Alfaloji Forum

Aramıza katılarak diğer forum üyeleriyle etkileşimde bulunabilir, fikirlerini beyan edebilir ve paylaşım yapabilirsiniz. Üstelik foruma üyelik kısa bir süre için ücretsiz.

Duyguların anlamı -2

Katılım
12 Temmuz 2018
Mesajlar
81
Tepkime puanı
269
Yaş
22
Konum
Giresun / Espiye
Şehir
Giresun
Arkadaşlar bir önceki yazımda sıkıntı duygusundan çok kısa bahsettim okumamış olanlar varsa ilk onu okusun şimdi korku duygusunu tanımlayacağım.
Aslında biz insanların yaptığı en büyük hata korkumuzdan korkmaktır bunun en büyük sebebi bu duygunun beyne yanlış kodlanmasından kaynaklanır.Korkunun amacı bizi tehlikeli olarak algıladığı durumlardan korumaktır ve bu tehlikeli duruma göre beyin korku üretir yani beyniniz korkuyu üretirken bile ölçülü davranır neden mi ? Sizce 1. katta cam silen birisinin yaşadığı korku ile 12.katta cam silen birisinin korkusu bir olurmu tabiki hayır. 12. Katta olanın beyni daha çok korku üretir çünkü 12.kattan düşerse öleceğinin farkındadır ve beyin ona göre korku üretir.Diyebilirizki korku bizi hayatta tutan bir duygudur.Biz insanlar olabildiğince korkudan kaçınırız ve kendi beynimizde aptalca denilebilecek korkular bile yaratabiliriz ama buna sebebiyet veren şey korkunun amacını bilmememizden onu kötü ve yaşanmaması gereken yaşandığında bir önce kurtunulması gereken bir duygu olarak kodladığımız içindir.Örneğin siz bir kız gördünüz ama tanışmaktan korkuyor ve aklınızda olmayacak senaryolar yaratıyorsunuz ama bu bile beyninizin aslında sizi tehlike olarak saydığınız durumlardan korumak için kullandığı bir yöntem.Genel bir örnek vermek gerekirse ilk gondol maceranızı hatırlayın beyniniz olmayacak senaryolar önünüze sermiş ve siz daha binmeden beyninizde gondoldan daha büyük korkular yaratmışsınız ama gondola biniyorsunuz yine çok korkuyorsunuz ve inince aslında çok eğlenceli olduğunu ve tekrar denemek istediğinizi düşünüyorsunuz.Beyniniz sizi korumak ve yaşamda tutmak için korku üretti üzerine gittiniz ve beyniniz ortada korkulacak birşey olmadığını görünce korkuların bir buhar gibi yok oldu.İyi ki korku duygusuna sahibiz arkadaşlar sorun bizim yapay ve korkulacak hiçbir yanı olmayan ama bizim bir türlü üzerine gitmediğimiz korkularda bunları isterseniz not alın ve gerçekleştirin bu size kalmış şimdilik bu kadar herkese teşekkürler.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst