Aptallığın Temel Yasaları

Kasrqaa

Fahri Üye
Forumda bir çok kişi çevresindeki insanlardan şikayetçi. İtalyan ekonomist Carlo Maria Cipolla ortaya attığı basit bir teoridir.

1. Çevremizde her zaman ve kaçınılmaz olarak bizim tahmin ettiğimizden daha fazla aptal vardır.

2. Belirli bir insanın aptal olma olasılığı, ayni kişinin herhangi bir başka karakter özelliğinden bağımsızdır. Bu ne demektir açıklayayım. bir insan para konusunda zeki bir birey olabilir ama kızlarla flört etme konusunda aptal birisi olabilir. Yani o bireyin parayla ilgili size verdiği bilgiler kulağınıza küpe olacak bilgilerken, kızlar hakkında verdiği bilgiler çöpten farksızdır. Neyiniz eksikse o yönde insanlarla takılın, tabi sizde o insanlara faydalı olun. Mutualizm(Karşılıklı faydacılık) ilişkiler kurmaya çalışın

3. Bir aptalın çevresine zarar verme olasılığı toplumsal hiyerarşi içindeki yerinin yüksekliği ile doğrudan orantılıdır. Yani Aptal bir bireye yetki ve sorumluluk verirseniz size pahalıya mal olur.

4. Aptal bir yaratık, en umulmadık ve en düşünülmedik zaman ve yerde, nedensiz ve belirli bir planı olmadan karşınıza çıkar.

5. Aptalların eylemleri mantık kurallarına uymadığı için su sonuçları doğurur: İnsanlar şaşkınlıkla kalakalır, şaşkınlıktan kurtulanlar ise ne yapacaklarını bilemezler, Çünkü aptalın mantıksız eylemine mantıkla karşılık vermek mümkün değildir.

6. Aptal olmayanlar her zaman aptalların zarar potansiyelini küçümserler. Özellikle de, herhangi bir yer ve zamanda, herhangi bir durumda aptallarla ilişki kurmanın veya onlarla bir araya gelmenin, kendilerini kaçınılmaz olarak, pahalıya mal olacak bir yanlışa sürükleyeceğini unuturlar.

7. Aptal insan, var olan en tehlikeli insan türüdür. Kusursuz bir haydudun eylemi bile toplumu fakirleştirmez, Çünkü biri soyulurken biri de zenginleşmiştir. Ancak aptallar kendilerine çıkar sağlamadan başkalarına zarar verirler. Yani aptallar isin içine girince tüm toplum yoksullaşır.

8. Geri ya da gerilemekte olan bir toplumda, aptallara toplumun öbür üyelerinden daha etkin olma hakkı ve/veya olanağı tanınmıştır.

İnsanları Tanıyalım
Cipolla abimiz insanları Zeki,Saf,Haydut ve Aptal olmak üzere dört'e ayırır.

617

Zekiler, hem topluma hem kendisine fayda sağlamaya yönelik bireylerdir.

Saflar, kendisi zarar verdikleri halde karşı tarafa fayda sağlarlar.

Haydutlar, kendisine fayda sağlarken karşı tarafı zarara uğratır.

Aptallar, hem kendisine hem başkasına zararlıdır.

Yapmanız Gerekenler

1)Aptallardan uzak dur!
Aptal bireyler ile asla ilişki kurmayın. Yak bi cugara birşey olmaz, gel bugün içmeye gidelim, 31 faydalı çek gibi öğütler veren bir çok insandan uzak durun. Kendini çapkın zanneden ama abazadan bir farkk olmayan adamdan alacağınız kızlar hakkındaki tavsiyeler sizi zarar uğratır. Bu tipler size faydası olmadığı gibi kendisinede faydası yoktur. Aptalları çevrenizden silmezseniz onlar sizin hayatınızı siler. Aptalları küçümsemeyin.

2)Haydutlara prim verme!
Kendinizin kaybedeceği ama karşı tarafın kazanacağı işlere girişmeyin. En büyük örnek bir arkadaşım vardı ilkokuldan beri tanırım adama oyunu öğrettim, özgüvenim düşük olduğu zaman bir kızdan hoşlandım tabi yürüyemedim ''ona da sonra yürüceğim, sen yürüme'' dedim adam ertesi gün utanmadan yürüdü. Tabi kız ne bana baktı ne de ona baktı. Benim olacak işimi de bok etti. Bu tarz insanlardan uzak durun. Kendinizi haydutlara kullandırtmayın.

3)Saf insanları kullanmayın!
Bir çok arkadaşınız vardı kendi sıkıntılar çekmesine rağmen size yardımcı olan insanlar işte bu adamlara yardımcı olun, başka insanların bu adamları kullanmasına izin vermeyin ve doğru yola yönlendirin.

4)Zeki adamlarla takılın!
Kız konusunda sıkıntınız mı var? Kızlarla arası iyi olan adamlarla takılın.

Para sıkıntınız mı var? Kendi parasını kazanan bu konu hakkında bilgili refah seviyesi yüksek adamlarla takılın.

Tarz konusunda sıkıntın mı var? Kıyafet mağazası olan yada modayı takip eden insanlarla dostluk kurun.

Fit değil misin? Personal Trainerlarla takıl.

Tabi bu tarz adamlarla takılmanız için sizinde bir konu üzerinde zeki olmanız gerekir. Çünkü karşı tarafa veresiniz ki karşı tarafta size versin.

Herhangi bir işte mi iyisin? Kendini adama pazarla adama o işi öğret karşılığında ondan bilgi öğren.

Etrafınızda zeki ve saf adamları bulundurun ama asla ve asla saf insanları kullanmayın, onlara gerçek hayatı öğretin. Aptallardan ise vebadan kaçaramışcasına uzaklaşın. Haydutlara ise kendinizden ödün vermeyin.

Son düzenleme:
Forumda bir çok kişi çevresindeki insanlardan şikayetçi. İtalyan ekonomist Carlo Maria Cipolla ortaya attığı basit bir teoridir.

1. Çevremizde her zaman ve kaçınılmaz olarak bizim tahmin ettiğimizden daha fazla aptal vardır.

2. Belirli bir insanın aptal olma olasılığı, ayni kişinin herhangi bir başka karakter özelliğinden bağımsızdır.

3. Bir aptalın çevresine zarar verme olasılığı toplumsal hiyerarşi içindeki yerinin yüksekliği ile doğrudan orantılıdır.

4. Aptal bir yaratık, en umulmadık ve en düşünülmedik zaman ve yerde, nedensiz ve belirli bir planı olmadan karşınıza çıkar.

5. Aptalların eylemleri mantık kurallarına uymadığı için su sonuçları doğurur: İnsanlar şaşkınlıkla kalakalır, şaşkınlıktan kurtulanlar ise ne yapacaklarını bilemezler, Çünkü aptalın mantıksız eylemine mantıkla karşılık vermek mümkün değildir.

6. Aptal olmayanlar her zaman aptalların zarar potansiyelini küçümserler. Özellikle de, herhangi bir yer ve zamanda, herhangi bir durumda aptallarla ilişki kurmanın veya onlarla bir araya gelmenin, kendilerini kaçınılmaz olarak, pahalıya mal olacak bir yanlışa sürükleyeceğini unuturlar.

7. Aptal insan, var olan en tehlikeli insan türüdür. Kusursuz bir haydudun eylemi bile toplumu fakirleştirmez, Çünkü biri soyulurken biri de zenginleşmiştir. Ancak aptallar kendilerine çıkar sağlamadan başkalarına zarar verirler. Yani aptallar isin içine girince tüm toplum yoksullaşır.

8. Geri ya da gerilemekte olan bir toplumda, aptallara toplumun öbür üyelerinden daha etkin olma hakkı ve/veya olanağı tanınmıştır.

İnsanları Tanıyalım
Cipolla abimiz insanları Zeki,Saf,Haydut ve Aptal olmak üzere dört'e ayırır.

Zekiler, hem topluma hem kendisine fayda sağlamaya yönelik bireylerdir.

Saflar, kendisi zarar verdikleri halde karşı tarafa fayda sağlarlar.

Haydutlar, kendisine fayda sağlarken karşı tarafı zarara uğratır.

Aptallar, hem kendisine hem başkasına zararlıdır.

Yapmanız Gerekenler

1)Aptallardan uzak dur!
Aptal bireyler ile asla ilişki kurmayın. Yak bi cugara birşey olmaz, gel bugün içmeye gidelim, 31 faydalı çek gibi öğütler veren bir çok insandan uzak durun. Kendini çapkın zanneden ama abazadan bir farkk olmayan adamdan alacağınız kızlar hakkındaki tavsiyeler sizi zarar uğratır. Bu tipler size faydası olmadığı gibi kendisinede faydası yoktur. Aptalları çevrenizden silmezseniz onlar sizin hayatınızı siler. Aptalları küçümsemeyin.

2)Haydutlara prim verme!
Kendinizin kaybedeceği ama karşı tarafın kazanacağı işlere girişmeyin. En büyük örnek bir arkadaşım vardı ilkokuldan beri tanırım adama oyunu öğrettim, özgüvenim düşük olduğu zaman bir kızdan hoşlandım tabi yürüyemedim onada sonr yürücem sen yürüme dedim adam ertesi gün utanmadan yürüdğ tabi kız ne bana baktı nede ona baktı. Benim işimide bok etti. Bu tarz insanlardan uzak durun. Kendinizi haydutlara kullandırtmayın.

3)Saf insanları kullanmayın!
Bir çok arkadaşınız vardı kendi sıkıntılar çekmesine rağmen size yardımcı olan insanlar işte bu adamlara yardımcı olun, başka insanların bu adamları kullanmasına izin vermeyin ve doğru yola yönlendirin.

4)Zeki adamlarla takılın!
Kız konusunda sıkıntınız mı var? Kızlarla arası iyi olan adamlarla takılın.

Para sıkıntınız mı var? Kendi parasını kazanan bu konu hakkında bilgili refah seviyesi yüksek adamlarla takılın.

Tarz konusunda sıkıntın mı var? Kıyafet mağazası olan yada modayı takip eden insanlarla dostluk kurun.

Fit değil misin? Personal Trainerlarla takıl.

Tabi bu tarz adamlarla takılmanız için sizinde bir konu üzerinde zeki olmanız gerekir. Çünkü karşı tarafa veresiniz ki karşı tarafta size versin.

Herhangi bir işte mi iyisin? Kendini adama pazarla adama o işi öğret karşılığında ondan bilgi öğren.

Etrafınızda zeki ve saf adamları bulundurun ama asla ve asla saf insanları kullanmayın, onlara gerçek hayatı öğretin. Aptallardan ise vebadan kaçaramışcasına uzaklaşın. Haydutlara ise kendinizden ödün vermeyin.

Gayet faydalı yazı dostum eline sağlık

Kasrqaa

Fahri Üye
"Kızları tavlama garantisi veriyorum, 1 aylık online PT 300TL" diyenler, kerizlerden ne paralar kazanıyor bir bilsen...
Adam gerçekten oyunu biliyprsa paraya çevirmeli. Ben 2 yıl önce yüz yüze eğitim aldım adam mantıgını anlattı, doğal oyunu anlattı. Verdiğim paraya değdi. Şuan tabi oyunla ilgilenmiyorum. Erkekler gerçekten iyi bilen insana 300 lira vermek yerine yeni tanıştığı kıza 300 liralık çiçek alabiliyor. Sanıldığı kadarda çok para kazanmıyorlar. Amerikada çok kaxanan oluyor.

Aptalları çevrenizden silmezseniz onlar sizin hayatınızı siler. Aptalları küçümsemeyin.
Kesinlikle katılıyorum.
Senin yazını okuduğumda eskiden yaptıklarım gözümün önünden film şeridi gibi geçti. Bir aralar saftım, yalan yok hayatımda zor edindiğim şeyleri elimden aldı insanlar. Zeki olduğum dönem de sonrasında oldu, mutlu keyifli bir hayata sahiptim. Ama bir hayduta veya aptala denk geldiğim de oldu. Hayduttan uzaklaşmayı becerebilirken, aptala yardım etmeyi seçtiğimde kaybeden ben oldum.
Sonuç olarak saflık ile zekilik arasında yüzüyormuşum, okudğum iyi oldu. Keşke bu kaynağa birkaç sene öncesinden ulaşsaymışım... Şimdi hem tecrübe oldu hem de farkındalığım arttı.
Çok güzel bir paylaşım olmuş @Kasrqaa
Eline sağlık.