Egzajere Etmek: Abartmak.
Defaeten: Defalarca

Fizibilite: Herhangi bir yatırımın sağlayacağı kazanca değer olup olmadığının saptanması için yapılan çalışmalar
Kapitalizm: Üretim araçlarının büyük bölümünün kişisel aktörlere ait olduğu ve bu kişilerce işletildiği, ekonomik aktivitelerin tamamı olmasa da büyük bir bölümün kar amacı ile yapıldığı, arz ve talep dengesinin toplumun yararına olacak şekilde serbestçe belirlendiği bir ekonomik sistemdir
Emperyalizm: Bir milletin sömürü temeline dayanarak başka bir milleti siyasi ve ekonomik egemenliği altına alıp yayılması veya yayılmayı istemesi, yayılmacılık, yayılımcılık, emperyalistlik
Portföy: Banka veya bir aracı kuruluşun kendi elinde tuttuğu, istediği gibi tasarruf ettiği menkul değerler toplamı
Perspektif: Bir konunun zihinsel olarak değerlendirildiği açı, bakış açısı.
Deklare etmek: Bildirmek açıklamak veya duyurmak

İmge: Düşsel olarak tasarlanan ve gerçekleşmesi özlem olarak duyumsanan şey hayal.
Komplike: Karmaşık, Zor
İçselleştirmek: Bir kanı ya da tutumun kişilik özelliği olacak ölçüde benimsenerek özümsenmesi.
Afaki: Belli bir konu üzerine olmayan, dereden tepeden, havadan sudan konuşma
Anekdot: Kısa öykü, hikayecik
Argüman: Delil kanıt, tez, iddia, sav
Bağlam: Herhangi bir olguda olaylar, durumlar, ilişkiler örgüsü veya bağlantısı
Beynelmilel: Herkes tarafından kabul edilen
Done: Veri, Bilgi

Fenomen: Olağanüstü şey, harika (sosyal medya fenomenlerindeki fenomen asla değil)
Global: Küresel, Dünya çapında
İnsiyatif: Öncelik, Üstünlük
İnovasyon: Yenilik
İroni: Söylenen sözün tersini kast ederek kişiyle veya olayla alay etme.
Kanısamak: Çok tekrarlama sebebiyle etkilenmez olmak, alışma
Lanse Etmek: Öne Sürmek, Sunmak
Metafor: Mecaz bir şeyi başka şey ile benzetmeye, kıyaslamaya, anlatmaya yarayan mecazlar (hikayelerin en önemli unsuru)

Naçizane: Önemsiz değersiz (benim naçizane fikrim ...)
Optimizasyon: En iyi duruma getirmek
Polemik: Tartışma
Rasyonel: Akılcı
Sentezleme: Bir araya getirme, birleştirme
Sinerji: Görevdaşlık, eş etkime, birliktelik. Birkaç insanın bir araya gelip herhangi bir konuda fikir yürütmesi.
Ütopya: Gerçekleştirilmesi imkansız tasarı veya düşünce
Spesifik: Yalnız bir türe özgü olan. Özgül.
Sofistike: Çok karmaşık olan

...
Desteğin için teşekkürler senin benim gibi faydacı insanların hatırına dönüyor dünya :)

Eyvallah dostum elimizden geldiğince buradayız 😄

Evet kendince haklısın, ne sen anlam bilim uzmanısın ne de ben TDK ile çalışan anlaşmalı personel tüm kelimelerin delalet ettiği başlıca anlamları yazdım bilmeyen birinin aklında fikir oluşması adına hatta seninde cümlelerim arasından gözüne çarpan bir kelimeyle yeni fikirler ürettiğin gibi... üretim süreci böyle işler :) burda kelime dağarcığımızı geliştiriyoruz insanların sürekli karşısına çıkan ve anlamlandıramadığı kelimeleri birden anlamlarıyla beraber elinin altında bulunca "biliyorum" rağbetine kapılabilir. nihai amacım okuyan kişilerin girişimciliklerini öldürmek yerine beyinlerinde ki kıvılcımları ateşlemek hatta şu anda bir örneğini görüyoruz...
Dostum benim zaten senin ödev ahlakı ile hareket etmene lafım yok (Ödev ahlakı: Bir eylemde bulunurken o eylemde asıl önemli olan sonuç değil, eylemi yapmandaki niyettir. İyi niyet ile o eyleme girişiyorsan buna ödev ahlakı denir.). Ama benim sana söylemeye çalıştığım şey bazı kelimelerin google searchta aratılıp çıkan ilk kelimeyle anlamı budur diyerek yazmanı tavsiye etmem. Sonuçta eğer bunları ezberleyip aklında tutuyorsan yarın bir gün bir ortamda söylersin, sen şu şu kelimenin anlamının bu olduğuna emin misin derler. Hatta daha da kötüsü, ya kardeşim git biraz Platon oku da cahil cahil konuşma o zaman anlarsın ne demek istediğimi derler. Burada az da olsa bir kitle var ve bu yazdıklarımıza göz atıyor. Dikkatli bakmasa bile bilinçaltına girme ihtimali var (Değişik komplolar kuruyorum kafamda)... Biraz daha dikkatli olmanı tavsiye ederim. Ha diceksin ki tamam amk birkaç kelime yanlış yaptık ne artistlik yapıyorsun? Öyle deme dostum :)

Muhalif olup ahlak yamayacak kadar bilge bir kişiliğe benziyorsun lütfen iltifat olarak kabul et :) kitlenin çoğunluğu alfa olma hayalleriyle yanıp tutuşan kişiler, buna istinaden kişisel gelişime ve araştırmaya aç! bir daha ki konumda beraber işbirliği yapalım, milletin bilinçaltına uyuşturucu kullanma fikrini empoze edeyim ( Zarar Ahlakı an itibariyle başladı ) iyi forumlar diliyorum badi :)

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8