Alfaloji Forum

Aramıza katılarak diğer forum üyeleriyle etkileşimde bulunabilir, fikirlerini beyan edebilir ve paylaşım yapabilirsiniz. Üstelik foruma üyelik kısa bir süre için ücretsiz.

bir kaç manipülasyon ve psikoloji okuma taktiği -2-

Katılım
10 Nisan 2018
Mesajlar
111
Tepkime puanı
150
Şehir
Antalya
kaldığımız yerden devam ediyoruz. farkındayım biraz geç yazıyorum, ama sizin gibi maskülen beyefendiler bu durumu anlayışla karşılayacaktır.

'detaylara hükmedin' konusunu biraz daha renklendirmek istiyorum. bir detayı görmeyi başarmış olabilirsiniz, fakat onu kullanış biçiminiz de bir hayli önemlidir. size daha bugün yaşadığım taze anımı anlatayım. bugün uzun süre buluşmadığım bir arkadaşımla buluşup bi cafeye gittik. masaya otururup garsonun gelmesini bekliyorduk. o an muhabbet arasında masadaki şeker tabağını alıp bu arkadaşın önüne uzatıp gülerek yemesini söyledim. basit bir şakaydı. bu ise "kanka dur napıyosun" deyip anlık olarak etrafını süzdü. bingo! karakter analizi yükleniyor...

bu detayı yakalayıp sol cebime attıktan sonra normal biçimde takılmaya devam ettik. yaklaşık yarım saat kadar cafede oturduktan sonra oradan ayrıldık. yolda yürürken bir anda bu arkadaşa "bazen etrafındaki tüm insanların seni izlediğini düşünüp geriliyorsun, değil mi?" dedim. çocuk bir anda şaşkınlıkla yüzüme baktı ve "nereden biliyosun?" dedi. p*ç sırıtışı attım. o noktadan sonra zaten çocuğun karakterini kendi yüzüne yansıttım. sosyal fobili olduğunu, bunu yenmesi gerektiğini falan filan. gerçi biraz taşağa vurup ikide bi çocuğa "olm dur napıyosn herkes bize bakıyo" deyip gerim gerim gerdim ama, neyse. dayanamadım :)

yazımın bu kısmına kadar verdiğim bu üç tane örnek, detaylara hükmetmenin sosyal açıdan ne denli faydalı olableceğini size gösteriyor. karşınızdaki kişinin neler hissettiğini, geçmişte neler yaşadığını veya sizin hareketlerinize nasıl tepki vereceğini anlamanızı sağlayıp, sizi kısmen bir tür insan sarrafı yapabilir. hatta sırf bunları okuyabilmek için, bilinçli olarak karşınızdaki kişiyi testlere tabii tutun. öfkesini, mizahını, özgüvenini ve türevi diğer duygu ve düşünceleri. ama bunları sinsilikle yapın. alenen "kanka bak şimdi sana bişi sorcam" diyerek yapmayın.

bilmediğiniz bir adrese giderken öncelikle yol tarifi alırsınız. rastgele yola çıkıp oradan oraya gidip planladığınız noktaya gitmeye çalışmazsınız. peki bir insanın zihnine girmeye çalışırken neden bunu uygulamıyorsunuz? mesela, hoşlandığınız kişinin beynine arka kapıdan girmek için, rastgele mesajlar atıp gevelemek yerine, evvela onun karakterini çözümleyip, arka kapının yolunu öğrenip ondan sonra harekete geçseniz, bu size daha çok fayda sağlamaz mı?

detaylara hükmetme konusunu anladığınızı düşünüyorum, fakat bunları günlük yaşamınızda nasıl kullanacağınız konusunda biraz daha duracağım. "ulan şu mitch denen herifin dediğini yaptık, detayı aldık da bunu nasıl mistik bir şekilde karşı tarafın yüzüne vurup taşşaklarını titreticez?" diye düşüneceksiniz. aslında anlattığım anım buna bi örnek fakat yeterli değil. yazının bundan sonraki kısmı fantezilere oynamakla ilgili beyler. bir kişinin fantezisini/detayını anlayıp, ona göre bi plan yapmayı öğreneceksiniz.
 
Katılım
10 Nisan 2018
Mesajlar
111
Tepkime puanı
150
Şehir
Antalya
not: o arkadaş az önce msj attı: "
[23:55, 29.7.2018]: Usta benim şu sosyal fobiyi napacaz
[23:55, 29.7.2018]: Biraz araştırdım, valla sen hemen anlamışın beni"


:)
 
Katılım
16 Temmuz 2018
Mesajlar
198
Tepkime puanı
161
Yaş
21
Şehir
Ankara
Ben bi keresinde sosyal fobisi olan sevmediğim kişiyi rezil etmiştim.Depresyona girmişti belki intihar edecekti.Bu yüzden vicdan azabı çekmiştim yaw
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst