Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Diploma İçin Üniversite

Beyler merhaba size açmak istediğim bir konu var Bilgisayar Mühendisliği okuyorum hazırlık yeni bitti Malatya inönü 200binlik üniversitedeyim üniversiteden çok kişiyle konuştum bana çok getirisi olacak bir üniversite değil Merkezi Yerleştirme Puanı ile Düzce'ye geçiş yapayım dedim Düzce'ye gitsem biraz daha iyi bir eğitim olacak onun dışında Kocaeli İstanbul gibi teknolojide ileri şehirlere yakın bunun dışında gidip gezilebilecek yerlere de yakın ama alacağım eğitim gene çok bir şey ifade etmiyor araştırdım soruşturdum bizim sektörde diplomanın çok bi önemi yok hele hele böyle 200binlik üniversiteden mezun olacaksanız nerdeyse hiç yok üniversitenin bana katacağı bir şey de yok o zaman ben neden üniversitede yıllarımı harcıyorum üniversitenin beni bir adım ileri taşıması gerekirken niye geride kalayım ben üniversiteyi dondursam Eskişehir gibi hem ucuz hem de gençliğimi yaşayabileceğim bir yere gitsem arkadaşlar vs var ilk 1 2 ay onların kirasına ortak olsam bu süre içinde iş bulsam sonra kendi evime çıksam öteki yandan bilgisayar mühendisliği için yazılım dilleri vs. öğrenmeye başlasam ( hem kitap hem kurslar) yalnızken daha verimli çalışan bi tip olduğum için ev de bana iyi gelir 8 saat iş 2 saat gidiş geliş desek 10 saat işe 6 saatde uyku desen kalır bana 8 saat günde 4 - 5 saat yazılım üzerine uğraşsam aynı zamanda çalıştığım işyeri müsait olursa bi cep kitabını da götürür ordan da bakınırım kalan 3 saatte gezmeydi kişisel bakım vs bu arada her ay aldığım maaştan 1 milyar köşeye koyup bankada biriktirsem üniversite zamanına vurursak bana 36 milyar kalıyor ki bu parayı duruma göre borsada vs değerlendiririm ayrıca kendimi geliştirip tez vakitte yazılımı kaparsam üniversitedeki gibi 4 yıl beklemem daha erkenden iş hayatına atılırım sizce hata mı yaparım bi arkadaşıma sordum sen kafayı yemişsin dedi diğeri de bence çok iyi düşünmüşsün dedi siz neler düşünüyorsunuz siz olsanız ne yapardınız

Dostum istediğin üniversite ye şehire git bunlar kendini geliştirmek isteyen biri için bahane olamaz okuduğun üniversite sana birşey katmıyor olabilir belki de seni geriye götürüyor olabilir ama sen bu durumda kendine yatırım yapıp yazılım dilleri öğrendiğinde inan bana işler çok değişecek mezun olduktan sonra bir işe başvurduğunda işverenler öncelikle senin kendini nasıl geliştirdiğine bakacak bu boğaziçinde bilgisayar mühendisliği okuyan biri içinde geçerlidir

Dostum istediğin üniversite ye şehire git bunlar kendini geliştirmek isteyen biri için bahane olamaz okuduğun üniversite sana birşey katmıyor olabilir belki de seni geriye götürüyor olabilir ama sen bu durumda kendine yatırım yapıp yazılım dilleri öğrendiğinde inan bana işler çok değişecek mezun olduktan sonra bir işe başvurduğunda işverenler öncelikle senin kendini nasıl geliştirdiğine bakacak bu boğaziçinde bilgisayar mühendisliği okuyan biri içinde geçerlidir
Yapılmaz mı diyorsun

Üniversite amac degil, sadece bir aractir. Kafayi kullanan adam kendini universiteye kiyasla on kat daha iyi egitir. Kicina guveniyorsan arkana bile bakma.

İşler düşündüğün gibi olmuyor. Ben eskişehirliyim. Ya adam akıllı üniye hazırlan iyi bölüm kazan yada uniden ayrıl kendine iş kur.

Yok ben eskişehirde kirada kalayım karı kızla takılayım, yok şu yok bu deme geleceğini kurtarmaya bak. Şu zamanlar karılarla gezip tozma vaktin değil. Eskişehire glirsen karı kızdan başını kaldırıp amaçların için çabalamazsın. Ben bile köye taşındım vaktimi boşa harcamamak için.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8