Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Dinde Zorlama

Meallere bakarken güzel bir tespit buldum. Eğer dinin bizi zorlamadığına inananlar bu konuyu okuyorsa, her yazdıklarımı okumalarını isterim. Çünkü buradaki amacım meallerde bulunan sorunları göstermek. Bakara suresinde bulunan çok meal var. Oradan sorun bulmak kolay olduğu için, orayı tercih ettim ve dediğim doğru çıkmıştır.

Bakara suresinin 256. meali böyledir.
Bakara 256: Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk sapıklıktan iyice ayrılmıştır. O hâlde, kim tâğûtu tanımayıp Allah’a inanırsa, kopmak bilmeyen sapasağlam bir kulpa yapışmıştır. Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.

Ancak, bu meallere bakarsanız anlamışsınızdır. (sadece 2 meali yazacağım)
Bakara 191: Onları nerede yakalarsanız öldürün. Sizi çıkardıkları yerden (Mekke’den) siz de onları çıkarın. Zulüm ve baskı, adam öldürmekten daha ağırdır. Yalnız, Mescid-i Haram yanında, onlar sizinle savaşmadıkça, siz de onlarla savaşmayın. Sizinle savaşırlarsa (siz de onlarla savaşın) onları öldürün. Kâfirlerin cezası böyledir.
Tevbe / 5: Haram aylar çıkınca müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayın, onları hapsedin ve onları her gözetleme yerinde oturup bekleyin. Eğer tevbe eder, namazı dosdoğru kılar, zekatı da verirlerse artık yollarını serbest bırakın. Allah yarlığayan, esirgeyendir.

Yaw kardeşim çeviriden dolayı orada orada öldürün dememiş yataklarınızı ayırın demiş :)
Sadece 2 meali yazacağım demiştim. İşte bunlar ise başka mealler.

Mâide 33: Allah ve peygamberiyle savaşanların ve yeryüzünde bozgunculuğa çaba harcayanların cezası öldürülmek veya asılmak yahut çapraz olarak el ve ayakları kesilmek ya da bulundukları yerden sürülmektir. Bu onlara dünyada bir rezilliktir. Onlar için ahirette de büyük azap vardır.

Enfal 12: Hani Rabbin meleklere, “Ben sizinle beraberim. İman edenlere sebat verin. Ben kâfirlerin kalplerine korku salacağım. Şimdi vurun boyunlarının üstüne. Vurun, onların bütün parmaklarına” diye vahyediyordu.

Tevbe 29: Kendilerine kitap verilenlerden Allah’a ve ahiret gününe iman etmeyen, Allah’ın ve Resûlünün haram kıldığını haram saymayan ve hak din İslâm’ı din edinmeyen kimselerle, küçülerek (boyun eğerek) kendi elleriyle cizyeyi verinceye kadar savaşın.

Deist inancı daha iyi. Tanrı denen kavramı ve ibadet etme biçimini kendi kafana göre ayarladığın için Tanrı'ya daha yakın hissediyorsun

Dinde zorlama yoktur... Herkes dinini seçmekte özgürdür. Kimse kimseyi herhangi bir dini seçmesi için zorlayamaz. Hangi dini seçersen o dinin yükümlülüklerini yerine getirmekle yükümlüsün. İbadetlerini yapmakla yükümlüsün. Ben müslümanım ama namaz kılmam dersen orda bir sıkıntı var. Bu şuna benzer. Ben bu insanla evlenmeyi kabul ediyorum. İmzamı atıyorum ama ev geçindirmem, çocuğa bakmam gibi... Hz Muhammed (s.a.v.) 7 yaşında müslüman çoğunuza namazı emredin. 10 yaşında da kılmıyorsa dövün demiş. Dinde zorlama yoktur evet istediğin dini seç ama hangi dini seçersen seç yükümlülüklerini yapmalısın.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8