Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Değişim

KillerHarpooN

Forumdan Uzaklaştırıldı
Evrende her şey değişmeye mahkumdur.Bundan asırlar önce dünyanın düz olduğu biliniyordu ama bir adam çıkıp bunun böyle olmadığını, dünyanın yuvarlak olduğunu ispat etti.Aynı bu şekilde günümüzde 2+2=4 olarak biliniyor ama bundan 100 yıl sonra tıpkı dünyanın düz değil, yuvarlak olduğunu ispat eden adam gibi birisi çıkıp 2+2=4 değil, 5 olduğunu ispat edebilir.Mesela bir zaman makinemiz olsaydı ve bu zaman makinesiyle orta çağa gitseydik ve o dönemde yaşayan birine hastalıkların sebebinin aslında gözle görülemeyecek derecede küçük canlılar olan mikroplar olduğunu söyleseydik.Bu söylediğimiz o adama doğaüstü bir durum gibi gelecek (ki zaten benim düşünceme göre evrendeki her şey doğa üstüdür) ve bizim anladığımız şekilde anlamayacaktı.Bu durumda orta çağda yaşayan bu adamın mikropları bilemeyeceği gibi bizimde bilemeyeceğimiz bir sürü şey var.Nasıl ki önceden dünyanın düz olduğu biliniyordu ve sonradan yuvarlak olduğu ispatlandıysa, ileriki zamanlardada dünyanın başka bir şekilde, mesela çubuk şeklinde olduğu ispatlanabilir.Eğer aksini iddaa edersiniz, iddaanızın tek dayanağı bilim olacaktır.Bunun sebebide bilimi otorite(tanrı) olarak görmenizden kaynaklanmaktadır.Halbuki bilimde zamanla yok olabilir ve yerini parsajen (uydurdum) diye değişik bir şey alabilir.Kısacası değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.Ve bizler sınırlı aklımız ve bilgimizle herşeyi bilemeyiz işte bu yüzden değişime açık olmalı ve sürekli bir şekilde bilginin değişebileceğini idrak etmeliyiz. Bu yüzden ben sokratesin dediği ''gibi bildiğim tek şey hiçbirşey bilmediğimdir'' diyorum..Ve böyle demeyide herkese tavsiye ediyorum.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8