Demagoji nedir ?

emrknts

Üye
Katılım
12 Mayıs 2018
Mesajlar
55
Yaş
19
Şehir
Bolu
Tamamiyle alıntıdır, ismini bile duymayan arkadaşlar olabilir o nedenle açtım başlığı.

Demagoji; halkın isteklerine, önyargılarına ve korkularına dayalı olarak yapılan siyaset ve destek arayışıdır. Yunanca demos (halk) ve agogos (liderlik yapmak) kelimelerinin birleşiminden türemiştir. Genellikle üstün bir hitabet ve propaganda yeteneği gerektirir. Çoğunlukla dindarlık, milliyetçilik ve ırkçılık gibi popüler kavramları kullanarak ve bunlara bağlılığı sömürerek yapılır. Lafebeliği, laf cambazlığı, lafazanlık.Demagoji yapan kişiye "demagog" denir. Vikipedia böyle demiş.

Nazi Propaganda Bakanı Joseph Goebbels de der ki:
“Herkesçe bilineni ısrarla tekrar et”
‘Bir şeyi ne kadar uzun süre tekrarlarsanız insanlar ona o kadar fazla inanırlar.’
‘Basını, hükümetin kullanabildiği dev bir klavye olarak düşünün.’
‘Yalan atın, mutlaka inanan çıkacaktır.’
‘Amacımız doğruları söylemek değil, insanları etkilemek.’
‘Bana vicdansız bir medya temin et; sana bilinçsiz bir halk sunayım.’

Eğer siz bir şeyi beğenmiyorsanız: Armudun sapı üzümün çöpü dersiniz.
Doğrudan söyleyemezsiniz! Söylediğinizde foyanız, gerçek niyetiniz ortaya çıkar.
‘Amacımız doğruları söylemek değil, insanları etkilemek.’
Göstericileri ayrıştırmaya, onları bir birine düşürmeye çalışan bir anlayışla kendilerine gaz atılan, zehirli su püskürtülenlerin attıkları taşı kast ederek, bir çoklarının hislerine tercüman olan televizyonun gediklilerinden Abdulkadir Selvi şöyle diyor: ‘Neden sen benim eylemimi kendi terörün, şiddetin için kullanıyorsun?’
Selvi bu soruyu yüzlerce kez sormuş ama kimseden cevap alamamış! Alması da mümkün değil. Böyle bir soruya verilecek cevap yok! Cevap yok değil, sorunun mantığı yok! Bu örgütler olmasaymış, gösterilere izin verilirmiş!
“Şu mektepler olmasaydı maarifi ne güzel idare ederdim”
‘Yalan atın, mutlaka inanan çıkacaktır.’

Taksim’de gösteri yapmak halkın seyahat özgürlüğünü engelliyor. Sıkıyönetim uygulandı, Taksim yasaklandı. Otobüsler,vapurların seferleri iptal edildi.
Özgür Suriye Ordusu, Taksim’de eylem yapıyor. Bir hoşgörü dini olan İslam’ın, Müslüman’ın bir başka dinin sembolü olan Ayasofya’nın cami olsun diyerek Sultanahmet Meydanını doldurarak eylem yapıyor. O zaman ne trafik, ne seyahat, ne de turizm akla geliyor.
Çünkü onlar iktidarın yapmak istediklerini talep ediyor!

Demagoji Nasıl Yapılır?
Demagoji bazen kelimelerle yapılıyorsa da kimi zaman harfler ve telaffuzlar da demagogların en önemli malzemesidir. Sıklıkla siyasilerin demagoji yaparak duygu sömürüsüne, oy toplamaya kalkıştıkları olur. Burada seçtikleri kelimeler ve telaffuzlar oldukça önemli. Örneğin Cumhuriyet Halk Partisi’ne CeHePe değil de CeHaPe demek apaçık bir demagoji örneğidir. Aynı şekilde Adalet ve Kalkınma Partisi’ne AK Parti demek ile AKePe demek arasında ciddi farklar vardır.
Savunduğu ideolojiyi meşru zemine çekmek, savunduğu değerleri haklı göstermek için kelimelerle demagoji yapılır. Örneğin IŞİD’in isminin sürekli değişmesi de demagojidir. İsim sürekli değiştirilerek örgütün itibarı zedelenir, akılda kalıcılığı ve ismi duyulduğunda kişiler üzerindeki negatif etki veya korkusu engellenmiş olur.
Öte yandan demagojilerde bazen dolambaçlı yollarla bir kelimede anlatılacak şeyleri birkaç cümlede anlatarak tek kelimedeki olumsuz etki, hafifletilmeye çalışılır. Örneğin kadınlara üretim makinası gibi çirkin bir yakıştırmayı yapamayan birisi “soyun devam etmesi ve süreklilik sağlanması, ırksal özelliklerin nesillere aktarılması konusunda kadınların biyolojik yönlerine oldukça ihtiyaç duyulmaktadır” gibi gayet uzun ve özetlenmesi zor, farklı anlamlara da gelebilecek cümlelerle demagoji yapabilir.
Yine aynı şekilde tartışmada kaybeden taraf olmamak, sırf söz söylemek için konuşanların sıklıkla yaptığı demagojilerde ise cümleler uzatılır, bağlaçlarla ve soru edatları ile cümle zenginleştirilerek karşı tarafa sunulur. Böylece karşı tarafa görüntü itibariyle zengin ama içerik açısından bomboş bir soru yöneltilerek karşı tarafın zor durumda kalması beklenir.

Özet :
Demagoji laf salatası yapmak, cümleleri gereksiz yere uzatmak, karşı tarafı zor durumda bırakmak için kelimelerle yapılan bir nevi oyundur. Bu işi icra edenlere de “demagog” adı verilir.

Demagoji örneği olarak Emrah Serbes'in itirafı gösterilebilir.
 

Ekli dosyalar

Üst