Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Çok Düşünmek

Genelde kadınların daha fazla kapıldığı ‘çok düşünme sendromu’ kişinin kendi psikolojisini de, sosyal ilişkilerini de olumsuz etkiliyor.

Eğer size söylenen herşeyi büyütüp altında birşeyler arıyorsanız; veya ufak kararlar almanız gerektiğinde karar süreciniz gitgide uzuyor ve zorlaşıyorsa bu duruma bir dur deyin. Çünkü ‘çok düşünme sendromu’na yakalanmış olabilirsiniz!

Düşünmek elbet harekete geçireceğimiz her eylem, söyleyeceğimiz her kelime öncesinde uygulamamız gereken, hatta uyguladığımız bir eylem… Her zaman söylenmez mi bizlere; konuşmadan önce düşün, önce düşün sonra yap diye… Düşünmenin bir zararı yok anlayacağınız. Zararlı olan fazla düşünmek. Çünkü farkında olmadan insanı yıpratıyor, karamsarlaştırıyor, yoruyor ve hem kendimize hem etrafımıza zarar vermemize neden oluyor; hayattan alabileceğimiz zevki yok ediyor.

Maalesef birçoğumuz bunu istemsizce yapıyoruz. Hatta özellikle kadınların bu sendromu daha fazla yaşadığına dair yapılmış araştırmalar var. Kadınlar dış görünüşleri, sosyal çevreleri, ilişkileri, kariyerleri, aileleri hakkında hep daha fazla düşünüp, karamsar senaryolar yazmaya yatkın oluyorlarmış. Kadınlar “Nasıl gözüküyorum?”, “Çevremdekiler hakkımda ne düşünüyor?”, “Bu hareketin / sözün altında aslında ne yatıyor?” gibi soruları kendilerine daha fazla soruyor ve yanıtlarını da irdeleye irdeleye düşünüyorlarmış.

Dediğimiz gibi düşünme eylemi hepimizin hayatının bir parçası. Fakat fazla düşündüğümüzde dış görünüşümüzden ilişkilerimize, kariyerimizden aile yaşantımıza kadar herşeyin altında kötü birşeyler bulmamız mümkün. Aslında ufacık olan problemleri büyütmemiz, söylenen lafların altında eleştiriler bulmamız, yapılan hareketlerin karşısında alınganlıklar yaşamamız; özetle mutsuz ve şüpheci olmamız söz konusu… Tüm bunların yanı sıra vaktimizi çok daha faydalı ve keyifli geçirebilecekken boş şeylere harcamak, konsantrasyonumuzu kaybetmek, hedeflerimizden uzaklaşmak, problemlere sağlıklı çözümler bulamamak gibi sonuçlar da doğuyor. Tüm bunların bir sonucu olarak da başarısız, pasif, pişman, endişeli; herşeyden önemlisi depresif oluyoruz.

Peki ‘çok düşünme sendromu’na yakalanmışsak ne yapacağız? Bu durumdan kurtulmanın en temel iki kelimesi ‘farkındalık’ ve ‘kontrol’. Yani çok düşünmenin yol açtığı karamsarlıkların farkında varıp, hemen onları kontrol altına almak. Bunu sağldaıktan sonra ise biraz yüzeyselliğe yönelmek gerekiyor. Karşı taraftan yapılan hareketlerin altında birşeyler aramamak, söylenen sözleri deşip altlarından negatif sonuçlar doğurmamak… Unutmamamız gereken birşey varsa o da asla başkalarının bizim hakkında ne düşündüğüne kafa yormamaktır. Ortada bir problem varsa ağıtlar yakmak yerine çözüm bulmak için düşünmek; fazla düşünmek, abartılı düşünmek değil!

Farkındalık ve kontrol olayını geliştirmek için meditasyon öneriyorum.Youtube'da bir çok meditasyon kanalı var.Nefes meditasyon ile başlamanızı öneririm.Ayrıca karantina altındayken birçok kişinin bu olayı yaptığını düşünüyorum, ben de dahil.Ne kadar düşünmemeye çalışırsak o kadar fazla düşüneceğiz maalesef.Olumlu yaklaşmayı da öğrenmeliyiz

bazen bu çok düşünmek hastalık da olabilir. Yerine göre değişebilir. Ama herhangi bir hastalığa sahip değilseniz bir şeyin üzerine çok düşünmenin gerçekten hiçbir sebebini görememekteyim.

Peki düşüncelerin bizi yönetmesi hakkında ne söyleyebilirsin atıyorum spor salonundasın 10 tekrar çıkardın 14 çıkarabilirken 10. tekrarda sana zihnin durmanı söyler genelde bu gibi durumlarda ne yapabiliriz

Peki düşüncelerin bizi yönetmesi hakkında ne söyleyebilirsin atıyorum spor salonundasın 10 tekrar çıkardın 14 çıkarabilirken 10. tekrarda sana zihnin durmanı söyler genelde bu gibi durumlarda ne yapabiliriz
14 yapabileceğine eminsen tersten say. 14-13-12 gibi ve 3e kadar indiğinde zihnin tamamlama ihtiyacı yüzünden devam etmeni isteyecek. Basit bir psikoloji numarası. Beyin yarım bırakmak istemez. Tamamlamak isterken sakatlanma dikkat et.

14 yapabileceğine eminsen tersten say. 14-13-12 gibi ve 3e kadar indiğinde zihnin tamamlama ihtiyacı yüzünden devam etmeni isteyecek. Basit bir psikoloji numarası. Beyin yarım bırakmak istemez. Tamamlamak isterken sakatlanma dikkat et.
güzel teknik ama bu sadece spor için uygulanabilir, yani soruna kökten çözüm değil kitap okurken kod çalışırken vs hep karşıma çıkan bir durum

güzel teknik ama bu sadece spor için uygulanabilir, yani soruna kökten çözüm değil kitap okurken kod çalışırken vs hep karşıma çıkan bir durum

Tamam şöyle bir öneride daha bulunayım; kitap okumayı bırakmak istediğinde veya kod çalışırken kendine sadece 5 dakika daha devam edeceğim diye telkinde bulun. 5 dakika daha yapıp bitireceğini düşün. Bu sıkıntını alacaktır ve rahatlatacaktır ve muhtemelen 5 dakikadan daha fazla devam edeceksin. Denemeni öneriyorum.

Tamam şöyle bir öneride daha bulunayım; kitap okumayı bırakmak istediğinde veya kod çalışırken kendine sadece 5 dakika daha devam edeceğim diye telkinde bulun. 5 dakika daha yapıp bitireceğini düşün. Bu sıkıntını alacaktır ve rahatlatacaktır ve muhtemelen 5 dakikadan daha fazla devam edeceksin. Denemeni öneriyorum.
güzel bir teknik daha sağ ol kanka kafama yattı deneyeceğim

Birçok psikolojik sorunun temelinde özgüvensizlik yatıyor ve bu da onlardan biri. Bir insan hem özgüvensiz hem de biraz zeki olursa çok büyük problemlerle karşılaşıyor.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8