Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

doğru yazım

İnternet üzerinde ve forumlarda gördüğüm kadarıyla, internette doğru ve okunaklı yazı yazma formatından birçoğumuz haberdar değil.

Bu kesime ben de dahildim, zamanla kendimi geliştirirken ingilizce makale yaza yaza bu durumu oturttum. Malum kimse bu konu hakkında bilgilendirme yapmıyor, kimse birbirini uyarmıyor. Bu yüzden internette yanlış yazım çok yaygın.

Girişi yaptığıma göre asıl içeriğe geçebilirim.

İnternette okunaklı ve doğru yazım için dikkat etmemiz gereken birkaç prensip var. Olay şu ki, sadece birkaç prensibe dikkat ederek gayet okunaklı yazılar yazılabiliyor. Mesela her cümleyi noktayla bitirmek, her yeni cümleye büyük harfle başlamak bir zorunluluk değil aslında. Sadece tercih meselesi. Bu dediğimi yapmayarak da gayet ciddi, profesyonel görünümlü ve okunaklı yazılar yazılabiliyor.

Yazıyı paragraflara bölmek

İnternette birilerine bir şeyler anlatırken, en basit örneğiyle forumda bir konu açarken yazdığınız yazıları paragraflara bölmek hem yazıyı uygun bir formata sokmayı, hem de okuyan kişilerin zorlanmamasını sağlar. Kısaca yazdıklarınızı daha anlaşılabilir kılar.

Paragraflara bölerken dikkat edilmesi gereken şey iki paragraf arasında mutlaka bir satır boşluk bırakılmalı.

Yanlış kullanım:

Paragraf 1
Paragraf 2
Paragraf 3

Doğru kullanım:

Paragraf 1

Paragraf 2

Paragraf 3

En ideal, en doğru kullanım:

Paragraf 1

Paragraf 2

Paragraf 3

Paragraf 4

Yazıda noktalama işaretleri kullanmak

Noktalama işaretlerinin hangi amaçla kullanıldığını hepimiz biliyoruz fakat internet üzerinde yazı yazarken noktalama işaretlerini doğru kullanmayı bilenimiz sayılı. Bu konuda sadece iki tane kural var:

1- Noktalama işareti kullanmadan önce boşluk bırakılmaz.
2- Noktalama işareti kullandıktan sonra mutlaka boşluk bırakılır.

Yanlış kullanım

-Merhaba , bugün açtığım konuda sanal ortamlarda okunaklı yazmayı , doğru ve yanlış kullanımları anlatıyorum .

-Merhaba,bugün açtığım konuda sanal ortamlarda okunaklı yazmayı,doğru ve yanlış kullanımları anlatıyorum .

Doğru kullanım

-Merhaba, bugün açtığım konuda sanal ortamlarda okunaklı yazmayı, doğru ve yanlış kullanımları anlatıyorum.

Bu üç cümleden en okunaklısı son yazdığım cümle. İlk iki cümle ne kadar göze yanlış gelmese de, kimileri için okuması zor olmasa da çok profesyonel gözükmüyor. Forumları geçtim, bir ödev veya bir makale yazarken noktalama formatını düzgün kullanmadığınız zaman yeterince profesyonel gözükmüyor. Makale yazarken, birilerine bir şeyler aktarırken profesyonel gözükmenin önemini anlatmama da gerek yok sanırım.

Hiç yoktan bu basit prensipler aklınızın bir kenarında bulunsun, yarın bir gün word tabanlı bir ödev yaparken düzgün noktalama kullandığınız zaman ödeviniz okunaklı olur, düzgün gözükür.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

-

Tam da bunun için yapılmış bir Chrome eklentisi var. Türkçeyaz diye bir eklenti, Birçok sitede kullanılabiliyor. Cümle içindeki noktalama işaretlerini, Büyük küçük harf denetimi gibi şeyleri içeriyor.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8