Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Apolitik Gençlik

Kuşçubaşı

Blog Yazarı
Yönetici
Süper Moderatör
Siyasetle ilgili birkaç röportaj kanalı takip ediyorum YouTube'da, bu kanallar sokaktaki halka siyasi gündemi sorarak halkın nabzını yokluyorlar. Ama sıkıntılı bir mevzu var ki, o da; Türk gençliğinin nabzı yok.

Evet, yok.

Bir soru soruyorlar meselâ, diyorlar ki "kime oy vereceksiniz bu seçim ?" Aptal aptal gülüyor. Lan oğlum ne gülüyorsun cevap versene ? Meselâ geçen bu kadınlara yönelik üniversite açılmasıyla ilgili soru soruyorlar gencin teki de diyor ki "Yhaa abiğğ ne biliyim yhaa yani kadınlara yönelik bişey istesem imam hatipe giderdim zaten hehehehe"

Ho ho ho ne kadar komiksin lan sen(!)

Bu mu vereceğin cevap ? Bu mu kapasiten ? Senin rahat yaşayabilmen için gençliğini feda eden atalarına minnetin bu kadar mı ey genç ?

Bu topraklarda yaşıyorsan apolitik olamazsın. Bak tekrar ediyorum, APOLİTİK OLAMAZSIN!

Okuyacak, araştıracak, sorgulayacak, bileceksin.

Şimdi bizim gençlerde yeni bir akım başladı. Böyle kendini Amerikan rüyasında sanıyor haspam, eline gitarı koluna kızı alıp sahilde "Akdeniğzzz ıakşamlıarığğ" diye romantik romantik şarkı söyleyeceğini sanıyor dünyanın sonuna kadar. Yok öyle dünya.

Mahalle yanıyor lan mahalle! Bazıları ise gitmiş mahalle yanarken saçını taramakla meşgul...

Vay efendim de Amerika, Avrupa, İzlanda falan ne kadar güzelmiş biz niye öyle olamıyormuşuz. İzlanda'nın komşusu köpekbalıkları, balinalar ve penguenler. Senin komşun Suriye, Irak ve Ermenistan. Kimi kime benzeterek neyin karşılaştırmasını yapıyorsun sen ?

Politikacıları sevmeyebilirsin, onları dürüst bulmayabilirsin ki zaten dürüst de değiller ama neden dürüst olmadıklarını bilmek zorundasın. Zorundasın çünkü bu adamlar senin, annenin babanın kardeşinin, birlikte sahilde Akdeniz Akşamları söylediğin kızın kaderini belirliyorlar. Eğer sen başındakini belirlemezsen o başındaki senin adına bir şeyleri belirler.

Uyan artık bu rüyadan! Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yaşıyorsun dostum.
Bu topraklar yüzyıllardan beri ele geçirilmek için uğruna nice insanın kan döktüğü topraklardır. Bugün buralar senindir diye sevinme, yarın birgün Allah korusun Suriyeliler gibi kaçacak yer aradığında anlarsın bazı şeyler için çok geç olduğunu.

Lale Devri'ndeki yöneticiler de tıpkı böyleydiler, "amaan bize ne canım bir daha mı geleceğiz dünyaya" deyip koca bir imparatorluğun çöküşüne kapı araladılar ve 100 sene önce tüm çakalların üzerimize çullanmasına sebep oldular.

Neyse ki güzel zamanlar zayıf adamlar yaratır, zayıf adamlar zor zamanlar yaratır ve zor zamanlar güçlü adamlar yaratır. İşte o güçlü adamlar kurtardı bu vatanı.

Bu mu onlara olan borcun ? Merak etme onlar da bilirdi tası tarağı toplayıp ülkeyi düşman işgaline teslim etmeyi, yurtdışına gitmeyi ve orada gül gibi yaşamayı. Ama onlar bunu yapmadılar. Bu sayede bugün sen varsın, ben varım, biz varız. O halde bunun kıymetini bileceksin ve uyanık olacaksın.

Güzel zamanların zayıf adamı değil, her zamanın güçlü adamı olacaksın, olacaksın ki senden sonraki nesiller de bu topraklarda yaşamaya devam edebilsin.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi;

553

Bunun temel sebebi vizyon eksikliği.Türkiye şartlarını görüp vizyon sahibi olmayan bireyler akışına bırakıp tamamen plansızca yaşıyorlar hayatlarını.

Son düzenleme:
Şimdi şöyle bir şey var ki ; ülkede siyaset,hukuk,ekonomi,politika,teknoloji,eğitim sürekli bir bocalama hengamesinde eriyip gidiyor ve insanların bir kısmı bunları amaaan ne olacak mantığıyla izlerken bir kısmı da sadece konuşarak eleştirmekle meşgul.Peki hangisi doğru derseniz ikisi de yanlış çünkü ikisi de çözüm değil.Bugün bir ülkenin Cumhurbaşkanı aktif siyaset yapıyorsa burada bir sıkıntı vardır fakat çıkıp cumhurbaşkanı şöyledir böyledir demek çözüm değildir.Napacağız ? Oturup önce bir olayları anlamak gerek ; kim neyi ne için yapıyor veya kim kimin tarafında bunlara bakmak gerek.Şahsen ben youtube platformu ve tv de insanların yorumlarını dinlerken gerçekten içim kan ağlarcasına dinliyorum.Adama soruyorlar yaşlısı "E zemanında yul yapıvediler guzuuum" veya "Bizlee zemanında töp kuyruğuna giriveriyoduk" diye tepkş veriyor.Şimdi bu adama oturup küfredemezsin neden çünkü o adamın döneminde gerçekten büyük gelişmeydi bu fakat günümüzde artık bunlarla ekmek dönmüyor,bize yazılım,nanoteknoloji,bilişimle kalkınma lazım; beton ekonomisi bitti dediğin zaman bu amcaya seni andaval veya nankör ilan ediyor.E diğer taraftan genç kesime bakıyorum "Yhaaa Amerikada böyle diil ben orya gitçem" tavırları var.E ulan gerizekalı bugün saçma sapan kıyafetleri moda diye babanın aldığı asgari ücretinin 2 misline satarken almasını biliyorsun sonra ülkede para kazanılmıyo yurt dışına gidicem diyprsun.Sisteme sövmekle bir şey yapamayız çünkü hepimiz aynı gemideyiz ve bağırmamız hiçbir işe yaramaz.Okuyup araştırıp geliştirmeden bu iş olmaz.Diğer taraftan yöneticilerimix xaten ayrı kafadalar.Bugün Türkiyenin 500 yıllık bakın tekrar ediyorum 500 yıllık petrol rezervini-ki Türkiyenin hakkı olan rezervden bahsediyorum-Yunanistan maskeli İsrail ve Amerika yağmalarken biz kaç aydır düşmüşüz bir İstanbul Belediye Başkanlığına.E ne oldu sonuç bütün haklarımızı kaybettik ve kaybetmeye drvam edeceğiz.Eğer biz hakkımıxı aramayı bilmezsek,okumazsak,araştırmazsak bugün verdiğimiz doğal gaz rezerviyle kalmayız çünkü yarın bir savaş çıktığında atacak füzemizi bile o rezervlere sahip adamlaran alıyoruz.Yani öyle oturup kuru eleştiri yapmayım gençler biraz işin detayını objektif şekilde inceleyin.Bu arada yazı için eline sağlık Kuşçubaşı

Şimdi şöyle bir şey var ki ; ülkede siyaset,hukuk,ekonomi,politika,teknoloji,eğitim sürekli bir bocalama hengamesinde eriyip gidiyor ve insanların bir kısmı bunları amaaan ne olacak mantığıyla izlerken bir kısmı da sadece konuşarak eleştirmekle meşgul.Peki hangisi doğru derseniz ikisi de yanlış çünkü ikisi de çözüm değil.Bugün bir ülkenin Cumhurbaşkanı aktif siyaset yapıyorsa burada bir sıkıntı vardır fakat çıkıp cumhurbaşkanı şöyledir böyledir demek çözüm değildir.Napacağız ? Oturup önce bir olayları anlamak gerek ; kim neyi ne için yapıyor veya kim kimin tarafında bunlara bakmak gerek.Şahsen ben youtube platformu ve tv de insanların yorumlarını dinlerken gerçekten içim kan ağlarcasına dinliyorum.Adama soruyorlar yaşlısı "E zemanında yul yapıvediler guzuuum" veya "Bizlee zemanında töp kuyruğuna giriveriyoduk" diye tepkş veriyor.Şimdi bu adama oturup küfredemezsin neden çünkü o adamın döneminde gerçekten büyük gelişmeydi bu fakat günümüzde artık bunlarla ekmek dönmüyor,bize yazılım,nanoteknoloji,bilişimle kalkınma lazım; beton ekonomisi bitti dediğin zaman bu amcaya seni andaval veya nankör ilan ediyor.E diğer taraftan genç kesime bakıyorum "Yhaaa Amerikada böyle diil ben orya gitçem" tavırları var.E ulan gerizekalı bugün saçma sapan kıyafetleri moda diye babanın aldığı asgari ücretinin 2 misline satarken almasını biliyorsun sonra ülkede para kazanılmıyo yurt dışına gidicem diyprsun.Sisteme sövmekle bir şey yapamayız çünkü hepimiz aynı gemideyiz ve bağırmamız hiçbir işe yaramaz.Okuyup araştırıp geliştirmeden bu iş olmaz.Diğer taraftan yöneticilerimix xaten ayrı kafadalar.Bugün Türkiyenin 500 yıllık bakın tekrar ediyorum 500 yıllık petrol rezervini-ki Türkiyenin hakkı olan rezervden bahsediyorum-Yunanistan maskeli İsrail ve Amerika yağmalarken biz kaç aydır düşmüşüz bir İstanbul Belediye Başkanlığına.E ne oldu sonuç bütün haklarımızı kaybettik ve kaybetmeye drvam edeceğiz.Eğer biz hakkımıxı aramayı bilmezsek,okumazsak,araştırmazsak bugün verdiğimiz doğal gaz rezerviyle kalmayız çünkü yarın bir savaş çıktığında atacak füzemizi bile o rezervlere sahip adamlaran alıyoruz.Yani öyle oturup kuru eleştiri yapmayım gençler biraz işin detayını objektif şekilde inceleyin.Bu arada yazı için eline sağlık Kuşçubaşı
Aslında tembel halk kendini geliştirip üstündekilere yaklaşamadı çoğunluk olan cahil halkta 50'lerden sonra menderes hükümetiyle beraber muhafazakarlığa büyük yatkınlık başladı.Sonrasında aydınlar fikir sahibi,kıymetli insanlar ya beyin göçü olarak yurtdışına gittiler yada türkiyede arabaları patladı,evlerine saldırı düzenlendi,asıldı,hapse atıldılar.Muhafazakarlığın terörüde ispanya iç savaşında olduğu gibi türkiyenin toplum yapısında büyük değişikliklere neden oldu.Buda gerici,erkeğide kadınıda bilinçsiz,niteliği düşük bir topluma dönüştürmeye başladı.Bize verilen mirasa ne yazık ki sahip çıkamadık.

Bana göre bunların en büyük sebebi, halkın kendisi çaresiz hissetmesi. Hemen hemen her seçimi kaybeden, isyan eden,yönetimi eleştiren kesim artık ''Yapacak bir şey kalmadı.'' havasına kapıldığı için bu boşvermişlik var. Hani öğrenilmiş çaresizlik derler ya. Bunun gibi. Bir de biz ülke olarak soruna doğrudan müdahale etmek yerine bizi kurtaracak bir kahraman arıyoruz Atatürk gibi. En basit örneği İstanbul seçimlerinde gelecek kaygısı taşıyan,maddiyatsızlık içerisinde bunalan kişilerin çok büyük kısmı, kendilerini kurtaracak bir adım atmak yerine Ekrem İmamoğlu'na ''Süper Kahraman'' gözüyle bakarak kendilerine bir kurtarıcı aradılar. İş siyasette bitmiyor maalesef. Eğer bir ülkede iş siyasette bitiyorsa senin de dediğin gibi baştakiler de senin hayatını yönetir.

