Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Dinlerin İnsan Uydurması Olduğunu Düşünmeye Başladım

çünkü kutsal kitaplarda bir sürü birbiriyle çelişen ayetler, insanlari köreltmek için bir sürü soylemler filan var. ama üzerimde bi baskı var. icimden bi ses muslumanliktan cikma diyor. evet bir tanri var, fakat dinler uydurma geliyor sizce oyle mi? dogru yoldamiyim kotu yolda mi?

Ben ortaokulda dindar bir çocuktum. (Babam dini kitaplar alırdı)
Lisede daha da dindar oldum(Said Nursinin izinden gidenlerle tanıştım) 5 vakit namaz kılıp, oruç tutmaya başladım.
İstanbulda üniversitede okumaya başladığımda işler değişti, ateizme yöneldim.
Amerikaya yüksek lisans ve doktora için gidince, Tanrıya döndüm ama dinler konusunda kafam karışıktı :)

Aslında bilimsel olarak bakarsak Tanrı yok gibi gözüküyor ( Uzmanlık alanım Fizik. O alandan bakınca evrende Tanrıya gerek yok diyebiliyorsun)

Ama kalben, Tanrıya inanıyorum. Sezgi diyelim buna. Sezgisel olarak kendi iç dünyamda inanıyorum.

Velhasıl, benim kafa karışıklığım daha kötü :)

Tanrı'yı inkar edemeyiz fazla materyalizm tamamen saçmalık.

Ama dinlerinde pek mantıklı yöni yok adeta tanrı'yı kötülüyorlar

Kardeşim Allah aşkına yıl olmuş 2018 hala bu din tartışması garip olmuyor mu ? Milley uzaya turist gönderiyor biz ne tartışıyoruz...

Kötü yolda falan değilsin gayet haklısın içinde korku olması da normaldir yıllardır bize anlatılanların bir sonucu bu düşünen insan doğruyu bulur zaten er yada geç

Nasıl oluyor kanka anlatabilir misin? Veya kaynak atabilir misin?
Usta bu çok derin bir konu. Girersek çıkamayız.

Aslında burada bakış açın devreye giriyor. Benim çalışma alanım "anti madde ve nötrinolar" idi. Evrenin ilk anlarında madde ile anti madde arasındaki savaşı madde kazanıyor ve biz var oluyoruz. Neden anti madde sayısı azdı ve anti madde neden kaybetti? Bunu bilmiyoruz. Ama var oluşumuzu bu asimetriye borçluyuz.
Mesela inançlı birisi çıkıp, işte bu "Yaratıcının dokunuşu" da diyebilir. Yorum meselesi yani. Ama bunu yaptığında, orada Fizikten Metafiziğe geçmiş oluyor.
Ben Fizik sınırları içinde kalmayı daha doğru buluyorum. Fiziğin içinde kaldığında "ahanda Tanrı" diyebileceğin bir yere götürmüyor Fizik. Konuya, Felsefe ve yorum kattığında, kendi tercihine göre bakış açısı getirebiliyorsun.

Ama tüm bunların dışında kalben baktığımda, içimden bir Yaratıcıya inanıyorum. İslamın Allahı olmak zorunda değil bu. Bir tetikleyici mekanizmaya inanıyorum. Ama sezgisel olarak. Belki de evrimimizi henüz tamamlayamadık dolayısı ile DNAlarımızdaki inanca dair genetik bilgi halen çalışıyor ve sezgisel olarak Tanrıya inanmaya itiyor da olabilir bazılarımızı

Son düzenleme:
Dinleri bilmem ama Tanrı olmalı aslında dinde var zaten her insan içgüdüsel olarak birşeylere inanıyor buna kişisel inanç da deniyor galiba. en ateisti bile birşeylere inanıyodur be dostum

