Alfaloji Forum

Aramıza katılarak diğer forum üyeleriyle etkileşimde bulunabilir, fikirlerini beyan edebilir ve paylaşım yapabilirsiniz. Üstelik foruma üyelik kısa bir süre için ücretsiz.

Bilgi gelişmenize engel olabilir.

Katılım
10 Mart 2019
Mesajlar
233
Tepkime puanı
171
Yaş
17
Şehir
Sinop
çoğu insan der ki bilgi güçtür, ne kadar bilgili olursanız o kadar kazanırsınız, ne kadar bilginiz varsa zart zurt bilmem ne yanlış arkadaşlar bilgiyi kullandığınız sürece güçlü olursunuz bilgili olduğunuz için güçlü olmazsınız bir şey deneyeceğiniz yapacağınız zaman bilgi çoğu zaman size engel olur söylemek istediğim şeyin biraz havada kaldığının farkındayım ama bir örnekle birlikte inceleyelim.

annenizin karnındayken size dışarısı hakkında bilgi verilse işte dışarıda şöyle dertlerle boğuşacaksınız en az 12 sene boyunca okuyacaksınız dense acaba dışarı çıkar mısınız? ya da daha doğmadan annenizin karnındayken size dense ki dışarı çıktığın zaman ciğerlerin çok yanacak ağlayacaksın denilse kıçına şaplağı vuracaklar denilse acaba dışarı çıkar mısınız? büyük ihtimal biraz düşünmem gerek gibi şeyler söylerdiniz veya ertelemeye çalışırdınız ve dışarı çıkmak istemezdiniz dışarıda çok büyük dertlerin olduğu doğru ama çok güzel şeyler de yaşayabilirdiniz ama korktuğunuz için muhtemelen kaçıracaktınız

başka bir örnek sigaranın zararlı olduğunun herkesin farkında ama sigarayı bırakamıyor musun ya da hala içiyor musunuz? Evet. yani bilgi sizi değiştirmedi


Kısaca aslında demek istediğim çok öğrenip çok zengin olacağınızı düşünmeyin veya inanmayın sadece bilgi yeterli değil evet bilgilenin okuyun öğrenin ama buna da bel bağlamınızı tavsiye etmem çünkü çok bilgili olmak kazandırsaydı üniversite de ki profesörler her akşam çıktıktan sonra porchesine ferrarisine binip yalısına falan giderdi ama durum böyle değil yapmanız gereken sadece okumak öğrenmek değil sahaya da çıkmanızdır.
 
Katılım
10 Mart 2019
Mesajlar
233
Tepkime puanı
171
Yaş
17
Şehir
Sinop
Örnekler biraz tuhaf olsa da arkadaşımız burada "1 kg aksiyon, 20 kg teoriye bedel." demek istemiş.
Kesinlikle ek olarak, demek istediğim "sadece" bilginin insanları değiştirmeyeceği sizi milyoner, zengin yapmayacağı, sadece bilginin uygulanırsa değerli olduğudur. ve sadece okuyarak bir yere varamayacağınızdır. :)
 
Katılım
29 Temmuz 2018
Mesajlar
286
Tepkime puanı
562
Şehir
Konya
Haklısın dostum, yazın karmaşa içerse de vermek istediğin mesaj, gayet güzel.

Aslında şöyle bir benzetme yapabiliriz. Yeşil rengine başarı dersek sarı da okumak
ve maviye de uygulamak diyebiliriz.
Ne sarı tek başına yeşile dönüşebilir ne de mavi kendiliğinden yeşil olur ancak ikisini bir araya getirirsek güzelinden bir yeşil rengini elde ederiz.

Bu da öyle, araba sürmeyi örnek verelim. İstediğiniz kadar araba ile ilgili kitaplar okuyalım, makalelere gömelim. Eğer direksiyonun başına geçmiyorsak, sadece öğrendiklerimizle kalır.

Veya istediğimiz kadar araba kullanmayı bilelim, eğer levhaların,trafik polislerinin işaretlerinin ne anlama geldiğini bilmiyorsak, hangi durumda ne yapmamız gerektiğini öğrenemezsek kaza yapmamız,ceza yememiz veya araç hakkında bilgimiz olmadığı için aracın hurdalığa dönüşmesi, muhtemeldir.

Ancak hem bilgi sahibi olursak hem öğrendiklerimizi direksiyonun başında da sergilersek, ne ceza yeriz ne araç hurdalığa dönüşür ne de kaza yaparız :)
 
Katılım
14 Şubat 2020
Mesajlar
32
Tepkime puanı
21
Yaş
120
Şehir
Antalya
bilgi yakıt gibi aslında. deponu ağzına kadar doldurman sana bir güven hissi verir ama arabaya binip o gaz pedalına basmadıktan sonra seni ileri götüremez.
 
Katılım
9 Temmuz 2018
Mesajlar
400
Tepkime puanı
289
Şehir
Antalya
Bilgi depolamak değil öğrenmek önemlidir. Tarih okursan daha çok bilgi alırsın ama fizik okursan öğrenirsin sürekli öğrenmeye açık ve bilginin zor alındığı bir alandır hangisinin daha katkı sağladığını daha çok kazandığını vs. görüyoruz zaten. Ama bilgi sürekli tekrar eden şeyleri okumuyorsanız iyidir bakış açısı katar. Atatürk konusunda her şeyi öğreneceğim diyorsanız K. Mısıroğlunu okumak zorundasınız çünkü o alanda yazılmış tartışma yaratan ve fikirleri destek bulan bir insan. Her şeyi de okumanızı tavsiye etmem ince eleyip sık dokuyun red pill mesela okuyanalrın yarısı anlamıyor saçma bir yerden okuduğu için s*k geç kafasında oluyorlar veya kadın düşmanı her neyse uzmanlaşmayacaksan her fikri okumanın da anlamı yok. Hangisi daha okunası onu araştırarak bulabilirsiniz. Cehalet mutluluk ta değildir bu arada öyle mutlu olmak beni mutsuz eder böyle mutsuz olmak beni mutlu eder.
 
Katılım
20 Şubat 2020
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Yaş
17
Şehir
Ankara
Bilgi kültürlenmek ve konuşacak konu bulmak için iyi bir gereç. İnternet çağında bilgisiz kalan bir insan maldır kısaca.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst