Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

DİKSİYON VE ETKİLİ KONUŞMA

Arkadaşlar herkese selamlar.Ben liseye kadar mükemmel bir konuşmacıydım.Hiçbir şeyden çekinmezdim okuldaki tüm etkinlikler vs benden sorulurdu.Fakat liseden sonra konuşmam kötüleşti.Kelimeleri yutarak ve biraz hızlı şekilde konuşmaya başladım.Şuan İzmirde tıp okuyorum.Okuduğum bölümün sosyal imkanları çok fazla fakat ben konuşmama güvenmediğim için kendimi ortaya koyamıyorum.Gerek kültür olsun gerek sanat olsun oldukça iyi biriyim.Enstrümanlar çalıyorum.Spor ile ilgileniyorum.Sadece şu güzel konuşma konusunu aşamadım.Diksiyon egzersizleri yapıyorum,sesli kitap okuyorum,tekerleme okuyorum ama diksiyonum ortalama olarak 3 - 4 saat düzeliyor.Sonra bozuluyor eski kötü halini alıyor.Aslında çok kötü değil fakat heyecanlandığım zaman kelimeler birbirine giriyor.Bu konuda bilgisi olan yardımcı olabilecek var mı arkadaşlar?Şu mevzuyuda halletsem süper bir insan olacağıma eminim.Yardımlarınızı bekliyorum.

Bilgi paylaştıkça çoğalır...

Dostum merhaba. Diksiyon konusuna uzun bir süre kafa yoran İzmir'de okuyan tek ben değilmişim demek :). Sorununun topluluk önünde konuşmak mı yoksa diksiyon bozukluğu mu olduğunu ayırt edebilir misin? Yani heyecana bağlı bir durum gelişiyorsa bu diksiyonun bozuk demek değil. Sorun heyecanlanmaksa farklı yöntemler, diksiyonsa farklı yöntemler gerekiyor.

Dostum merhaba. Diksiyon konusuna uzun bir süre kafa yoran İzmir'de okuyan tek ben değilmişim demek :). Sorununun topluluk önünde konuşmak mı yoksa diksiyon bozukluğu mu olduğunu ayırt edebilir misin? Yani heyecana bağlı bir durum gelişiyorsa bu diksiyonun bozuk demek değil. Sorun heyecanlanmaksa farklı yöntemler, diksiyonsa farklı yöntemler gerekiyor.
Her zaman olmuyor ara sıra zorlanıyorum konuşurken sanki ağzımdan kelimeler çıkmıyor gibi.Fakat topluluk karşısında daha çok zorlanıyorum.

Her zaman olmuyor ara sıra zorlanıyorum konuşurken sanki ağzımdan kelimeler çıkmıyor gibi.Fakat topluluk karşısında daha çok zorlanıyorum.

Eski bir yöntem olarak görebilirsin ama bence işe yarayan bir yöntem: uzun bir konuşmanı kaydet veya bir arkadaşından kaydetmesini talep et. Kendi konuşmanı dinlediğinde hem kelimelerin ağzından çıkıp çıkmadığı konusunda kendine güveneceksin, hem de hatalarını daha net göreceksin. Topluluk önünde konuşabilmek ise fazla pratik gerektiren bir mevzu.

Eski bir yöntem olarak görebilirsin ama bence işe yarayan bir yöntem: uzun bir konuşmanı kaydet veya bir arkadaşından kaydetmesini talep et. Kendi konuşmanı dinlediğinde hem kelimelerin ağzından çıkıp çıkmadığı konusunda kendine güveneceksin, hem de hatalarını daha net göreceksin. Topluluk önünde konuşabilmek ise fazla pratik gerektiren bir mevzu.
kanka hatalarımı görüyorum düzeltiyorum fakat eski halini geri alıyor.Tek sorun bu.Kalıcı olarak yapmam için bi tavsiyen var mı?

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8