Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Bilgi kurdu

Arkadaşlar merhabalar ben sözlük okumak istiyorum mesela hayat bilimi öğrenmek istiyorum mesela birisiyle oturup konuşurken pcdeki oyunumdan baska bir şey anlatamam bunları değiştirmek kendimi geliştirmek istiyorum bana öneriler yapar mısınız mesela osmanlıdaki türkçe kelimeler var kulağa hoş gelirler onlara ait bir sözlük bulmak istiyorum ama bulamadım bir şeyler öğreneceğim farklı bir alanda olur bana bir şeyler katsın önerilere açığım

Teşekkürler...

seyler.eksisozluk.com adresindeki yazıları birçok insan tavsiye eder bende dahil. Tabi olay konuşacak konu bulmaksa.

Ben bi alan belirlemek istiyorum bu mesajımı alan arkadaşlardan fikir istiyorum burada şansımı deneyeyim bakalım.

konfor alanından çık yeni şeyler dene yeni hobiler bul hayatına biraz heyecan kat güzel anılar biriktir onun dışında kitaplar oku kelime haznen genişler daha fazla anlatacak şeyin olur

Corona meselesi ortadan kalkınca ilk işim gezmek görmek olacak söz yazıyorum ama tıkanıp kalıyorum artık yeni şeylerle uğraşmam lazım bol bol

Kendini geliştirmek için bu kadar hevesli olman muhteşem bir şey. Şuan oturman bile hata hemen bir kitap bul, kendine yeni hobiler keşfet, herhangi bir konuda araştırmalar yap...

Mesela kendine bir ilgi alanı seç ben bunda kendimi geliştireceğim de. Bu sağlıkla alakalı olabilir, psikolojiyle alakalı olabilir ya da yazılımla... Kısacası ilgini çeken bir alan bul ve kendini geliştirmeye çalış.

Muhabbetini geliştirmek istiyorsan tek çare kitap. Bol bol kitap oku. Ama her kitap doğru diye bir şey yok baştan uyarayım. Kitapta yazılanları kendi mantık süzgecinden geçirmeyi unutma.

Sana bir şeyler tavsiye etmek isterdim ama bence kendin bulursan daha iyi olur. Seni kendinden iyi tanıyan yoktur :)

Bu konuda kardeşim sana verebileceğim en büyük tavsiye GENEL KÜLTÜR alanında gelişmen olur. Ben bazen Genel Kültür alanında geç kaldığımı düşünür dururdum böyle giderse kültürsüz kalacağım demeden kendimi alıkoymazdım :) ama bir yerden başlayınca sonrası akıyor.

Genel Kültürü parçalarına ayırırsak her konuyla alakalı bir bilgi birikimin olması demektir. Ama bana göre Genel Kültür alt başlıklarından en önemlileri Tarih, Bilim, Ekonomi, Sosyoloji, Psikoloji vs.. şeklinde gider aynı zamanda bulunduğun çağın haberlerini sürekli olarak izlemek ve takip etmek hem konuşacak konu bulmakta (sosyalleşme) hem genel kültür açısından çok iyidir.

Lafı çok uzatmadan sana tavsiyem Genel Kültürün en önemli alanında başlaman gerektiğidir.
O da TARİH...

Tarih bizim hem geçmişimizi öğrenmemize sebep olurken hem gelecek için kafamızda bir şeylerin oluşmasına sebebiyet verir. Tarihi araştırırken büyük liderlerin nasıl büyük liderler olduğunu, insanlara nasıl hükmettiklerini, ekonomiyi nasıl yönettiklerini, nasıl çağ açıp çağ kapattıklarını öğreniriz. tarih öğrenmekle (öyle okulda öğretilen gibi basit değil) bir çok şeyi beraber öğrenebilirsin.
Bu tavsiyem ile ilgili bir konu açmayı düşünüyorum :)

Sana en büyük tavsiyem istediğin bir noktadan sadece bizim değil her uygarlığın tarihini (ki Osmanlı bu işin başında gelir) öğrenmeye başlaman... yavaş yavaş liderlerin kim olduğunu öğrenip (Büyük İskender kimdir ve neden Büyük İskender?, II.Mehmed'e neden Fatih Sultan Mehmet deniliyor, bunların hayatı eğitimi derken) birçok şeyi hem genel kültürüne katabilirsin hem de hepimiz de bir şeyleri araştırırken olduğu gibi HAAAAAAA ÖYLEMİYMİŞ şekinde bir ışık canlanır kafanda. Tarih bir çok kapı açar ve elinde bir harita varmış gibi doğru ilerlemeni sağlar.

Seçim yine senin...

Arkadaşlar merhabalar ben sözlük okumak istiyorum mesela hayat bilimi öğrenmek istiyorum mesela birisiyle oturup konuşurken pcdeki oyunumdan baska bir şey anlatamam bunları değiştirmek kendimi geliştirmek istiyorum bana öneriler yapar mısınız mesela osmanlıdaki türkçe kelimeler var kulağa hoş gelirler onlara ait bir sözlük bulmak istiyorum ama bulamadım bir şeyler öğreneceğim farklı bir alanda olur bana bir şeyler katsın önerilere açığım

Teşekkürler...
Dostum mesela ben hobi olsun diye farklı ve tarihi alfabelerdeki Türkçe yazımı öğreniyorum.

Karamani lehçesi öğreniyorum.Olayi Helen yani Yunan alfabesinde Türkçe yazılmasi,kendine ait bileşik harflerini de öğreniyorum.İstersen yardım edebilirim

Genel Kültür geliştirmek istiyorsanız vikipedi uygulamasını indirip gün içinde rastgele bilgilerden başlayabilirsiniz. Konu içinde linkler sizi yeni konulara yönlendiriyor bir bakıyorsunuz bambaşka yerlere gelmişsiniz.

Ben vikipediyi okurken yanımda bir not defteri bulunduruyorum ve ilgimi çeken şeyleri not ediyorum daha sonra o konuyla ilgili farklı kaynaklar, kitaplar araştırıyorum.

Mesela geçen gün Narsisizm ile ilgili bir şeyler okudum. Evet narsisizmin ne demek olduğunu biliyordum ama aynı isimde mitolojik bir kahraman olduğunu ve sudaki yansımasına bakarken öylece kaldığını ilk defa okudum. Bu bilgi bana Cem Yılmaz'ın Arog filmindeki bir sahneyi hatırlattı. Ozan Güven suda elini yüzünü yıkarken kendine hayran hayran bakıyordu Cem Yılmaz'da ona "şunun suya bakışına bak. Narsist" diyordu. Güzel bir bağlantı bence.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8