Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Devlette psikiyatri randevusu

Arkadaşlar devlette psikiyatiste gidilir mi sonuçta süresi kısıtlı VS. Ne alınır ne verilir ki
Tecrübe edinen varsa paylaşabilir mi

Gitmemelisin, devlet hastanesi olduğu için yüksek ihtimal (%99) senden sonra bir çok hasta olacak vakit kısıtlı olacak ilaç yazıp yollayacak. Psikiyatrist bence son çare olmalı, iyi bir psikoloğa gidip sorunun neyse konuşup buna bir çözüm bulup çözmeyi denemelisin. İlaçlar sorunu çözmez, sorundan kaçırır sadece.

Not: Psikolog sorunu dinler, sebebini çözmeye çalışır ve bu sorunu yaşamaman için sana yapman gerekenleri söyler veya terapi v.b yapar
Psikiyatrist, ilaçlarla çözmeye çalışır.

Önce psikiyatriye gitmek gerekir. Ruhsal bir hastalık söz konusu olduğunda önce tıbbi eğitim almış kişiye gidilmesi lazım. Beyinde serotonin, dopamin seviyeleri düşmüş ya da bozulmuş olabilir. İlaçlar sorunu çözmez doğru ama sorunun ağrı kesicisi olurlar, hastaya vakit kazandırırlar. Uzun süreli ve istikrarlı, iyi bir doktorla yapılan ilaç tedavisi fayda sağlar. İlaçlardan korkmaya gerek yok. Sadece bakış açınızı değiştirin; onların ağrı kesiciniz olduğunu düşünün.

Psikoloğa eğer psikiyatri doktoru uygun görürse gidilmeli. Hem ilaç hem de terapi yoluyla tedavi edilmeniz gerekebilir. Kırmızı Oda dizisindeki gibi dertlerinizi tasalarınızı anlatmanız yeterli değilse, mecbur ilaç kullanmak zorunda kalacaksınız. Ama ilaç tedavisine kadar çok vakit kaybetmiş olabilirsiniz. Psikolog en son ya da psikiyatri ile birlikte gidebileceğiniz bir yer.

Psikoloğun sadece iletişim kurması, terapi yapması onun doktor olmamasından kaynaklı. Ruhsal bir hastalık söz konusu ise -ki genelde öyledir- önce doktora gidilir. Psikiyatri bu işin doktorudur.

Devlet hastanesi meselesine gelince; eğer maddi imkanın el veriyorsa özele gitmeni tavsiye ederim. Ya da bağımsız bir psikiyatrist bulabilirsin. Doktorunu iyi seçmek çok önemli. Zıt pıt doktor değiştiremezsin, bunu bilerek hareket etmelisin. Hem ilaç kullanımında hem de doktorda istikrar önemli.

Arkadaşlar devlette psikiyatiste gidilir mi sonuçta süresi kısıtlı VS. Ne alınır ne verilir ki
Tecrübe edinen varsa paylaşabilir mi
Üstat Derdin Falan Varsa Bana Anlata Bilirsin Elimden Geldiğince Yardımcı olurum.

Son düzenleme:
Devlette doktor şans işi. Benim gittiğim psikiyatr gayet dikkatli ve benim iyiliğimi isteyen biri. Adam ilaç vermemek için ikna etmeye çalıştı, emin olmak için bir sürü tahliller, EKG falan istedi

Pandemiden dolayı millet hastaneye gitmeye korkuyor, fazla sıra olacağını sanmam

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8