Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Duygusal Boşluk (depresyon-hissizlik-tükenmişlik) Hakkında

Zaman zaman hepimiz duygusal boşluğa düşeriz.Kimisi depresyona girer.Kimisi 1 haftada atlatırken kimisi intahara kadar sürüklenir.Sonuçta hepimiz insanız ve bu duyguları yaşamamız normaldir.Bu yazıda duygusal boşluğun,hissizliğin,melankonun neden kişiden kişiye değiştiğine ve böyle durumlarda nasıl bir bir tutum sergilememiz gerektiğine değinmek istiyorum

Öncelikle konuya şurdan girmek istiyorum.''Her insanın üzüldüğü-düştüğü-boktan hissettiği-yalnız hissettiği zamanlar vardır.Ve bu duygular bastırılırsa sadece bir sonraki duygu patlamasının şiddetini arttırır'' Kadınlarla arası çok iyi olan bir adam , bir kadınla ayrıldığı zaman üzülebilir.Veya çok sert görünen adamlar ,yeri geldiğinde bir bebek gibi ağlayabilir.Bunlar normal şeylerdir.Burada hep oyun ve kırmızı hap felsefesi anlatılır.Bu noktada bir şeyleri algılarken robot olmadığımız gerçeğini de kabullenmemiz gerekir.Bu da ilk maddeye çıkıyor ki oda şu :

KABULLENMEK
Genelde aldatılan erkeklerde sırasıyla şu evreler görülür.İlk başta şok olur ve hissizleşir.Hemen ardından öfke patlaması yaşar ve günlerce kin güdebilir.Burda son gaz kadınlardan nefret eder, tavsiyeler saçar.En son aşama ise artık durumu kabullenmiştir.Kendi hatalarını görebilme olgunluğuna erişmiştir.Geriye tek bir şey kalır.Yeniden ayağa kalkma isteği ve irade gücü.Bu ikisi bir araya gelirse,o iş olur arkadaş.Belkide o kız için hüngür hüngür ağladın dönemler oldu.Boşver utanman gereken şey bu değil ayağa kalkamamak.

Sen bir arkadaşınla yada sevgilinle yıllardır güzel anılar biriktirmişsin.Her duyguyu tatmış,güvenmişsin.Olduda sevgilin ayrıldı arkadaşın kazık attı.Ne yapmalısın ? Güçlü olmalısın ve o duygudan kaçmalısın.Pozitif olmalısın sanıyorsun değilmi? İşte en büyük yanlışlardan birisi.Acını kabullen ve onu sahiplen.Tıpkı mutlu olduğun zamanları sahiplendiğin gibi , o da senin bir parçan.Mesele bu süreci uzatmaman.İşte demiştik ya kimisi 1 haftada atlatırken kimisi ölüme kadar gider diye: işte bütün mesele burda başlıyor.Seçimlerin kaderini belirler.

Kendine kızmak en kötüsüdür.Artık yaşayan bir ölüsündür.Çünkü geçmiş zamanda yaşıyorsun.Ulan şunu şöyle yapsam bu böyle olabilirdi diyorsun ve kendini hırpalıyorsun.İhtimaller dahilinde bir paralel evren oluşturup kendi hayal dünyan da kendine ızdırap çektirip duruyorsun.O yüzden ''KABULLEN''.Asla geçmişe gidip olanları değiştiremeyeceksin.Tecrübe ile kazanılan bir hayata seve seve adaptasyon sağlayacaksın.Ve bunu hayat tecrüben ile oturtacaksın.Son olarak sevdiğim bir rapçinin sözünü bırakayım şuraya
''İlk Pişmanlık Büyük Derstir ,Almayan çok pişman olur
Bu arada çok pişman olan ,hiç pişman olmamıştır.''

SEÇİMLERİN

Evet ne demiştik acıyı ve gerçekleri kabullenmemiz duygularımıza sahip çıkmamız lazım.Peki bu melankolik tutumu yaşam tarzı halimize getirirmemiz gerektiği anlamınamı gelir ? Tabiki hayır.

Bizim toplumumuzda kesin bir sorun vardır ki oda arabesk kültürü.Bakın en sağcısından en solcusuna türk'ünden kürd'üne bizim toplumumuzun birleştiği bir nokta var ise oda arabesk kültürüdür.Genelde kafa yapısı şundan ibaret olur '' biz kaderin sillesini yiyenlerdeniz, bizim yüzümüz gülmez, ya benimsin ya kara toprağın, saçının telini cennete değişmem, ben bir yaşayan ölüyüm'' vs sıralanır gider.Yıllarca bu müziklerle veya dizilerle büyüdükten sonra çevresel etkenlerde etki gösterir tabi.Bunlar senin bir sorun karşısındaki tutumunu belirler.
Kişinin akrabası ölmüştür aldatılmıştır yalnızdır.Kendisini melankoya ve hüzne vurduktan sonra bir şey farkeder.Kişi acı çekmekten zevk alıyordur.Evet bu hal kişiye özel bir haz verir.Ne de olsa kolaya kaçıp bir sigara eşliğinde müslüm dinlemek kendini değiştirmekten çok daha kolay. (burda değinmek istediğim olay müzik zevkiniz değil)

Evet bu forum dahi her insanın bir beyni ve sorumlulukları var.Seçimlerde böyle ortaya çıkar.Umudun olmadığı yerde yaşamanın bir anlamı yoktur arkadaşlar.Sen beyninin bir köşesinde kendini değiştirmen güçlenmen gerektiğini bilirsin.İrade gücünü kullanan adam müthiş bir comeback yaparken ,hayatı boyunca kolaya alışmış ,toplumun istediği gibi bir çocuk olan kişilerin alternatif düşünceleri dahi yoktur.Sen sınavına çalışmaz isen düşük not alırsın.Çalışıp çalışmamak senin seçimindir.Notlarda senin seçimlerinin yarattığı sonuçlar.Bir zincir halkası gibi düşünün. Aynı şekilde sen günümüzde ,elinin altında internet olan bir çağda, problemine yüzlerce sonuç alma ihtimalin varken, doktorlardan profesyonel yardım almak varken, tüm gün kendini harap ediyorsan bu da bir seçimdir.Hatta kişi hiç bir şey yapmadığı için bu bir süre sonra paradoksa döner.Kendi gerçekliğini kanıtlamıştır.Hayat çok boktandır.Niye acaba?

İcraate Geçmek

Tüm bu evrelerden sonra ,eğer gerçekten sorumluluk almaya karar verdiysen, bir umudun varsa yapman gereken şeyler basittir.Artık ne için üzgün veya kızgınsanız bunu motivasyon kaynağı olarak kullan kendine,en azından sürecin başında.Kişi kendine bir meşguliyet bulunca öyle yada böyle bir şeyi farkediyor oda hayatın devam ettiğini.Her zaman bir çıkış yolu vardır arkadaşlar.Büyük liderlere bakın ne zor şartlarda çalışıp hala üretken olabildiklerine.Bu adamlar ben kaybetmek için doğmuşum kafasında değildi her zaman umutları ve tutkuları vardı.

Daha fazla uzatmadan konuyu şöyle özetlemek istiyorum: Depresif bir döneminde isen önce acını hislerini kabullen ve süreci yaşa ama haddinden fazla uzatma.Her zaman bir umut ve alternatif olduğunu bil ve seçimlerini buna göre yap.İcraatlerinle hala bu dünyada olduğunu kanıtla.Ve kazandığın tecrübenin farkındalığını yaşa.

NOT:Ben bir psikolog falan değilim aynı süreçleri yaşayan bir çok araştırma yapan birisiyim.Amacım sadece tecrübelerimi aktarmak.Konu hakkında aslında daha yazılacak çok şey var ama uzatıp sıkmak istemedim.İyi forumlar

Bu duygusal boşluk olayını her sene -kış mevsiminde- mutlaka bir defa yaşarım. Bende ki belirtisi, hiç bir şeyden zevk alamamak ve manalı bulamamaktır. Müzik dinlemekten, oyun oynamaktan, oturmaktan, konuşmaktan... Hiç bir şeyden. Manalı da bulamıyorsun. Bir hafta sonra kendiliğinden geçiyor.

Son düzenleme:
Bende ki garip durum bazı zamanlar her şey boşmuş gibi geliyor ve bütün sorumluluklarımdan birden eliğimi ayağımı çekiyorum. Kendimi toplamam epey uzun sürüyor. Mesela dün kendimi 1 saat boş boş çorabıma bakarken hatırlıyorum acaba bunu da duygusal boşluk veya hissizlikle bağdaştırabilir miyiz ?

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8