Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Dinlere neden inanıyor veya inanmıyorsunuz?

Üst Edit: İlk attığımda yazı hatalı bir şekilde gitmişti.Düzelttim.

Benim inanmamam için bariz 2 sebep var:
1. Tanrı tüm bunları neden yaptı, kutsal kitaplarda bunun cevabı yok. Neden bizi yarattı? Şeytanla iddiaya tutuştu diyelim. Neden şeytanı yarattı peki? Tüm bu sorular aslında tek bir soruya çıkıyor. Tanrı nedir, kimdir? Bunun da cevabı yok. Çeşitli tahayyüller var sadece.
2. Gerçekten adil bir şekilde mi yargılanıyoruz. Dünyaya bakarsak her bölgede farklı dinler ağırlıkta. Din iddia ettiği kadar gerçekse bölgeden bölgeye değil kalpten kalbe değişmesi gerekirdi (kalbimizin de tanrı tarafından yaratıldığı düşünülürse iyice ilginç oluyor). Bu çevrenin etkisi. Bunun dışında genetiğimiz ve hormonlarımız, içimizdeki biyolojik olaylar, da kararlarımızı belirliyor. İnsanlar şöyle söylerler:
- ... bu olayı yaşadıktan sonra tanrıyı hissetim, artık ona inanmaya başladım.
Dünyanın başka bir yerinde başka bir insan o bahsettiğin olayı yaşamadı ve hiç bir şey hissetmedi. Sonsuza kadar yanıp yanmamak kişinin "hür iradesi"ne değil de tanrının takdir ettiği bir olaya kaldı.

Belkide eşelersem daha fazla şeyler de çıkartabilirim. Zamanında yapmışımdır da. Ama bu kadarı yeterli sanırım. Sizin düşünceleriniz ne peki, neden inanıyorsunuz/inanmıyorsunuz?
Aslında bu soruyu bu konuda düşünmeniz için soruyorum. Bana cevap yazmak zorunda değilsiniz. Belki de sebeplerim saçmadır, olabilir (o zaman tanrının beni böyle yarattığı için utanması lazım). Aslında cevap yazmamanız daha iyi olur. Kurandaki bir kelimenin 350 tane anlamı olup olmaması beni ilgilendirmiyor. Biz tanrıyı kendi anlamlarımızı vererek oluşturuyorsak eğer içinde ödül ve ceza gibi kavramlar içeren evrensel bir din olduğunu da sanmıyorum. Din tartışmalarını da çoğu zaman için gereksiz buluyorum zaten. 1 tane gerçek vardır. Ve kimse yarın güneşin doğacağını savunmak zorunda değildir. Doğacaksa doğar. Biraz dağınık yazmış olabilirim ama umarım kendimi ifade edebilmişimdir. Ve yazımı Carl Sagan'ın bir sözüyle bitirmek istiyorum:
images

Son düzenleme:
İnanmamın en temel sebebi ahlak problemi diyebilirim. Din olmadan ahlak sistemlerini temellendiremiyorsun ve sofistlerin dediği gibi insan her şeyin ölçüsüdür noktasına geliyor. Bu da saçma.

Öncelikle radikal islam+ osmanlı torunu birleşiminde bir yobazdım sorguladım, araştırdım deist oldum. Yani cidden at gözlüğü takıyorlar ve bu gözlüğü çıkarmak aşırı derece cesaret istiyor korkusuz olmalısınız. Beyninize şu yerleşmiş: cennet-cehennem daha burdan patlak veriyor sorgulamaya korkuyoruz. Birde çevre müslüman olunca dışlanmış hissi yaşarız, dışlarlar zaten. Yakında fikrim değişir mi? Ateizme kayarım belki ama dediğim gibi belki.

1-) Masalda anlatılan şeylere inanmıyoruz demi? Ama çocuklarımıza okuturuz eğlendiririz hani tek öğreniceği şey iyiliktir. Dinler de böyle. Se*si kadınlardan oluşan hurili bir cennet, Çamurdan yaratılmak, Allahın şeytanla kavga etmesi birbirleriyle kavga yarışında olmaları gibi birsürü örnek verilebilir. Ha bu arada masalda enazından iyilik var dinlerin sizi iyi bir insan yapcağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Mitoloji de ekleyelim bide mitolojiye bakıp dinleri oluşturur insanlar mutlaka mitoloji araştırın.

2-) Allahın sadist olduğu gerçeği: Bir grup insan yada tek kişi beyinsizlerin inandığı gibi mi inanalım diyor Allah ta kızıyor/öfkeleniyor asıl beyinsiz onlar fakat bilmezsiniz diyor. (kuranda geçiyor hangi ayet felan googleden araştırıp bulabilirsiniz.) Yahu insanın seviyesine neden iniyorsun koskoca ilahsın sen. Bir de inanmayanlara öfkesini farklı yollardan da kusuyor. Sen gel iyi bir insan ol sırf Allaha inanmadın diye SONSUZ cehennemde KEBAP gibi ACI ÇEKEREK, DERİLERİN YANARAK HATTA DERİN YANDIĞINDA YENİDEN DERİ VERİLEREK (vaybe sadistler bukadar acımasız değildir ha) yan. Çocuk tecavüzlerine, katliamlara, masumların ezilmesine ses etmemesi ve benim için dinden çıkanı öldürün emrini vermesi (hadislerde geçer, mürted öldürülmesi günah değildir) (Mürted: yani müslüman bir ailede doğdunuz müslümansınız dediniz artık müslüman değilim dediyseniz mürtedsiniz)

Düzenleme: Bunları yazarken ciddiyim gram düşünmedim üstünkörü ve basitçe anlattım. Bakın dinsiz olun demiyorum ama araştırın ve sorgulayın farkı görüceksiniz takır takır yazdım ya.

İnanmamın en temel sebebi ahlak problemi diyebilirim. Din olmadan ahlak sistemlerini temellendiremiyorsun ve sofistlerin dediği gibi insan her şeyin ölçüsüdür noktasına geliyor. Bu da saçma.

Bana kalırsa ahlakın kutsal bir temeli olmadığını düşünüyorum. Ayna nöronlarımızla alakalıydı yanlış hatırlamıyorsam. Mesela öldürmek kötü bir şeydir, başka bir insanı öldürünce çoğu zaman kendimizi kötü hissederiz. Ama bir sineği öldürünce aynı şekilde kötü hissetmeyiz. Kendimizi kötü hissedip hissetmemiz üzerine kurulu biyolojik bir şey. Katiller genelde pek empati kuramazlar mesela. O zaman şöyle bir soru çıkar:
- Katilleri cezalandırmak ne ölçüde adaletli?
İnsanlardan tanrısal bir adalet anlayışı beklememek lazım. İlk yazdığım yazıdaki sebeplerden ötürü tanrısal bir adalet olduğunu düşünmüyorum zaten. Hepsi doğanın bir parçası. Toplumun düzeninin korunması, insanın güzel şartlarda yaşaması için bazı şeyleri yapmak lazım. Etki-tepki. Katiller de homo sapiens biz de öyleyiz. Bu cezalandırma iki yüzlülük değil.
Neyse, konudan saptık, konuya dönecek olursak ve düşüncelerim hakkında kısa bir özet geçmem gerekirse: Ahlak ve adalet biyolojik temelli olarak oluşmuş ve farklı temeller üzerine inşa edilmiş kavramlar.

• Beğen
Tepkiler: Jim
Öncelikle radikal islam+ osmanlı torunu birleşiminde bir yobazdım sorguladım, araştırdım deist oldum. Yani cidden at gözlüğü takıyorlar ve bu gözlüğü çıkarmak aşırı derece cesaret istiyor korkusuz olmalısınız. Beyninize şu yerleşmiş: cennet-cehennem daha burdan patlak veriyor sorgulamaya korkuyoruz. Birde çevre müslüman olunca dışlanmış hissi yaşarız, dışlarlar zaten.
Kesinlikle bir sorgulama korkusu var. Asıl sorun da bu zaten. Çevremizdeki insanlar tarafından çocukluktan beri korkutulduk. İslamla alakalı aklıma sorular takıldığı zamanlarda hataya düşüp dinden çıkacağım ve sonsuza kadar yanacağım diye çok korkardım. Ama hristiyan olmayıp da bu sebepten yanacağım için korktuğumu hiç hatırlamıyorum. Dinlerin yayılmasına dinlerin kendisinden çok insanlar sebep oluyor gibime geliyor. Öyle ya da böyle "sorgulanmayan hayat yaşanmaya değmez.".

Kuran'daki mantıksız ayetlerden dolayı inanmıyorum . Tek tek yazmayım isteyen açar, okur. Aslinda tamamen ondan dolayı değil. Okumadan önce de inanmıyordum. Mesela adamın hayatında çok kötü bir şey oluyor veya bir kadına toplu tecavüz ediyorlar . Allah bunların olmasına neden izin veriyor diye sorduğumda imtihan diyip geçiyorlardı. Ben de imtihan diyip geçmelerine sinirleniyordum. Bu kadar acımasız bir imtihan yapıyorsa o zaman Allah kötü biri diye düşünüyordum. Kuran okuduktan sonra da inançsızlığım pekişmiş oldu.

Kesinlikle bir sorgulama korkusu var. Asıl sorun da bu zaten. Çevremizdeki insanlar tarafından çocukluktan beri korkutulduk. İslamla alakalı aklıma sorular takıldığı zamanlarda hataya düşüp dinden çıkacağım ve sonsuza kadar yanacağım diye çok korkardım. Ama hristiyan olmayıp da bu sebepten yanacağım için korktuğumu hiç hatırlamıyorum. Dinlerin yayılmasına dinlerin kendisinden çok insanlar sebep oluyor gibime geliyor. Öyle ya da böyle "sorgulanmayan hayat yaşanmaya değmez.".
Whatsapp durumum du ''sorgulanmayan hayat yaşanmaya değmez''

Şuanki: herkes gibi olmak ne çekilmez bir durumdur :)

İnançsız olmamada en büyük rolü üstlenen ilk düşünce ve soru;
Eğer her şeyin bir başlangıcı var ve her şeyi Allah yarattıysa, Allah nasıl ortaya çıktı, başlangıcı nasıl oldu?
Yani Allah her şeyi yaratmadan önce ondan başka hiçbir şey yoktu. Allah ol dedi hepimiz, herşey oldu. Eeee Allah herşeyi yaratmadan önce kendisi nasıl oldu, ortaya çıktı?
Düşünün, hiçbir şey yok, bir şekilde Allah oluyor, ortaya çıkıyor. Hiçbir şey yokken Allah'ın veya herhangi bir şeyin ortaya çıkması daha sonra da bizim bildiğimiz herşeyi yaratması ne kadar mümkün?

Bunun tersine bakalım bir de;
Kur'an'a göre Allah ezelden beri var, doğmadı veya doğurmadı. Yani bu Allah'ın bir başlangıcı olmadığı anlamına gelir. Benim mantığım başlangıcı olmayan bir şeyi de kavrayamıyor. Başlangıcı olmayan bir şeyi ne kadar düşünürsem o kadar mantığımdan uzaklaşıyor. Hep vardı. Bu nasıl olabilir? Başlangıcı olmayan bir şey nasıl mümkün olabilir?

Benim en büyük sorum ve çıkmazım budur. Bu sorulardan ötürü araştırmaya, daha çok sorgulamaya başladım. Tabii işin içinden çıkamadım. Yani inanabileceğim bir yol çıkmıyor çünkü, neye inanmak istesem bu sorular kafamı tekrar karıştırıyor.

Kuran'daki mantıksız ayetlerden dolayı inanmıyorum . Tek tek yazmayım isteyen açar, okur. Aslinda tamamen ondan dolayı değil. Okumadan önce de inanmıyordum. Mesela adamın hayatında çok kötü bir şey oluyor veya bir kadına toplu tecavüz ediyorlar . Allah bunların olmasına neden izin veriyor diye sorduğumda imtihan diyip geçiyorlardı. Ben de imtihan diyip geçmelerine sinirleniyordum. Bu kadar acımasız bir imtihan yapıyorsa o zaman Allah kötü biri diye düşünüyordum. Kuran okuduktan sonra da inançsızlığım pekişmiş oldu.
Felsefede bu mutlak iyi tanrı profiliyle ilgili tartışılan bir konu var. "Tanrı madem bu kadar iyidir o zaman kötülüğü neden yaratmıştır" şeklinde sorularla başlamıştır zamanında. Kötülük Problemi denir buna.
"Tanrı kötülüğü engellemek istiyor da gücü mü yetmiyor?
Öyleyse o güçsüzdür.
Gücü yetiyor da kötülüğü önlemek mi istemiyor?
Öyleyse o iyi niyetli değildir.
Hem güçlü hem de iyi ise bu kadar kötülük nasıl oldu da var oldu?"
Bu sorulara imtihan dünyası diyerek cevap vermek de pek tatmin edici olmuyor. Bildiğimiz (bize bildirilen) kadarıyla hiç bir şey yoktu ve tanrı bütün bu şeyleri yarattı. Dünyada kötülüğü yarattı. Cehennemde kötülüğü yarattı. Evet haklı bir ceza değil cehennemdeki, sadece kötülük. Sınırlı aklıyla bu dünyada ortalama 70 yıl yaşam süren bir insan sonsuza kadar ceza çekmeyi, insanın hayal edebileceğinden çok daha yüksek acıları çekmeyi hak etmek için ne yapmış olabilir?

Başlangıcı olmayan bir şeyi ne kadar düşünürsem o kadar mantığımdan uzaklaşıyor.
Okurken aklıma termodinamiğin 1. yasası geldi, enerji vardan yok edilemez yoktan var edilemez sadece form değiştirir; yoktan var edilemez ise enerji nasıl oluştu? eğer bigbang ile enerji oluştuysa demekki enerji yoktan var edilemez değil eğer bigbang bir enerji patlamsıysa o enerjinin ilk oluşumu diye bir şey olmaz yani bir başlangıcı olmuyor (yoktan var edilemez)
Bunları okurken tanrı tasviri bana enerji olayını çağrıştırdı yukardaki soruma geliyoruz eğer yasa doğru ise enerji her zaman vardı ve her zaman olacak (var yada yok edilemez)

Beni ilk sorgulamaya iten ise şu:
Sonsuz güçteki bir tanrı neden bizim gibi aciz varlıklar yaratıp kendisine tapmamızı ister ve tanrının neden insani kompleksleri var (ego vs..)
Ayrıca zaman fizik ve evren-insan fizyolojisi ile ilgilendikçe kur'an'a ters düşen olaylar olduğunu gördüm ve aklıma şu geldi --> sonsuz güçte bir yaratıcı gönderdiği kitapda neden hata yapar? gönderdiği kitabın dört dörtlük kusursuz bir kitap olması gerekirdi ayrıca dinin ulaşmadığı insanlar (insanliktan soyut kabileler veya dinler gelmeden önce yaşamış olan insanlar) ahiret denilen sorgu zamanı nasıl sorgulanacak eğer din onlara ulaşmadığı için cennete gidecekse (muaf ise ) ben o zaman doğabilir sırf bu yüzden cennete gidebilirdim fakat bugün doğduğum için sorguya tabii tutuluyorum ve yaptıklarımdan dolayı cehenneme gideceğim söyleniyor burada bir adalet problemi ortaya çıkmaz mı? Ayrıca kur'an apaçık indirildi denildiği halde neden bir çok değişik çevirisi var veya neden ayetlerin açıklanmaya ihtiyacı var (tefsir olayı) herkes okuduğu zaman tek bir anlam çıkarması gerekir aksi taktirde kur'an apaçık olmamış olur
ve daha bir çok şey var incil ve tevrat değiştirildiği için müslamanlar onlara inanmıyor fakat kur'an'ın değişmediğine nasıl emin oluyoruz (biz indirdik biz koruruz ayeti gösterilecek ise diğer iki kitabı allah indirmedi mi onları neden korumadı), allah kur'an'da neden" allah onların belasını versin" diye başka kişi ağzından konuşuyor
Ayrıca her şeyi dine bağlayan insanlara sorum:
Çanakkale savaşında melekler bize yardım ettiyse neden balkanlarda güneydoğuda önemli topraklar kaybettik bize yardıma gelmediler veya gözle görülemeyen hastalıklar için (kanser gibi) allaha dua edip onları iyileştirdiğine inanıyoruzda gözle görülebilir hastalıklar (felç veya kolu bacağı kesilmiş insanlar vs..) için allaha dua etmiyoruz, sonsuz güçteki bir tanrının gücü her şeye yetmeli sadece kansere değil.
Bunun gibi sorularla ilk sorgulanmaya itildim daha sonra araştırmalarımla oturup kur'an'ı okumaya başladığımda kendime göre bir görüşe sahip oldum.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8