Aslında bunun da başlıca sebepleri var. Elini masaya vurunca içeri atılan insanlarımız, '' Bir delille 40 alimi yendim. 40 delille bir cahili yenemedim.'' türünde çeşitli manipülasyonlara maruz kalmış,şükretmeyi,İslamiyet'İ yanlış anlayan insanlarımızı görünce insan ister istemez pes ediyor. İster istemez toplumdan uzaklaşıyor,ister istemez bencilleşiyor ve sadece kendi hayatına,eğlencesine odaklanıyor. Şimdi bu insanlara da hak vermek lazım. Her insanın kararlılık,dayanıklılık seviyesi bir değil. Bu adamlara da ''Lan ibine, bu mu senin vatan sevgin. Almışın koluna 90 60 90 bir hatun, vatana faydan yok.'' diyemeyiz. Anlattığım gibi bu adamların da kendilerine göre haklı yönleri vardır muhtemelen.

Ayrıca kimse bugünkü insanla 100 yıl önceki insanı karşılaştıramaz. Teknoloji ve rahatlığın ön planda olduğu günümüz devrinde insanların acıya karşı daha da dayanıksızlaştı. Önceden Atalarımız en zor işin bile üstesinden gelirken günümüzde insanlar ''Abiii şu kız bana bakmadı,hayat bana darbeyi vurdu :( '' gibi en ufak olaylarda bile yıkılmaya mahkumuz. Günümüz devrin verdiği bir şey.. Karşılaştırma yapmak,aklınıza gelebilecek en son şey olsun yani.

Aslında tembel halk kendini geliştirip üstündekilere yaklaşamadı çoğunluk olan cahil halkta 50'lerden sonra menderes hükümetiyle beraber muhafazakarlığa büyük yatkınlık başladı.Sonrasında aydınlar fikir sahibi,kıymetli insanlar ya beyin göçü olarak yurtdışına gittiler yada türkiyede arabaları patladı,evlerine saldırı düzenlendi,asıldı,hapse atıldılar.Muhafazakarlığın terörüde ispanya iç savaşında olduğu gibi türkiyenin toplum yapısında büyük değişikliklere neden oldu.Buda gerici,erkeğide kadınıda bilinçsiz,niteliği düşük bir topluma dönüştürmeye başladı.Bize verilen mirasa ne yazık ki sahip çıkamadık.
Sadece bununla da kalmıyor.Kendini geliştirmiş olan veya geliştirmeye çalışan kesimi de engellediler.Savcı,hakim,öğretmen,özel kuvvet mensupları,mühendisler allem kullem edilip ya içeri atılıyor ya da öldürülüyor.Bugün fetö diye diye yüzbinlerce yetişmiş insan görevinden oluyor ha içlerinde suçlusu yok mudur vardır ancak ülkenin yarısına böyle damga vuruluyorsa o ülkede ne hukuk vardır ne sistem.Bunun yanı sıra dediğin gibi halk ve yöneticiler arasında çok büyük farklar olduğu için toplumda gizli de olsa bir kast sistemi ortaya çıkmış durumda çünkü halk okumanın ve bilgili olmanın gücünün farkında değil.Umarım insanlar ateşe geniş çerçeveden bakarak aslında ateşin sandıkları kadar büyük bir ateş olmadığını görebilirler :)

duyar kasam da da hede hüde...
Örnek1: Çevre kirliliği ne yapılırsa yapılsın %100 engellenemez bu sadece kuru teoride mümkündür.Pratikte ise defalarca kanıtlandığı üzere çevre kirliliği varlığını;arttırarak sürdüreceğini kanıtladı.
Bu perspektifde adamın biri sikinin keyfiyle yere çöp atar salağın biri de dünyayı temiz tutam diye aynı çöpü kaldırır
biri efendidir öbürü köle

aynı şekilde yok vatanmış memleketmiş kendinizi kasmayın uğraştığınıza düşündüğünüze değmez en büyük propaganda olan milliyetçilik,ulusculuk propagandasına da gelmeyin ülkenin geleceği için uğraşacakmışım yapma yaa ya**ama bak hele
sikinizin boş dururken başkasına sakso çekmeyin

Örnek1: Çevre kirliliği ne yapılırsa yapılsın %100 engellenemez bu sadece kuru teoride mümkündür.Pratikte ise defalarca kanıtlandığı üzere çevre kirliliği varlığını;arttırarak sürdüreceğini kanıtladı.
Bu perspektifde adamın biri sikinin keyfiyle yere çöp atar salağın biri de dünyayı temiz tutam diye aynı çöpü kaldırır

aynı şekilde yok vatanmış memleketmiş kendinizi kasmayın uğraştığınıza düşündüğünüze değmez en büyük propaganda olan milliyetçilik,ulusculuk propagandasına da gelmeyin ülkenin geleceği için uğraşacakmışım yapma yaa ya**ama bak hele

Bak sen şuna hele büyümüş de bu konularda laf eder hâle gelmiş :)

Eh tabi bir lafa bir de o lafı edene bakmak gerek, lafı edenin de evlat olsa sevilmeyecek bir mahlûkat(insan demeye dilim varmıyor) olduğu düşünülürse o halde ettiği lafın da bir değeri kalmıyor. Devlete olan bu düşmanlığın annen baban seni kabullenmeyip yetim yurduna bırakınca devletin "burası hayvan barınağı değil" diyerek dışarı atmış olmasından kaynaklanıyor olsa gerek.

Neyse, IQ seviyenin aynı kalıp sadece yaş atladığın şu gereksiz hayatında neler yaşadığın bizi ilgilendirmez tabi. Konumuza gelirsek, tıpkı senin gibi iki üç kuruşluk aklıyla millete akıl vermeye çalışanları, "amaan canım siz mi kurtaracaksınız bu vatanı" diyenleri dinlemeyenler tarafından kurtarıldı bu vatan. Ha tabi, misal senin IQ'un 1 ise IQ'su 0 olan halk inanır sana. Meselâ Hindistan, muhtemelen senin büyük büyük dedenin kurduğu "amaan canım siz de" diyen mezhepler yüzünden 18.yüzyılda İngilizler tarafından kolayca işgal edildi, ta ki Mahatma Gandhi diye bir adam çıkıp "yeter" diyene kadar.

Ayrıca, farkındayım g*tünü bir ekmek kapısı hâline getirmişsin böyle her gelene teslim olup domaldığına göre fakat bir bilgi ortaya atarken bari bunu g*tünden sallamamaya özen göster.

Ne mi söylemeye çalışıyorum ? Şöyle ki, çevre kirliliği neye göre önlenemiyor ? Dünyanın önde gelen ekolojistlerinden Paul HARRISON '3.Dünya ve Ekoloji' adlı meşhur eserinde gerekli politikaların uygulanması durumunda çevre kirliliğinin %84 oranında engellenebileceğini açıklamıştır. Kezâ 2002'de düzenlenen Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi'nde de tüm dünyadan zirveye katılan araştırmacılar ve bilim insanları ortak bir bildiri yayınlayıp çevre kirliliğinin önüne geçilebileceğini söylemişlerdir ve bu bildiriyi imzalayan Almanya Kuzey Brandenburg Eyaleti çevre kirliliğinin önüne %95 gibi devasa bir rakamla geçerek tüm dünyaya bunun mümkün olduğunu ispat etmiştir.

Aslında her kirlilik önlenir, meselâ vaktinde annenle baban kondomun önemini bilmiş olsalardı senin gibi bir kirlilik şu an var olmazdı.

Neyse, çok şey anlatırım da eminim bir elektrik direğine anlatsam o bile ibret alır daha az yanardı tasarruf ederdi, sen ise KOCA BİR ÇÖPSÜN KYDER.

Sen konuyu anlayamamışsın dostum.Birde beynini kullanarak okumayı dene istersen yazıları.Kimse vatan millet sakarya demiyor ve yere atılan çöpü kaldırmak eğitim meselesidir vatan sevgisi ile bir alakası yok ve ayrıca enayilik değildir.Bir ikincisi bu ülke de yaşıyorsan akşam eve gittiğinde evine gelen elektrik,bu yazıyı okumanı sağlayan internet,duş aldığında akan sıcak su vs hepsi bu ülkenin insanlarının emeğiyle sağlanıyor hadi onu geçtim ülkeyi sevmek demek ırmağının akışına ölürüm demek değildir.Bugün bak Suriyeliler sokaklarda kol geziyor neden ? Çünkü kendi ülkelerine bir şey katmadıkları için.Ha sen s*kem böyle ülkeyi herkes bencil dersen sen de onlardan biri olursun bunun tartışmasını yapmaya gerek yok ama zekayı sivriltmek başka iştir herkes yapamaz :)

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8