Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Birebir ilişkilerde denge problemi

Biriyle bir dostluk ilişkisi içerisine girdiğiniz zaman size de oluyor mu bilmiyorum:
İster istemez herhangi bir alanda (hazırlık öğrencisi isek özellikle ders alanında) bir rekabettir başlıyor. Böyle bir şey olmasa bile bir egosal çatışma oluyor gibi geliyor. Mesela yeni yakınlaştığım birine bir şeyden bahsettiğimde, bilgili olduğum bir konu olunca falan karşıdaki bunları görünce ilk etapta gözünde yüksek bir değer kazanıyorum, sonrasında artık gözü üzerimde olunca hiç hoşuma gitmiyor. Sonrasında bu kişiden eleştirel bir yaklaşım başlıyor, sonrasında sürtüşme ve kavga. Kısacası iki taraftan biri kendisini daha yüksek göstermek/görmek istiyor gibi.

Robert Greene - İktidar kitabını okuyabilirsin. Tamamını okumadan bırakmıştım ama önemli bilgiler var. İnsanlar arasındaki dostluğun bile arkasında çıkar ilişkileri yatıyor. Kimse gerçek değil ve ortalıkta sürekli dönen bir ego savaşı var. Bunu bilinçli olarak çoğunlukla fark edemiyoruz ama bilinçaltısal düzeyde bir çatışma oluyor. Karşındaki insanla ilişki kurarken gerçekten onu sevdiğini düşünüyorsundur bazen ama sana mutlaka bir faydası vardır o kişinin. Yoksa yanında tutmazsın.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8