Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Aşırı özgüvensizlik

Ben hayat boyu rededilmiş bir insanım..
1 yıldır trp okurum ve arada set açarım. Bazen iyi geçer bazen geçmez. Set için vaktim pek olmaz genelde ve pek yapmak istemiyorum. Hayat boyu istenmemek dehşet bir özgüven kaybı yaptı bende. Yaşım 28,5. Fiziğim her zaman iyiydi(10+ yıldır düzenli spor yapıyorum)Cpd desenizde gaayet iyi arkadaşlar(statü,gelir,giyim vs.) fakat tipim iyi değil yani yüzüm. Ağzımda laf yapmaz. Kızlarla eğlenceli/çekici/hoş konuşamıyorum. Sıkıcıyım, aklıma bir şey gelmiyor. Mizaç olarak biraz ağırbaşklılıkta var..
Hayattan soğumuş durumdayım. Hayatım sevgilileri izleyerek geçiyor. Artık çevremde kimsede kalmadı...Psikolojim aylardır çok kötü. Sürekli üzülüyorum ve kendimi ezik hissediyorum. Son çare buraya sorayım dedim.

Abim yaşım senden küçük, tavsiye vermek uygun olmayabilir ama biraz yazmak istiyorum. Fizik statü maddiyat iyi diyorsun. Kızları sadece bunlarla bile cezbedebileceğini düşünüyorum. Tipine gelirsek, yeterince bakımlı olursan bunu dert edeceklerini sanmıyorum. Eğlenceli olmak vb şeyler içsel olaylar olduğu için sonradan çok büyük değişim yaratabileceğini düşünmüyorum. Bence eğlenceli değilsen bile genel kültürlü olmak zorundasın. Hem eğlence yok hem kültür yoksa kızla konuşamazsın, sıkılırsınız.

Sadede gelelim, dürüst şekilde fikrimi söylüyorum şuan elinde olanlarla rahatça bir ilişki kurabilirsin. Hiçbirimiz dört dörtlük değiliz. Örneğin ben eğlenceliyim ama fizik yok :D Yani diyeceğim şu; zayıf yönlerine odaklanmak yerine güçlü yönlerini (fizik, maddiyat, statü) kullan. Hayata küsme. Bana kalırsa senin tek sorunun özgüvensiz olman. Umutsuz olman. Bunları halledersen setlerinin daha başarılı geçeceğini düşünüyorum.

Ben hayat boyu rededilmiş bir insanım..
1 yıldır trp okurum ve arada set açarım. Bazen iyi geçer bazen geçmez. Set için vaktim pek olmaz genelde ve pek yapmak istemiyorum. Hayat boyu istenmemek dehşet bir özgüven kaybı yaptı bende. Yaşım 28,5. Fiziğim her zaman iyiydi(10+ yıldır düzenli spor yapıyorum)Cpd desenizde gaayet iyi arkadaşlar(statü,gelir,giyim vs.) fakat tipim iyi değil yani yüzüm. Ağzımda laf yapmaz. Kızlarla eğlenceli/çekici/hoş konuşamıyorum. Sıkıcıyım, aklıma bir şey gelmiyor. Mizaç olarak biraz ağırbaşklılıkta var..
Hayattan soğumuş durumdayım. Hayatım sevgilileri izleyerek geçiyor. Artık çevremde kimsede kalmadı...Psikolojim aylardır çok kötü. Sürekli üzülüyorum ve kendimi ezik hissediyorum. Son çare buraya sorayım dedim.
Bana en çok özgüven veren şeyleri sana da aktarmak istiyorum. 1.si bir dövüş kursuna gitmen ama öyle teakwondo aikido gibi değil... Güç isteyen, dayanıklılık, kondisyon, vs. isteyen bir dövüş kursuna gitmelisin (MMA, KRAVMAGA, KICK BOKS vs) ki testesteron ve özgüven yükselsin. 2.si eğer bir sağlık sorunun yoksa haftada en az 2 kere saunaya gitmeni tavsiye ederim (Psikolojik açıdan olumlu yanları olduğuna dair araştırmalar var). Vee son olarak gittiğin bir kafede veya kıyafet aldığın bir mağazada hiç farketmez çalışanlarla sohbet et özellikle de kadınlarla. Nasıl mı? Mesela kafeye gittin bir sürü kahve çeşiti var ve denemediğin bir tanesini sorabilirsin. Veya kıyafet alırken...
-Merhaba gömlek çeşitleriniz neler var?
+(Gömlekleri gösterir).
-Sence nasıl oldu?
sonrasında devam ettirip ettirmemek sana kalmış ve acele etme sadece bir yerden başla...

Bu yolu seçen sensin. Unutma ki nasıl olmak istediğin hakkında kendine yalanlar söyleyerek ve "-mış" gibi yapmaya başlarsan ilerleyen süreçte ona dönüşürsün. Bir diğer konu ise bu olayların üstüne çok fazla düşünülmemesi gerektiği, kurgu her zaman kötüdür. Doğaçlama doğaldır ve özgüven eksikliğini tamamlar. Eğer konuşmak istersen konuş, set açmak istiyorsan aç ama üstüne düşünme. Senin düşünme sürecinde birisi gelip ilk muhabbeti kurarsa elinden kaybedersin. Saygılarımla.

(10+ yıldır düzenli spor yapıyorum)
Sürekli üzülüyorum ve kendimi ezik hissediyorum.
Düzenli spor yapıyorsun bu dışsal değişimdir.
Kendini sorgulayıp içsel değişim yaşarsan bulunduğun durumdan yavaş yavaş kurtulabilirsin.
Bence senin ihtiyacın olan şey insanlardan yeterli sevgi ve saygıyı görmek.
İnsanlarla ufak muhabbetler kurabilirsin buna small talk deniyor.
Kahvehaneye oturup iki üç halini hatırını sorup kalkmakta buna dahil.

Kaliteli müzikler dinle, pozitif ol değişim senin elinde.

Hepsini yaptım arkadaşlar...
Ama geçmişteki rededilmelerim ve hep yalnız kaldığım gerçeği psikolojimi bozuyor. Gittikçe içe kapanıyorum, hayattan kopuyorum

Yahu bırak! Bırak ki geçmiş geçmişte kalsın sen bugününün elinden tutup kaldırmazsan bugününde geçmişe karışır bir arpa tanesi yol alamazsın. Geçmişini önemseme demiyorum ama bu kadar saplanıp kalmamalısın. Geçmişte reddedildin diye şimdi de reddedileceksin diye bir kaide yok.
İnsanlarla konuşacak ortamın mı yok? yazıl ilgini çeken bir kursa en kötü ihtimalle bir iki tane arkadaşın olur. Bu arkadaşlarınla da kurs dışında farklı eğleneceğiniz aktiviteler yapın bu aktiviteleri yaparken de farklı insanlarla tanışırsın çevren gelişir.
Çevren gelişirse yalnız kalmazsın,
Yalnız kalmazsan içine kapanmazsın,
İçine kapanmazsan da hayattan kopmazsın,
Hayattan kopmazsan daha da gelişmek istersin, seni istemeyen *m çullamalarını da peşinden koşturursun.

Eğlenceli biri mi değilsin; Levent Kırca, Cem Yılmaz, Tolga Çevik, Volkan Öge, Özgür Turhan gibi komediyle iç içe olan insanları izle onların yaptığı esprileri gör kendine bir tarz çıkar. Zamanla sende espri yapabilen eğlenceli biri olmaya başlayacaksın.

Çekici/Hoş konuşma hakkında bende pek bir şey bilmiyorum bende hep anlık gelişmelere göre ilerliyor.

Yatağına uzanınca şu soruyu kendine sor.
İleride yaşayacağım hayatı seçmek yerine neden geçmiş ve bir daha gelmeyecek olaylarda kayboluyorum?

Haklısın ama sürekli aklımda..
şansımı denerken bile kesin beğenmeyecek, kesin olmacak diye içimden geçiyor. Nede olsa
Beceriksizim. Bende çok kötü hissediyorum...
Zevk almıyoruk yani burumdan

Haklısın ama sürekli aklımda..
şansımı denerken bile kesin beğenmeyecek, kesin olmacak diye içimden geçiyor. Nede olsa
Beceriksizim. Bende çok kötü hissediyorum...
Zevk almıyoruk yani burumdan
Böyle düşünürsen karşındaki kişi yerine karar vermiş oluyorsun. İşte düşünce tarzını değiştirmen gerekiyor.

Evet haklısın.. öyle düşününce olacağı varsada olmaz
1 kez başarsam biraz özgüven gelecek. Sürekli yenile yenile inancım bitti. Başarı yakalamam gerek ama nasıl..

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8