Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Erdoğan'ın Erken Seçim Kumarı

Doların ve enflasyonun tırmanışa geçmesine rağmen Erdoğan'ın faizleri düşürmesi, makroekonomik kurallara aykırı söylemlerde ve hareketlerde bulunmasının nedeni var: Kamu bankaları yoluyla ucuz kredi pompalayıp halkta suni refah (algısı) yaratmak suretiyle erken seçime gitmek. Politika faizleri düştüğünde, enflasyonun bu denli yüksek olduğu bir ortamda kredi faizleri düşecek diye bir şey yok ama ticari kredilerde ve konut kredilerinde faizlerin düştüğünü gördük ve ayrıca unutmayın ki Türkiye'de devletin üç tane bankası var aktifleri en büyük bankalar :)

Asgari ücrete büyük bir zammın beklenmesi, ek göstergenin çıkması, öğretmenlere uzman öğretmenlik sınavıyla verilecek 1000 TL zammın, doktorlara yapılacağı açıklanan zammın ve kendi seçmenini polarize edecek açıklamalarda bulunulmasının tek sebebi erken seçim hazırlığı.

Ben 2022 yılının ilkbahar veya sonbahar aylarında erken seçime gidileceğini düşünüyorum.

Peki, Erdoğan bu kumarı kazanacak mı dersiniz? Hiç sanmıyorum

Ekonomi gelip geçici bir şey En önemli şey ideoloji bence Bu saaten sonra yaptıkları her şeyin bedelini ödeyecekler. Açıkçası doğru kararın düşünülmesine gerek yokken bile yanlış karar veren zaten art niyetlidir. Ciddi ciddi akla gelebilecek her konuda berbatlar.

Sonucunu tahmin edemiyorum ama kazanırsa, daha çok şey kaybederiz.

arkadaşlar faiz düştüğü zaman dolardan bağımsız olarak herkesin kredi çekerek birşeylere talep olması o şeylerin fiyatını arttır. yani değişen birşey olmaz. yani faizler düştüğünde evlerin, arabaların fiyatları artar ki şuan bile herşey ateş pahası. 1 sene önceki asgari ücretli cumhuriyet altını alabilirken 2022 yılında asgari ücret 4000 tl bile olsa alamıyoruz. alım gücümüz yerlerde :/ o yüzdendir ki böyle bir düşünce içerisinde olacaklarını düşünmüyorum. bunlar gerçekten faizin düştüğü zaman ülke için iyi olacaklarını zannediyorlar. paradan para kazanmak değil de, iş kurun edin oradan kazanın. ama bu formül bu zamana kadar işe yaramadı. halen ısrar ediliyor. maalesef ki gerek eğitim sistemimizde, gerekse ekonomi sistemimizde deneme yanılma yoluyla birşeyler yapılıyor. sonuç yanlış olduğunda da bunun sonucu halk olarak ağır birşekilde ödüyoruz.

arkadaşlar faiz düştüğü zaman dolardan bağımsız olarak herkesin kredi çekerek birşeylere talep olması o şeylerin fiyatını arttır. yani değişen birşey olmaz. yani faizler düştüğünde evlerin, arabaların fiyatları artar ki şuan bile herşey ateş pahası. 1 sene önceki asgari ücretli cumhuriyet altını alabilirken 2022 yılında asgari ücret 4000 tl bile olsa alamıyoruz. alım gücümüz yerlerde :/ o yüzdendir ki böyle bir düşünce içerisinde olacaklarını düşünmüyorum. bunlar gerçekten faizin düştüğü zaman ülke için iyi olacaklarını zannediyorlar. paradan para kazanmak değil de, iş kurun edin oradan kazanın. ama bu formül bu zamana kadar işe yaramadı. halen ısrar ediliyor. maalesef ki gerek eğitim sistemimizde, gerekse ekonomi sistemimizde deneme yanılma yoluyla birşeyler yapılıyor. sonuç yanlış olduğunda da bunun sonucu halk olarak ağır birşekilde ödüyoruz.
Tamam bu çok kısa süreli bir avantaj sağlayacak Ekonomi iyi her şey istediğini alıyır kafası yine çıkar ortaya

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8