Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

BESLENME 2

Kalori, Makro Seçimi Ve Zamanlaması

Kalori
Yediğiniz gıdaların enerji karşılığına verilen isimdir. Makro planlaması yapmadan evvel enerji ihtiyacınızı hesaplamanız gerekir. İnternette hesaplayabileceğiniz siteler mevcut.

MAKROLAR

Protein. Sporcu beslenmesinde, vücudumuzu iyileştirme ve geliştirme odağında yer almaktadır. Enerji olarak kullanılabilir fakat bu bazı özel durumlar dışında israftır.

Yağ
Vücuttaki bazı işlerin rayında gitmesi için hormonlar için vs elzemdir. Az yer kaplayarak kolay enerji sağlayabilir fakat vücut her zaman aktivite sırasında karbonhidrata öncellik vereceği için fazlası yağlanma konusunda problemler çıkarabilir

Karbonhidrat
Sporcuların en kolay şekilde kaslarına depolayabileceği makrodur. Gereği kadar alındığında çoğu kaslarda glikojen olarak depolanıp aktivite sırasında harcanır. Protein ve Yağ gereği kadar alındıktan sonra geri kalan tüm açığı karbonhidrat ile kapatmak genel anlamda en doğrusudur.

Makro zamanlaması
Zamanlama kişiden kişiye değişse de özellikle diyet zamanlarında sınırlı kalori aldığımız için hangi makroyu ne zaman tüketeceğiniz oldukça işimize yarar.

Protein ve yağ
Genellikle aktiviteye oldukça zaman varken sadece protein ve yağ tüketerek ilk öğününüzü daha sindirilebilir şekilde yapmanız Protein ve Yağdan alacağınız faydayı arttıracaktır. Öğün başında 20-40 gr tüketmek o anki ihtiyacınızı karşılayacaktır. Sadece bu öğünde protein ve yağ tüketin demiyorum sadece bu öğünde odağınız o olsun diyorum.

Karbonhidrat
Antrenman öncesi o an ki duruma bağlı harcayacığınızı tahmin ettiğiniz kadar karbonhidrat tüketmek yanında 20-30 gr kadar protein yeterli olur Antrenman sonrası öncesinden daha önemlidir Boşalan glikojen depolarını doldurmak için yüklü bir karbonhidrat ve ona oranla protein tüketmek işinizi görecektir.

ÖZET:Öğünlerinizi bu şekilde sınırlandırmanız için değil sadece aşağı yukarı mantığı anlamanız için açıkladım olayı. Aynı şekilde karbonhidrat ihtiyacınızı kapattıktan sonra son öğününüzü protein ve yağdan almak yine iyileşim için mantıklı olabilir Fakat genel olarak antrenman saatinize göre karbonhidratı kullanmak ve genel olarak protein ve yağdan faydayı daha fazla almak için belli zamanlarda fazla tüketip gerisini dağıtmak genele uygun olacaktır.

Sorularınız olursa aşağıya belirtirseniz dikkate alıp soru cevap şeklinde yanıtlamayı dişünüyorum. Kafamda bir kaç şey daha var Onları da açıkladıktan sonra Antrenman konusuna da gireceğim. İyi okumalar..

Güzel seri. Sevdim. Bir sorum var. Enerji anlamında karbonhidrat ve kafein'in ne gibi farkları var?

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8