Alfaloji Forum

Aramıza katılarak diğer forum üyeleriyle etkileşimde bulunabilir, fikirlerini beyan edebilir ve paylaşım yapabilirsiniz. Üstelik foruma üyelik kısa bir süre için ücretsiz.

Chrysippus'un Silindiri

Katılım
27 Mayıs 2018
Mesajlar
7
Tepkime puanı
23
Şehir
İstanbul
Chrysippus (Khrysippos) Kimdir?

Hrisippos (Chrysippus) Stoa Okulunun, MÖ 280-207 yılları arasında yaşamış olan üçüncü başkanıdır. Yunan kayıtları, onu, Zenon'dan sonra Stoa Okulunun ikinci kurucusu olarak gösterir.

Yaşamdaki tek amacın mutluluk olduğunu, bu mutluluğun da ancak doğanın kendi koyduğu kurallara uyarak gerçekleşebileceğine inanan ilk dönem Stoacılarından Hrisippos'a göre; eğer birisi yokuşun başında duran silindiri iterse, silindir aşağı doğru yuvarlanacaktır. Fakat yuvarlanma sebebi sadece aşağı itilmesinden (dış sebeplerden) kaynaklanmaz aslında düşmeyi belirleyici neden silindirin kendi şekil yapısı, silindirik olma durumudur (içsel neden). Aynı neden bir küpe uygulanmış olsaydı, yuvarlanma meydana gelmeyebilirdi; çünkü küpün köşeli doğası buna izin vermeyecekti. Aynı şey insan için de geçerlidir. Dışsal nedenler veya dış nedenler değişik yönlerde harekete geçirici olsalar bile, reaksiyon kişinin kendi doğasına bağlıdır. Mutlu olmak kişinin kendi elindedir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst