Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Empati kurmanın önemi

Bu konuyu daha önce açmıştım, yeteri kadar detaylı olmadığını düşündüğüm için yenisini yazıyorum.

Empati kurmak denildiği zaman çoğu kişi karşında ki insanın hissettiği acıyı anlamak için kullanılır.

Günlük sohbette, bir eylem gerçekleştirirken, bir olay olduğunda kimse kullanmaz bu silahı.

Empati kurmak, karşında ki insanı ayna gibi kullanmaktır. Bu bana göre iletişimin en büyük anahtarı olmaya adaydır. Çünkü karşında ki kişinin seni nasıl gördüğü, dediklerine cevap verilirmi, komik mi, ortama uygun mu sorularına cevap olur.

Herhangi bir sohbet içindeyken, kendinizi karşınızda ki insanın yerine koyun. Davranışlarınızı, söylediklerinizi onun gözünde yansıtın. Kendinizi düzenleyebilirsiniz, nasıl bir izlenim bıraktığınızı anlayabilirsiniz.
Dış görünümüze çok takan biri iseniz, giyindiğiniz kıyafet ile sokakta yürüdüğünüzü ve size bir amcanın gözünden baktığınızı düşünebilirsiniz.
Empati açılmayan sandığın anahtatıdır.

Önceden empati olayını diğer insanlar gibi karşımda ki kendini kötü hisseden insanlar için kullanırdım.
Fakat şimdi, size anlattıklarım gibi kullanmaya başladığımdan beri sosyal iletişimimde büyük değişiklikler oldu.
Uygulayın bunu beyler, emin olun pişman olmayacaksınız.

Dostum bu kendi benliğini hiçe saymak demek değil midir? Adabı vardır empati kurmanın diyerekten giriş yapacağım :D. Empatinin tanımı karşındaki kişinin duygudurumunu anlayabilmektir. Bu sadece onun acısı veya ıstırabıyla sınırlı değildir. Yapmamız gereken şey, karşımızdaki kişinin duygudurumunu tespit edip, kendi benliğimiz doğrultusunda, içinde bulunduğumuz duruma göre tepki vermektir. Yazacağım yazıya aklıma gelen ilk soru ile başladım çünkü ben senin yazdıklarından şunu anladım: Kendini karşındaki insanın yerine koy, onun gözünden kendinin nasıl göründüğünü tespit et, kendini ona göre düzenle. Eğer bunu yaparsak da kendi benliğimizi hiçe saymış oluruz. Eğer yanlış anladıysam bana doğrusunu anlat ve hayatında nasıl sosyal değişiklikler oldu merak ediyorum.

Çok yanlış sularda yüzüyorsun. Empati her zaman kullanabileceğin bir araç değil. Yerine göre kullanmalısın.

Sokaktaki amcanında, arkadaşlarımında, çevreminde ne düşündüğü beni ilgilendirmez, ilgilendirmemeli. Ben kendimi biliyorum, kendime saygım var ve topluma bu halimi beğendirmek zorunda değilim. Kendimi kimseye onaylatmam ya da onların çerçevesine girmek için uğraşmam.

Ayrıca şunu unutma empatinin bir tık üstü halk arasında "Elalem ne der" sendromudur ki bence karaktersiz insanların hastalığıdır bu "elalem ne der"

Sana naçizane tavsiye empatiyi yerinde ve dozunda kullanman. Sosyal hayatında olumlu değişiklikler olması gayet normal çünkü empati adı altında sosyal çevrenin çerçevesine girmiş durumdasın.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8