Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

DİNLER BAŞTAN BERİ VAR MIYDI

bu yorumun ardından bir sonraki yorum sanırsam cevap niteliğinde olmuş. BERKK, in yorumunu daha detaylı bir şekilde anlatabilirim ama gerek duymuyorum, istersen yapabilirim yine de.
birkaç şey söyleyeyim, bu yazı kendi makalem değil bir incelemedir. makaleyi ben yazsam da kaynaklarım akademisyenler ve ünlü sosyologların fikirlerinin bir nevi sentezidir. istersen yararlandığım kaynakları yazabilirim.
inanç psikolojik bir yoksunluk halidir. çok güzel bir yere değinmişsin aslında.
BEN BİR İNSANI, HAYVANDAN AYIRAN BU ZİHNİN, BİR İNANÇ KURMADAN HAYAT SÜRECEĞİNE İNANMIYORUM.
anladığım kadarıyla inancın, benlik hatta bilinç ile ilgili olduğunu söylemişsin. evvet öyle, inanç bilinç seviyesi yüksek canlıların psikolojik yoksunluk halidir.
zaten ateist kitleler de genellikle, bir nebze olsa inanca sahiptir. yalnız bu inanç dinlere veya tanrıya değil , kişisel manevi değerleredir.
Ateizmin manevi bir inanca sahip olmasını ilk defa duyuyorum. Manevi inançtan kastın nedir onu anlamadım. Tanrı veya bir ideoloji değilse nedir ? Açıklar mısın dostum?

inanç kavramını sana tanımlayayım. belki bu şekilde anlatmak istediğimi anlarsın.
inanç temel olarak bir bilgi kaynağı olarak değerlendirilir. yalnızca bilgi sağlayıcı özelliği yoktur fakat temeli budur.
bilgi edinme metadolojisi dediğimiz bilgiye ulaşma yolları iki adettir. bunlardan birisi bilimsel bilgi edinme yoludur. kendi içerisinde aşamaları vardır ve deney gözlem prensibine dayanır.
diğer bilgi edinme yolu ise vahiy kaynaklı bilgidir. vahiyden kastımız semavi dinlerle sınırlı kalamaz, zerdüşt mistisizmi de vahiy kaynaklıdır. tanrıdan ya da yaratıcı güçten bilgi alındığını idda eder. ve bu bilginin kesin kez doğru olduğu, sorgulamanın yanlış olduğunu da belirtir. inanan kesim ise bu bilgiye inanır.
bir örnekle açıklayayım. fillerin uçtuğuna dair bir bilgi aldığını idda eden bir adam var. bu adam etrafındaki herkese tanrının kendisine fillerin uçtuğunu söylediğini idda ediyor olsun. ve elbette bu adamın çevresinde, bu iddaya inanan kişiler var. bu kişiler fillerin umasının anatomik olarak imkansız olduğunu bilse de inanmaya devam edecektir. bu bir inançtır. sorgulanmaz ve kabul edilir.

inancın en temel tanımı kısaca budur, sadece dinlerle birleşik anlam ile tanımlamak hatalı olur, bu hata ise daha büyük hatalara evrililebilir.
Yani buradan çıkarmam gereken şeyi anlamadım. Benim sana açıkladığım şey apayrı, senin yazdığın şey apayrı. Vahiyden falan bahsetmişsin, bir de doğru bilgiden(bilimsel yol)'dan bahsetmişsin. Lise dersi vermişsin açıkçası bize. Ya ben seni anlamadım, ya sen kendini yanlış ifade ettin.

Ateizmin manevi bir inanca sahip olmasını ilk defa duyuyorum. Manevi inançtan kastın nedir onu anlamadım. Tanrı veya bir ideoloji değilse nedir ? Açıklar mısın dostum?
bu konuyu ilerleyen günlerde bir makale ile anlatmayı düşünüyorum. benim için çok önemli bir nokta, daha detaylı olarak anlatmak isterim.

Yani buradan çıkarmam gereken şeyi anlamadım. Benim sana açıkladığım şey apayrı, senin yazdığın şey apayrı. Vahiyden falan bahsetmişsin, bir de doğru bilgiden(bilimsel yol)'dan bahsetmişsin. Lise dersi vermişsin açıkçası bize. Ya ben seni anlamadım, ya sen kendini yanlış ifade ettin.
konu anlaşılmamaya evrildiği için bir tanım ile daha anlaşılır kılmaya çalıştım. benim dediklerimi kabul etmeme nedenin inancı yanlış tanımlaman. bahsettiğin mesajda inancın temel tanımını yapmaya çalıştım ki, sen doğru ve temel tanımı öğrenerek konuya biraz daha yakından bakabilesin

Bence dinler baştan beri vardı. Günümüzdeki insanlar yani primatların en gelişmişinin bir Tanrısı her zaman vardı. Hatta eski filozofların yazılarına bakarsan Tanrı ile ilgili yargılar ve çeşitli teoriler öne sürülmüş. İnsan olarak inanç temeline oturtulmamız oldukça normal bir şey.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8