Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Doğru Vücut Dili

Doğru Vücut Dili
Sanılanın aksine aslında ne söylediğimiz o kadar da önemli değildir.
Albert Mahrebian’ ın “Psychology Today” adlı dergi de yazmış olduğu makaleye göre iletişimin %55 lik bir bölümü vücut dilinden, %38’ i ses tonlamasından oluşur. Sadece %7’ lik bir kısım oluşturan kelimelerin aslında o kadar önemli olmadığını da bu araştırmadan görmekteyiz.
Aynı zaman da başka bir şey de açıkça görülüyor: Vücut dili iletişimin en önemli öğesidir.
Her kadın (doğuracak taraf olduğu için) içgüdüsel olarak çok gelişmiş vücut dili, ses tonu ve karakter okuma becerisine sahiptir. Gerçek bir erkeği bir ezikten ayırabilmek için.

Vücut dilinde ustalaşmak gerçekten büyük avantaj sağlıyor. Günlük hayatımızda yaptığımız ya da gördüğümüz birkaç vücut hareketinin ve jestlerin anlamları:
Yutkunmak - Güçlü duygular
Sessiz olmak, dikkat çekmemeye çalışmak - Bir şeyler saklamak
Kendini kasarak durmak - Güç gösterisi, kendini kanıtlamaya çalışma
Kendine dokunmak - Yalan söylediğinin bir göstergesi
Hırlıyormuş gibi yanakları yukarı kaldırmak - Küçük görmek, bu ilişki uzun sürmez...
Dudağını ısırmak – Kaygı
Birbiriyle alakasız hareketler (sol tarafa bakarken sağ kolunla başka bir şey yapmak) - Yalan belirtisi (yalan söylerken beyin çok çalıştığı için koordinasyon kurmakta zorlanır) Yani söylediklerinle vücut dilin ve ses tonun birbiriyle uyuşmalı.
Bir şey anlatırken ellerini de kullanmak - Samimi ve dürüst olduğunun göstergesi
Alçak ses - Özgüven eksikliği
Kendine güvenen biri:
Her şeyden önce hafif bir gülümsemesi vardır. (“Aslında içinde fırtınalar koptuğunu biliyorum” dermiş gibi dudağını sağ veya sola kaydırarak. Bruce Willis veya James Bond filmlerine bir göz atabilirsin)
Bir gezmeye veya randevuya gidildiğinde, yanındaki kişiden ayrılmaktan korkmaz, merak ettiği bir şey varsa gider bakar
Sakin, dingin, dik bir duruşu vardır.
Kimseden saklayacak bir şeyi yoktur. Açık bir vücut dili vardır, konuşurken ellerini kullanır, gözünün içine
bakar, bakımlıdır,
Sakin hareket eder hatta gözünü bile sakin bir şekilde kırpar,
Kendini kasmaz
Konuşmayı başka bir erkek böldüğünde rahatsız olmaz, birkaç saniyeden uzun sürerse ilgisini çeken bir şeyle ilgilenir
Konuşmanın ortasında bir yere gitmek isterse izin verir ve 5 dakika zaman tanır ve o ortamda ilgisini çeken başka şeylerle ilgilenir
Kişisel sorulara özür dileyerek başlamaz.

Ama ben kızlarla konusamıyorum, konusmayı devam ettiremiyorum.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8