Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Bu kadar eğitimi nasıl değerlendirirdiniz? Dijital Pazarlama, Danışmanlık ve Funnel.

Dijital pazarlama konusu uzman olduğum bir konu değil , ancak bir projemiz için bölgemizdeki bir ajansla çalışmıştık.
Genel olarak dijital pazarlama uzmanlığı çok büyük firmalar dışında aranan bir pozisyon değil.
Çok büyük firmalarda zaten kendi marka değerlerine göre eleman alıyorlar.
Kendi yaptığımız projeden örnek vermem gerekirse biz bir tek seo ve sosyal medya için ajansa para vermiştik , bunun dışında google da reklam vermek - sosyal medyada reklam vermek veya analytics analizi yapmak 2 haftasını ayıran herkesin öğrenebileceği şeyler , çokta büyütmemek lazım.
Ne kadar para verdiniz peki?

Dostum 2018 de seo&sosyal medya için bizden 2700 tl para istediler , ajans başkanıyla kavga ede ede 2200Tl'ye anlaştık(1800 tl seo 400 tl sosyal medya).
Konuya ne kadar hakimsin bilmiyorum , normalinde bu işler belirli bir anlaşma üstünden yürütülür
ancak gerek projemizin start-up seviyesinde olması , gerekse ajansın çok büyük bir ajans olmaması gibi sebeplerle anlaşma olmaksızın aylık bazda çalıştık(toplam 6 ay ).
Aynı işi 500-1500 tl bandında yapmayı teklif eden bir kaç 'freelance' arkadaş da teklif verdi , ancak fazla olsun düzgün olsun mantığıyla ajansa yaptırdık.
Yani 6 ayda ajansa toplamda 13.200 tl para verdik , ama çok zorlayan birisi ayda 500-1000 tl bandında da yaptırabilir(ne kadar faydalı olur o konuda benimde bir fikrim yok :D ).
Not:Sosyal medyadan kastım sadece facebook&instagram değil blogumuzda vardı(bkz içerik pazarlama) , seodan kastımda sadece internet sitesi değil
bu içerikleri de kapsıyor)

Dostum 2018 de seo&sosyal medya için bizden 2700 tl para istediler , ajans başkanıyla kavga ede ede 2200Tl'ye anlaştık(1800 tl seo 400 tl sosyal medya).
Konuya ne kadar hakimsin bilmiyorum , normalinde bu işler belirli bir anlaşma üstünden yürütülür
ancak gerek projemizin start-up seviyesinde olması , gerekse ajansın çok büyük bir ajans olmaması gibi sebeplerle anlaşma olmaksızın aylık bazda çalıştık(toplam 6 ay ).
Aynı işi 500-1500 tl bandında yapmayı teklif eden bir kaç 'freelance' arkadaş da teklif verdi , ancak fazla olsun düzgün olsun mantığıyla ajansa yaptırdık.
Yani 6 ayda ajansa toplamda 13.200 tl para verdik , ama çok zorlayan birisi ayda 500-1000 tl bandında da yaptırabilir(ne kadar faydalı olur o konuda benimde bir fikrim yok :D ).
Not:Sosyal medyadan kastım sadece facebook&instagram değil blogumuzda vardı(bkz içerik pazarlama) , seodan kastımda sadece internet sitesi değil
bu içerikleri de kapsıyor)
Dostum Şuan güncel olarak 1 tane Afganistan firmasının sosyal medya hesabını yönetiyorum 1.5 senedir.
Bundan önce (Instagram, YouTube, Twitter, Linkedin, Facebook olmak üzere) 1 tane Dişçi firmasının sosyal medya hesabını yönetmiştim. Firma sahibini gerekli görüşmeler ile (Show TV ve FOX TV'ye röportaj vermesini sağlamıştık.)
Bir tane de video prodüksiyon ajansının (instagram ve YouTube) yönetmiştim.
Bu bahsettiğim "Diş" firmasını aylık 1000₺ ye yapıyorduk. Her ay düzenli raporlama ile beraber.
Aynı zamanda Web Site + SEO da yaptık. Site+ seo yu 4k ya kapattık. Onun dışında 12 ay boyunca düzenli olarak SMM hizmeti verdik. Tabi o zamanlar Sosyal Medya Yönetimi falan çok popüler değildi.
Demek isediğim şu, bu tarz işleri ajansa vermek pek doğru değil, biraz sallamasyon yapabiliyorlar. Ama kendisini direkt olarak bununla uğraşan bir freelancere vermek daha mantıklı ve ucuz oluyor.
Benim bu yukarıda saydığım işleri bir ajans aynı şekilde yapsa belkide bundan 2-3 tık daha da yukarıda bir fiyat sunacaktı müşteriye.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8