Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Atatürk'ün idol aldığım dediği kişi <GAZİ OSMAN PAŞA >

Herkesin bildiği üzerine, Türk tarihi her daim kahramanlar yetiştirmiş ve yetiştirmeye devam etmektedir. Bu coğrafyada sayısız kahramanlar gelip geçmiştir, bunlardan biride Gazi Osman Paşa’dır.
Kendisi askeri alanda kendini kanıtlamış bir komutandır. Meşhur Plevne savunması ile bilinir. Burada İstanbul’dan yardım gelememesine rağmen yetersiz miktar da erzak ve askerle destan yazmıştır.
Sonunda savaşı kaybetmiş olsak da askeri okullarda stratejisi ders niteliğinde anlatılmaktadır. Nitekim savaştan sonra düşmanlarının bile saygısını kazanmıştır. Savaşı kaybettikten sonra , Rus Çarı II. Alexander “Sizin gibi bir kumandanın kılıcı alınmaz.” diyerek saygısını göstermiş. Rusya'da esirlik döneminde mareşal gibi karşılanmıştır. Ülkesine döndüğünde 2.Abdülhamid Osman Paşanın elini öpmüştür ve ”Sen benim yüzümü ağarttın. İki cihanda da yüzün ak olsun!” demiştir.
Gazi Osman Paşa adına marşlar yazılmış, heykeller dikilmiş, ve İstanbul’da bir ilçe’ye adı konmuştur.

PLEVNE MARŞI/ TUNA NEHRİ

Tuna Nehri akmam diyor,
Etrafımı yıkmam diyor,
Şanı büyük Osman Paşa
Plevne'den çıkmam diyor.
Düşman Tuna'yı atladı,
Karakolları yokladı,
Osman Paşa'nın kolunda,
Beş bin top birden patladı...
Tuna Nehri akar gider,
Etrafını yıkar gider,
Şanı büyük Osman Paşa,
Düşmanları kırar gider...
Kılıcımı vurdum taşa,
Taş yarıldı baştan başa,
Namı büyük Osman Paşa,
Askerinle binler yaşa.​

Bu adam kendisi gibi bir komutana örnek olmuştur. O kişi Atatürk’tür. Hani araştırırız ya Atatürk’ü etkileyen şairler şahsiyetler kimdir diye.
En başında bu adam gelmeli. Umudun önemini Atatürk’e bu adam öğretmiştir.
Kim bilir belki yıllar sonra savaşta en umutsuz anlarda bu adamı düşündü. Ve şu sözleri söyledi; “Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu kaybetmedim.” Osman paşa Tarihe yön veren insanlara idol olmuş...
Türk tarihi bunun gibi kahramanlarla doludur. Memleketimizde bu ve bunun gibi insanlar tanıtılsa, ne tiktokcu türer ne de Amerikan özentisi cahil bir gençlik. Milli bilincimizin az olduğu bu dönemlerde amaç arıyorsan tarihine bak ve düşün elinden her şey gelir dostum. Bu kişiye saygılarımı sonsuz şekilde sunarım. Sizler de tarih yazabilecek potansiyelde kişilersiniz geçmişinizi örnek alın ve umudunuzu kaybetmeyin isterseniz, çalışırsanız dilediğinizi başarırsınız. Atatürk gibi insanlara, idol olmanız dileğiyle…

G.K.B

<<<BİYOGRAFİSİ Gazi Osman Paşa Kimdir - Timetürk Biyografiİ

Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!
K. ATATÜRK

Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8