Alfaloji Forum

Aramıza katılarak diğer forum üyeleriyle etkileşimde bulunabilir, fikirlerini beyan edebilir ve paylaşım yapabilirsiniz. Üstelik foruma üyelik kısa bir süre için ücretsiz.

Dinlerin İnsan Uydurması Olduğunu Düşünmeye Başladım

Katılım
24 Haziran 2018
Mesajlar
104
Tepkime puanı
63
Yaş
20
Şehir
Burdur
Ben ortaokulda dindar bir çocuktum. (Babam dini kitaplar alırdı)
Lisede daha da dindar oldum(Said Nursinin izinden gidenlerle tanıştım) 5 vakit namaz kılıp, oruç tutmaya başladım.
İstanbulda üniversitede okumaya başladığımda işler değişti, ateizme yöneldim.
Amerikaya yüksek lisans ve doktora için gidince, Tanrıya döndüm ama dinler konusunda kafam karışıktı :)

Aslında bilimsel olarak bakarsak Tanrı yok gibi gözüküyor ( Uzmanlık alanım Fizik. O alandan bakınca evrende Tanrıya gerek yok diyebiliyorsun)

Ama kalben, Tanrıya inanıyorum. Sezgi diyelim buna. Sezgisel olarak kendi iç dünyamda inanıyorum.

Velhasıl, benim kafa karışıklığım daha kötü :)
Vayy Fizik cok iyi oldu hocam bir ara fizik konuşalım ben de severim sizden öğreneceğim seyler vardir belkide
 
Katılım
30 Haziran 2019
Mesajlar
83
Tepkime puanı
42
Şehir
Kocaeli
çünkü kutsal kitaplarda bir sürü birbiriyle çelişen ayetler, insanlari köreltmek için bir sürü soylemler filan var. ama üzerimde bi baskı var. icimden bi ses muslumanliktan cikma diyor. evet bir tanri var, fakat dinler uydurma geliyor sizce oyle mi? dogru yoldamiyim kotu yolda mi?
Bir tanri olmasina gerek varsa kendin ol o tanri ve dogru dusunuyorsun dinler yalandir ve sunu ekliyeyim eger muslumanligi birakirsan bunu cevrendeki kimseye soyleme bu senin ozelin
 
Katılım
28 Mart 2019
Mesajlar
192
Tepkime puanı
451
Şehir
Bursa
Şöy
çünkü kutsal kitaplarda bir sürü birbiriyle çelişen ayetler, insanlari köreltmek için bir sürü soylemler filan var. ama üzerimde bi baskı var. icimden bi ses muslumanliktan cikma diyor. evet bir tanri var, fakat dinler uydurma geliyor sizce oyle mi? dogru yoldamiyim kotu yolda mi?
Şimdi sana herhangi bir din partizanlığı yapıp cevap vermem çok yanlış olur çünkü tüm dinler hakkında yeterli bir bilgim yok ve hangi din konusunda kafan karışık veya tüm hepsi mi saçma geliyor orasını bilemem.Ama Kuran-ı Kerim baz alınacak olursa eğer benim de senin gibi düşündüğüm oluyor ; emin ol birçok kişide oluyor bu.Ayeti açıp okuduğum da ""And olsun biz insanı kuru bir çamurdan, suretlenmîş balçıktan yarattık." (Hicr, 15/26). diyor ve sen direkt ulan yerdeki çamurdan yaratılmışım ne saçma diyebiliyorsun(misale söylüyorum yanlış anlama.Hani bu şekilde bir mantıkla)Ama İslam alimi olarak bilinen adamların eser ve düşüncelerine bakıp açıklamalarını okuyunca da bunu bir insanın kurgulamış olamayacağını anlıyorsun.Şöyle ki big bang teorisini Kuran teori keşfedilmeden çoook öncesinde açıklıyor fakat bizler araştırmalar sonucunda bu kanıyı doğruluyoruz ve aaa lan bu Kuran da varmış ya diyoruz.Daha bilimsel örneklerle açıklayayım istersen.
Yirmi Birinci Yüzyılın eşiğinde olduğumuz şu dönemde, 'evrenin bir başlangıcı olduğu, yok iken bir anda büyük bir patlamayla yaratıldığı' modern fizik tarafından pek çok deney, gözlem ve hesapla ispatlanmış durumdadır Ve tam zıt olarak evrenin materyalistlerin düşündüğü gibi durağan ve sabit olmadığını tam tersine evrenin sürekli olarak genişlediğini bugün fizik bizlere ispatlamış durumda.Üstelik bu ispatlamalar daha 1800 lü yılların sonunda ortaya atılırken Kuran-ı Kerimde 1400 yıl önce açıklanıyor.Nasıl mı ? diye soracak olursan ; “Göğü biz çok sağlam bir şekilde bina ettik. Şüphesiz onu genişleten biziz.” (Zariyat suresi 47.Ayet) Bu ayete bakınca böyle bir yazının insan eliyle 1400 yıl öncesinde yazılmış olmasının mümkün olmadığını anlamak için normal bir zekaya sahip olmamız yeterli.Bununla beraber daha birçok delil var ve insan aslında inceleyince şunu anlıyor ; Anlaşılmaz olan yada çelişkide olan dinler yada kitaplar değil bizim dini sadece duygusal ve sezgisel olarak araştırıp pozitif ilimleri kullanmamamız.Umarım küçük bir ışık yakabilmişimdir. :)
 
Katılım
4 Nisan 2019
Mesajlar
48
Tepkime puanı
31
Yaş
24
Şehir
İstanbul
Doğru-yanlış veya iyi-kötü yolda olduğunu sana senden başka kimse söyleyemez.

Aklını ve vicdanını serbest bırak, bol bol oku, düşün ve tartış, hem kendinle hem düşüncelerine güvendiğin kişilerle.

Dinden çıkmak kolay değil hem de hiç değil, kimseye bir şey de kanıtlamak mecburiyetinde de değilsin, her karar insanın kendisini bağlar

İyi günler
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst