Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Atatürk'ün Abartılması Ve Fikir Özgürlüğü Hakkında

Koskoca devlet dünyanın en güçlü ülkeleri tarafından paylaşılıyor. Sıradan(!) bir adam, para olmadan güç olmadan müttefik olmadan anadoluyu kurtarıyor yetmiyor ekonomiyi kalkındırıyor fabrikalar açıyor. Hayatı savaşlarla, bombalarla, kurşunlarla geçiyor.100 sene sonra yanında torpil patlasa korkacak dingil senin benim gibi sıradan bir insan diyor hadi lan ordan. Bu kadar kolaysa kurtarın ülkeyi sizi de başımızın tacı yapalım.

İkincisi ne mutlu türküm diyene sözünde Atatürkün hiçbir hatası yoktur. Halk bu sözü kullanarak diğer ırklara baskı kuruyorsa bu halkın eğitimsizliğidir.

Bu adamın tek bir hatası varsa o da ''Türk milleti zekidir, çalışkandır.'' sözüdür :)

Saygısızlığı düşünce özgürlüğü zannetmeye devam et güzel kardeşim.

Atatürk'ün abartıldığını düşünmüyorum. Şahsen Atatürk'ü eleştiren, yaptığı bazı şeyleri onaylamayan birisiyim fakat Atatürk muazzam bir askeri dehaya sahip, çok zor şartlar altında başarması çok zor şeylere imzasını atan bir lider.

Sen, ben gibi birisi kesinlikle değil.

En çok eleştirilen kısmı genelde cumhuriyet tarihinde yaptığı idamlar, belli kitlelere verdiği sözleri tutmaması oluyor. Bunu söyleyen insanlar şunu gözardı ediyor, her devletin kuruluşunda, her köklü sistemin oturtuluş sürecinde insanlar ölür, verilen her söz tutulamaz.

İstersen tüm tarihi incele, sıfırdan devlet kurup da verdiği her sözü tutan, belli bi ölçüde hiçbir cana kıymayan lider bulamazsın. Cana kıymak, gerçekleşmeyecek sözler vermek maalesef bu işin doğasında var.

Atatürk'e karşı eleştirel bakış açısı olan ben bile yazını hiç beğenmedim. Eleştirecekseniz de mantıklı eleştirin lütfen, yok şunu idam etmiş şu sözünü tutmamış milliyetçiymiş oymuş buymuş pek mantıklı şeyler değil. Milliyetçiliğe ben de sıcak bakmıyorum fakat Atatürk'ün yaptığı en mantıklı şeylerden birisi milliyetçiliği insanlara aşılamış olması. Başka türlü ne insanlar bir araya gelirdi ne savaş kazınılırdı ne de toprak bütünlüğü sağlanırdı.

Atatürk’e karşı biri olmadığını söylemen hiçbir şeyi değiştirmiyor. “Ne mutlu Türküm diyene”, “Andımız” gibi şeyleri beğenmeyen, kötüleyen, Türk milliyetçiliğini ayaklar altına alan kısmı biliyorum. Kürt arkadaşlarım hep çevremde oldu, hiçbiri bu bahsettiğim değerlerden şikayetçi değildi. Bu şeyler eğer Kürtler için zorlama geliyorsa bu Atatürk yüzünden değil, şu an güzel yerlerde “görev yaptığını iddia eden” insanların baskıları ve vurdumduymazlıkları yüzünden.

Öncelikle belirtmek isterimki ben Atatürk'e karşı biri değilim.Fakat Atatürk adı altında yapılan yobazlığa karşıyım.Eğer sen Atatürkün 1 asır önce uyguladığı politikaları kutsayıp değiştirelemez yaparsan kusura bakma ama gerizekalılık yapmış olursun.Atatürk ilerici ve pragmatist bir adamdı.O dönemde yapmış olduğu ınkılap ve uyguladığı politikaları dönemin şartlarını göz önüne alarak yapmıştır.Ama Atatürk'ün bazı uygulamış olduğu politikalar günümüzde işe yaramıyor hatta devlete ve millete zarar veriyor.Bunlardan bir taneside ne mutlu türküm diyene politikasıdır.Atatürk kendi zamanında padişahlar tarafından aşağılanmış olan türk halkına cesaret verip onları bir arada tutmak istemiştir.Bu yüzden türkleri övücü kelimeler kullanmıştır.Ama gelecekte bu politikanın türkler tarafından suistimal edilebileceğini hesaba katmamıştır.Atatürk normal bir insandı senin benim gibi.Onunda hataları var.Onu abartmanın, yasalarla korumanın bir anlamı yok.Amerika'da amerikanın kurucusuna istediğin kadar küfredersin ve sana hiç bir şey olmaz,seni hapse atmazlar, cezalandırılmazsın.İşte gerçek demokrasi ve fikir özgürlüğü budur.

Beğen

Yorum Yap

Paylaş
ATATÜRK normal bir insan değildi o bir dehaydı.
Ve emin ol ülkede şuan Atatürk politikası izlense ülke süper güç olmuştu. Adam ilim diyor, fen diyor, özgürlük diyor, savaştığı zaman üniversite açmaya çalışıyor, halkına giyinmeyi öğretiyor. Şuan ülke bu durumdaysa ATATÜRK politikası yapılmadığı için bu durumda

Öncelikle belirtmek isterimki ben Atatürk'e karşı biri değilim.Fakat Atatürk adı altında yapılan yobazlığa karşıyım.Eğer sen Atatürkün 1 asır önce uyguladığı politikaları kutsayıp değiştirelemez yaparsan kusura bakma ama gerizekalılık yapmış olursun.Atatürk ilerici ve pragmatist bir adamdı.O dönemde yapmış olduğu ınkılap ve uyguladığı politikaları dönemin şartlarını göz önüne alarak yapmıştır.Ama Atatürk'ün bazı uygulamış olduğu politikalar günümüzde işe yaramıyor hatta devlete ve millete zarar veriyor.Bunlardan bir taneside ne mutlu türküm diyene politikasıdır.Atatürk kendi zamanında padişahlar tarafından aşağılanmış olan türk halkına cesaret verip onları bir arada tutmak istemiştir.Bu yüzden türkleri övücü kelimeler kullanmıştır.Ama gelecekte bu politikanın türkler tarafından suistimal edilebileceğini hesaba katmamıştır.Atatürk normal bir insandı senin benim gibi.Onunda hataları var.Onu abartmanın, yasalarla korumanın bir anlamı yok.Amerika'da amerikanın kurucusuna istediğin kadar küfredersin ve sana hiç bir şey olmaz,seni hapse atmazlar, cezalandırılmazsın.İşte gerçek demokrasi ve fikir özgürlüğü budur.

Beğen

Yorum Yap

Paylaş
1. Türk'üm T'si büyük.
2. Bir toplumun kendini sevmesi kötü bir şey değildir.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8