Ben ortaokulda dindar bir çocuktum. (Babam dini kitaplar alırdı)
Lisede daha da dindar oldum(Said Nursinin izinden gidenlerle tanıştım) 5 vakit namaz kılıp, oruç tutmaya başladım.
İstanbulda üniversitede okumaya başladığımda işler değişti, ateizme yöneldim.
Amerikaya yüksek lisans ve doktora için gidince, Tanrıya döndüm ama dinler konusunda kafam karışıktı :)

Aslında bilimsel olarak bakarsak Tanrı yok gibi gözüküyor ( Uzmanlık alanım Fizik. O alandan bakınca evrende Tanrıya gerek yok diyebiliyorsun)

Ama kalben, Tanrıya inanıyorum. Sezgi diyelim buna. Sezgisel olarak kendi iç dünyamda inanıyorum.

Velhasıl, benim kafa karışıklığım daha kötü :)
Vayy Fizik cok iyi oldu hocam bir ara fizik konuşalım ben de severim sizden öğreneceğim seyler vardir belkide

Şöy
çünkü kutsal kitaplarda bir sürü birbiriyle çelişen ayetler, insanlari köreltmek için bir sürü soylemler filan var. ama üzerimde bi baskı var. icimden bi ses muslumanliktan cikma diyor. evet bir tanri var, fakat dinler uydurma geliyor sizce oyle mi? dogru yoldamiyim kotu yolda mi?
Şimdi sana herhangi bir din partizanlığı yapıp cevap vermem çok yanlış olur çünkü tüm dinler hakkında yeterli bir bilgim yok ve hangi din konusunda kafan karışık veya tüm hepsi mi saçma geliyor orasını bilemem.Ama Kuran-ı Kerim baz alınacak olursa eğer benim de senin gibi düşündüğüm oluyor ; emin ol birçok kişide oluyor bu.Ayeti açıp okuduğum da ""And olsun biz insanı kuru bir çamurdan, suretlenmîş balçıktan yarattık." (Hicr, 15/26). diyor ve sen direkt ulan yerdeki çamurdan yaratılmışım ne saçma diyebiliyorsun(misale söylüyorum yanlış anlama.Hani bu şekilde bir mantıkla)Ama İslam alimi olarak bilinen adamların eser ve düşüncelerine bakıp açıklamalarını okuyunca da bunu bir insanın kurgulamış olamayacağını anlıyorsun.Şöyle ki big bang teorisini Kuran teori keşfedilmeden çoook öncesinde açıklıyor fakat bizler araştırmalar sonucunda bu kanıyı doğruluyoruz ve aaa lan bu Kuran da varmış ya diyoruz.Daha bilimsel örneklerle açıklayayım istersen.
Yirmi Birinci Yüzyılın eşiğinde olduğumuz şu dönemde, 'evrenin bir başlangıcı olduğu, yok iken bir anda büyük bir patlamayla yaratıldığı' modern fizik tarafından pek çok deney, gözlem ve hesapla ispatlanmış durumdadır Ve tam zıt olarak evrenin materyalistlerin düşündüğü gibi durağan ve sabit olmadığını tam tersine evrenin sürekli olarak genişlediğini bugün fizik bizlere ispatlamış durumda.Üstelik bu ispatlamalar daha 1800 lü yılların sonunda ortaya atılırken Kuran-ı Kerimde 1400 yıl önce açıklanıyor.Nasıl mı ? diye soracak olursan ; “Göğü biz çok sağlam bir şekilde bina ettik. Şüphesiz onu genişleten biziz.” (Zariyat suresi 47.Ayet) Bu ayete bakınca böyle bir yazının insan eliyle 1400 yıl öncesinde yazılmış olmasının mümkün olmadığını anlamak için normal bir zekaya sahip olmamız yeterli.Bununla beraber daha birçok delil var ve insan aslında inceleyince şunu anlıyor ; Anlaşılmaz olan yada çelişkide olan dinler yada kitaplar değil bizim dini sadece duygusal ve sezgisel olarak araştırıp pozitif ilimleri kullanmamamız.Umarım küçük bir ışık yakabilmişimdir. :)

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8