Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Beynimi Yönetemiyorum

Evet Arkadaşlar başlıkta da gördüğünüz gibi beynimi yönlendirmekte zorluk yaşıyorum.Ne yapmam gerektiğini biliyorum nasıl yapılacağını biliyorum ama bir türlü yapmıyorum beynime hakim olamıyorum sürekli boş işlerle uğraşıyorum ve gün sonunda pişman oluyorum ertesi gün aynı şeyler tekrarlanıyor sanki sorumluluklarımı yaparken müthiş bir yorgunluk var gibi hissediyorum ama boş işlerle uğraşırken hiç bir yorgunluk hissetmiyorum boş boş bazen monitöre bakıyorum,uzanıyorum,dışarı bakıyorum ve saatler akıp gidiyor gün sonu kendime küfürler ediyorum ama tekrar aynı şeyleri yapıyorum. Aklımın bir ucun da hep yapmam gerekenler var ve yapmadığım takdirde sonuçlarının ne olacağını biliyorum ama bir türlü beynime hakim olamıyorum.Sizden bu konuda yardım istiyorum sizce ne yapmalıyım ? Şimdiden teşekkür ederim.

Aklımın bir ucun da hep yapmam gerekenler var ve yapmadığım takdirde sonuçlarının ne olacağını biliyorum

Sonuçlarının ne olacağını beynin önemsemiyor. Şunu yapmazsam şöyle olurum demek yeterli değildir. Belki de kendini sorumluluklarını yapmadığında nasıl bir hayatın olacağının sonuçlarına kendini maaruz bırakman gerekiyordur.
Örnek verecek olursak:
Diyetine uyamıyorsan hastaneye gidip aşırı kilolu obez insanların ne halde olduklarını gözlemleyebilir yada internetten röportajlarını dinleyebilirsin.

Düşük ücretlerde çalışan biriyle zaman geçirebilirsin ne gibi zorluklar çekiyor anlamalı hatta belirli bir süre o koşullar altında çalışmalısında.

Yada yakınlarından oyun bağımlısı ,asosyal durumu senden kat kat kötü olan birileriyle konuşup dertleşebilirsin. (Sorumluluklarımı yapmaz ve zevklerime yenik düşersem bu halde olabilirim.) gibisinden beynine uyarı verebilirsin.

Onun dışında bir çok şeyi bir anda yapmaya çalışıp enerjini ve motivasyonunu bitirmiş olabilirsin. Bir anda 4 saat ders çalışmak, 2 saat kitap okumak, 3 saat yabancı dil çalışmak yerine belki 30dk çalışmaktan başlaman gerekiyordur.

Sağlıksız gıdalar çok çabuk motivasyonunu düşürebiliyor. İlk olarak düzenli ve sağlıklı beslenmeni önerebilirim. Kendimi ise senin uyguladığın gibi eğer sorumluluklarımı yaparsam ileride nasıl bir hayatımın olacağı hakkında motive ediyorum. Ayriyetten hedeflerini kesinlikle bir kağıda yaz aklında durmasından çok daha etkili oluyor.

ÖNEMLİ: (Bu konuyu Soru-Cevap kısmana yazman gerekiyordu.)

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8