Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Covid-19 ile mücadelede psikolojiyi korumanın yolları|Önlem

Merhaba,değerli forum üyeleri ! Nasılsınız ?
Bildiğiniz üzere 2019 yılında Çin'in Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde keşfedilmiş hastalık, keşfinden bu yana dünya çapında yayılarak Covid-19 pandemisine yol açmıştır. Ekim 2020 tarihi itibarıyla Dünya'da 36.044.751 onaylanmış vaka, 27.149.068 iyileşen varken virüs nedeniyle 1.054.604 hasta hayatını kaybetmiştir. Biliyorum pandemiden dolayı aylarla evde oturarak karantina rejiminde kaldık.
Dolayısıyla da bu psikolojimizi kötü yönden etkiledi.
Bugün Covid-19 hakkında bir konu yazmaya ihtiyaç duydum. Konuya geçmeden önce
'' En yaygın semptomlar '' ve '' Daha seyrek görülen '' semptomları sizinle paylaşmak istiyorum.

• En yaygın semptomlar:

1. ateş.
  2. kuru öksürük.
  3. yorgunluk.

• Daha seyrek görülen semptomlar:

1. ağrı ve sızı.
  2. boğaz ağrısı.
  3. ishal.
  4. konjunktivit. ( Göz kapaklarının iç kısmını ve gözlerin beyaz kısmını (sklera) kaplayan, ince ve şeffaf bir zardır. )
  5. baş ağrısı.
  6. ltat alma veya koku duyusunun kaybı.
  7. ciltte döküntü ya da el veya ayak parmaklarında renk değişimi.
Covid-19 ile mücadelede psikolojiyi korumanın yolları

• Sadece konunun uzmanı olan enfeksiyon, halk sağlığı, göğüs hastalıkları, dahiliye ve mikrobiyoloji hekimleri dinlenmeli.
  • Sosyal medyadan korona ile haber alınması azaltılmalı
  • Dakikalarca Twitter'da, WhatsApp'ta, Facebook'ta gerekli gereksiz ya da korkutucu, abartılı, yalan yanlış bilgi bombardımanından kaçınılmalı.
  • Eskiden yapılan bazı alışkanlıkları devam ettirmek kişiyi rahatlatacaktır.
  • Her gün kaliteli uyku alınmalı.
  • Güne anlam katacak aktiviteler planmalı.
  • Stresli zamanlarda gülmek, şakalaşmak, sosyal medyadan komik videolar izlemek gevşemeye yardımcı olabilir.
  • Sağlık Bakanlığı ve Türk Tabipleri Birliği gibi güvenilir kaynaklar takip edilmeli.
  • 7/24 takip bırakılmalı. Sadece birkaç güvenilen hesaptan-kaynaktan verileri takip edilmeli ve günde 2-3 defadan fazla bakılmamalı.
Önlem

• Mümkün olduğu kadar az dışarı çıkılması, etraftan izole olunması.
  • Ellerin su ve sabunla yıkanması veya alkol bazlı el temizleme sıvısı kullanımı.
  • Öksürürken ve hapşırırken ağız ve burnun uygun şekilde kapatılması.
  • Toplu taşımada, birçok insanın temas ettiği, özellikle de metal yüzeylerde virüs uzun süre yaşayabildiği için temas ettikten sonra ellerin bir an önce temizlenmesi ve ağıza ve göze götürülmemesi önerilmekte ve temel bir yüz maskesinin dahi hastalığın yayılmasını engellemede fayda gösterdiği belirtilmektedir.

Koronayı atlatmış biri olarak en büyük belirtim halsizlik spor bile yapamıycak hale getiriyor
ikincisi ise kusma+ishal oldu.
Genç Olduğum ve sigara içmediğim İçin nefes sıkıntısı yaşamadım.

Bu olay sayesinde Hayatımda cogu seyi değiştirmeye başladım. artık en önem verdiğim kızlar,arkadaşlar,aile felan değil sağlık...

Koronayı atlatmış biri olarak en büyük belirtim halsizlik spor bile yapamıycak hale getiriyor
ikincisi ise kusma+ishal oldu.
Genç Olduğum ve sigara içmediğim İçin nefes sıkıntısı yaşamadım.

Bu olay sayesinde Hayatımda cogu seyi değiştirmeye başladım. artık en önem verdiğim kızlar,arkadaşlar,aile felan değil sağlık...
Geçmiş olsun kardeşim

Bir madde de ben ekleyeyim,

Günün büyük bir bölümünü dışarıda geçirmeniz gerekiyosa yanınızda mutlaka 2-3 tane yedek maske bulundurun.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8