Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Beden Dili - El Hareketleri 2

Katılım
21 Nisan 2018
Mesajlar
26
Tepkime puanı
91
Yaş
33
Şehir
Adana
Elleri Ovuşturmak
Elleri ovuşturmak insanların olumlu beklentilerini ilettiği sözel olmayan yollardan birisidir.
Kişinin ellerini ovuşturma hızı beklenen olumlu sonucun kimin yararına olacağını belirtir.Örneğin bir emlakçı sizin istediğinizi dinledikten sonra ellerini hızlı hızlı ovuşturup tam size göre bir evim var der.Emlakçı sonucun sizin için olumlu olduğunu göstermiştir.Ama eğer ellerini yavaş yavaş ovuştursaydı adamın üçkağıtçı olduğunu düşünecektiniz.

Kenetlenmiş Eller
Nierenberg ve Calero kenetlenmiş eller üzerinde yaptıkları araştırmalar sonucunda bunun kişinin olumsuz bir yaklaşım dizginlemeye çalıştığını gösteren bir hayal kırıklığı hareketi olduğuna karar verdiler.Hareketin üç ana konumu vardır: eller yüzün karşısında kenetlenmiş , otururken eller masanın üzerinde veya kucakta ve ayaktayken eller apış arası hizasında.

Ayrıca ellerin tutulduğu yükseklikle kişinin olumsuz duyguları arasında da bir ilişki varmış gibi gözükmektedir..Yani eller yüksekteyken kişinin kontrol edilmesi daha zor olabilir.Bu yüzden saldırgan yaklaşımın kalkması için kişinin ellerini çözerek avuçların ve vücudun ön tarafının açık olacağı duruma getirilmesi için bir şeyler yapılması gereklidir.


Ellerin Çatı Şeklinde Birleştirilmesi
Bu hareket diğerlerinden bağımsız olarak incelenebilir ve manası da kendine güvenen , ben her şeyi bilirim tavrını gösteren bir harekettir.Yöneticiler,avukatlar ve benzeri mesleklerde yaygındır.

Hareketin iki biçimi vardır.Birincisi hareketi yapanın fikir veya düşüncelerini belirttiği ve konuşmayı yapan olduğu durumlarda kullandığı yüksek çatı hareketidir.Alçak çatı hareketiyse genelde hareketi yapanın dinleyici olduğu durumlarda kullanılır.Kadınlar genelde alçak çatı hareketini kullanır.Ayrıca yüksek çatı hareketi arkaya atılmış baş ile beraber kullanıldığında genelde ukalalık ve kibir ifade eder.
Çatı hareketi olumlu bir ifade olsa bile hem olumlu hem de olumsuz durumlarda kullanılabilir.

EL KOL VEYA BİLEKLERİN TUTULMASI
İngiliz Kraliyet Ailesinin bazı erkek üyeleri başları yukarıda ,çeneleri çıkık ve bir avuçları arkada diğer ellerini tutarak yürüme alışkanlığıyla tanınırlar.Daha yerel bir düzeyde bakacak olursak bu hareket otorite sahibi kişiler tarafından kullanılır.Öyleyse bu hareket bir üstünlük , kendine güven hareketidir.
Yüksek stresli ortamlarda bu hareketi yaparsanız kendinizi oldukça rahatlamış hissedebilirsiniz.

Arkada el kavuşturma hareketi hayal kırıklığı göstergesi olan ve bir çeşit kendini kontrol etme girişimi olan elle bileği tutma hareketiyle karıştırılmamalıdır.Bu durumda bir el diğer bilek veya kolu sanki sağa sola vurmasını engellemek istemişçesine sımsıkı tutar.İlginç olan el arkada ne kadar yukarıdaysa kişinin o kadar kızgın olmasıdır.

BAŞPARMAK GÖSTERME
El falcılığında başparmaklar karakter güçlüğünü gösterir.Flört eden bir erkek bu hareketleri potansiyel bir dişi eşin yanında kullanır ve bu hareketlere yüksek statülü veya prestijli giysiler giyen insanlarda sık rastlanır.

Üstünlük göstergesi olan başparmaklar özellikle kişi bununla çelişen bir sözel mesaj verdiğinde daha fazla dikkat çeker.
Başparmak ayrıca başka birisini göstermek için kullanıldığında alay veya saygısızlık işareti olarak da kullanılabilir.
 
Güzel bilgiler bunlar hiç yorum olmamasına şaşırdım doğrusu :D
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst