Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Farklı bir bakış açısı

Vize haftasındaydım bu yüzden vakit ayıramadım yazıya ama önceki yazıma göre daha toplu daha detaylı bir yazı ile karşınızdayım.Bir yazı yazarken moda girmek çok önemli iyi bir şarkı güzel bi keyif kahvesi ile devam ediyorum.Bazen gözucuylada olsa açılmış konulara bakıyorum son zamanlarda motivasyon, belli bir şeyi elde etmenin taktikleri gibi kalıp cümlelerle yazılmış konular görüyorum yani sizi bilemem ama sıkmıyor mu hep aynı şeyler ben bu palavraları 5 sene öncede okuyodum. İnsanın kendini geliştirmesi stabil olan bir durum değildir sürekli yeni şeyler öğrenerek geliştirebilirsiniz kendinizi sürekli tecrübe etmeniz hatta yeri geldiğinde kendi fırsatlarınızı yaratacak kadar yaratıcı olmanız gerekiyor.Belli formüller yoktur kişiye özgüdür bu durum ve deneyerek kendinizi keşfedersiniz.Deneme sürecide çok eğlencelidir.Hata yapmaktan çekinmeyin her şeyin mükemmelini yapamazsınız.Her neyse bu yazıda motivasyon ve garip taktikler bulunmuyor.Benim tek gayem bir zamanlar olan ama gün geçtikçe yerini seviyesiz varlıklara bırakıyor olan centilmenlik kavramından bahsedicem.

Beyefendilik öyle etkilidir ki kalitenize bin katar sizi asil bir beyefendi yapar.Sürekli değişen varlıklar garip hareketler sergileyen maymunlardan insanlığa olan evriminiz böyle olur.Önce erkeği bir tanıyalım.Erkek yapısı gereği ağırbaşlıdır baskındır ve otoriterdir. Hepinizin ortamlarında sözü dinlenilen fikri sorulan biri vardır bu kişi ne kadar baskınsa o ortam okadar kaliteli olur bazen ortamı yönetmek için ortaya atılan heycanlı tipleri ise bu kişi sadece gülerek izler,isterse ortamda hiç konuşmasın yinede sözleri dinlenen saygı görülen rağbet edilen beyefendi olandır çünkü baskındır kendinden emindir.Bu kişi sizlerin ulaşmak istediği kişidir.Bu kişiye daha detaylı bakalım ve ona beyefendi diyelim.Ortamı kontrol ettiğini sanan o hevesli heyecanlı tipe karşılık beyefendi daha oturaklı az konuşan ve net olan kişidir.Bir konu hakkında görüşünü 1 kere söyler ve sohbeti sürekli çevirir sohbeti bir top olarak düşünürseniz top size geldiğinde bütün sahayı kendiniz koşarsanız bu sizi ileriki dakikalarda yorgun kılar fakat topla birkaç saniye oynayıp topu başka birine atarsanız işte ozaman etkili bir oyun kurucu olucaksınız ve oyun kurucuların en önemli özelliği topu doğru kişiye doğru zamanda vermesidir.Baskın karakter budur kısa ve net konuşup sohbetin akışını ve bir sonraki konuşacak kişiyi seçendir.Bu çok karizmatik bir harekettir ve gerekli beden dili ile desteklendiğinde ortamdaki diğer kişiler sizin auranızdan etkilendiğini görüceksiniz.İşte beyefendi budur.İnsanlar size fikirlerinizi sorar ve buna değer verir.İlla dedikleriniz olacak diye bir durum yok fakat saygı görürsünüz olması gerekende budur.Her beyefendi saygıyı hakeder.

Beyefendi kavramından biraz bahsettiğimize göre bir beyefendinin özelliklerine geçebiliriz.İlk kısım zevkler.Bu kısımda size zevklerden daha detaylı bir şekilde bahsediceğim ve kişiye özgü olan zevkleri keşfetmenin o kişiyi oluşturan en önemli etken olduğunu göstereceğim.
İnsanlar zevkleri ve amaçları için yaşarlar bunu unutmayın.(Eğer sistem kölesi olmayı seçmeyecekseniz tabii :)

BÖLÜM 1
-Zevklerinizden Ödün Vermeyin

Zevkleri hep ilk sıraya alıyorum çünkü bu hayata gece gündüz çalışmaya değil yaşamaya geliyosunuz.Sahip olduğunuz hayat standartları size ait olmadığı sürece misafir gibi yaşarsınız bir an önce rahata erişmenin yollarını arayın.Önceki yazıdada dediğim gibi zevkler bir beyefendinin kokusudur sabah rutinidir alkol tercihidir tatile gittiği şehirdir kısaca ona ait olan her şeydir imzadır bir anlamda bir kokuyu duyduğunuzda aklınıza biri geliyorsa o koku o kişinin imzasıdır.Zevkleriniz sohbetlerinizin kalitesini akışını bile etkiler.Bir insanla 5 dk dakika bile muhabbet edemiyosanız bu birazda size bağlıdır karşıdakini çözememiş ve uygun konuyu bulamamışsınızdır.Genel kültürünüz eksiktir ya da aptal taktiklerinizden hangi birini uygulasam diye düşünmekten tıkanmışsınızdır.Örnek verelim iyi bir film zevkiniz olsaydı ve filmlerle aşinalığınız olsaydı bir kızla konuşurken elbet ki ortak bir yapımdan bir film direktöründen bir sahneden çoktan konuşmaya başlardınız konu konuyu açardı ve arkadaş olurdunuz.Her konuştuğunuz kızla beraber olma hayali kurmuyosunuz umarım…

Zevkleriniz diğer insanların size olan tavırlarında bile etkilidir nelerden hoşlandığınız basitse insanlar size hediye alırken zorlanmaz ve hiç düşünmeden size bu iyiliği yapmak isterler veya kız arkadaşınız öğle teneffüsünde boş ve sizinde çikolatalı süt sevdiğinizi biliyor.Kendisi o an istemese bile kendi sıkıntısında oturmaktansa size çikolatalı süt almak için kantine gitme teklifinde bulunucaktır çünkü bu sizin hoşunuza gidicek ve kabul ediceksiniz.Bakış açınızı basit tutuyorum ki zevklerin önemini kavrayın. Bu kadar basit konularda bile güzel etkileri olan bir durumun komplex zamanlarda ne kadar büyük fırsatlar yaratacağını hayal edin ve o hayatınıza değer katıcak olan zevkleri bir an önce keşfedin.

Zevklerin içerisinde eklemek istediğim bir konuda zaman kavramı.Zaman bir beyefendi için çok değerlidir.Her zaman önce kendinize vakit ayırın kendi işlerinizi yapın sonra başkalarına vakit ayırın.Öncelikleriniz olsun bir örnek verelim.Spora gidiceğiniz bir gün arkadaşınız sizi bir arkadaş grubuyla batak atmak için kahveye çağırıyor.O diğer motivasyon konuşmacılarının yazılarında sosyalliği seçmeniz için size bi ton hikaye anlatırlar.Ama olması gereken o gün ne karar verdiğinizdir.Eğerki spor programınız varsa ve yapmanız gerekiyorsa önceliğinizi belirleyeceksiniz.Ama arkadaşlarım ya benle arasını bozarsa sorusuna vereceğim en güzel yanıt bu iş öyle bir hal alıcak ki sizin takviminize göre planlar yapıcaklar ve size şöyle bir soru gelicek.Uygun olduğun bi gün batağa gidelim diyecekler.(Eğer yeteri kadar saygı duyuyolarsa takviminede saygı gösterirler). Ha tamam bu kolay bir örnekti tabikide spora giderim diyeceksin.Aynı durumu bir kız size ya bugun boş boş çimenlerde oturup 2 bira atalım mı diye sorduğunda koşa koşa gidicek tonlarca erkek var. Değerli olan öncelikli olan sizsiniz öyle bir aura yaratın ki insanlar size göre planlar yapsınlar ve size fikir sorsunlar.Eğer takviminizle uyuşmuyosa hayır deyin geçin.Şimdi burda yanlış anlaşılma olmaması için bir örnek vericem çünkü biraz ince bi konu.Diyelim o gün boşsunuz ve arkadaşlarınız sizi akşama çağırıyor.Eğerki ben alfalık yapçam diyip durup dururken redederseniz ve siz bana uyun diye tavır alırsanız iticiliğin görüp görebiliceği en son noktasıan ulaşırsınız.Onları neden redettiğinizi onlarıda ikna edicek şekilde bir sebebiniz ve saygılı , güzel bir açıklamaya ihtiyacınız var eğer bunlara sahip değilseniz buluşmaya katılmak ilişkilerinizi güçlendiricektir ki en önemli şey ilişkilerdir.

Zevklerinize değer katıcağınız bazı örnekler
-Güzel kitap ve film zevkleri: Boş olduğunuzda değil bizzat izlemek, okumak için vakit ayırın bunlara emin olun konuşma şeklinizden hareketlerinize hatta sohbet etme gücünüze bile çok şey katıcak en basitinden dişilerle konuşurken konu bulabilceksiniz (Dişi demeye bayılıyosunuz demi hanımefendi evladım onlar dişi denmez ayıp .d )

-Spor Zevki: Eğer uygunsanız tabiki sporla ilgilenin duruşunuzu yürüyüşünüzü hatta sosyalliğinizi bile geliştirir hem kafa dağıtırsınız hem gelişirsiniz 10 numara fırsattır spor. Düzeniniz olsun ama başladıysanız sürdürün.İlla spor salonuna gidip benche yat diyen yok sana çık dışarı basket oyna evdeysende geç aynanın karşısına gölge boksu yap çok faydalı bi antreman kendinizi savunmayı atağa geçmeyi falan öğrenirsiniz.

-Arkadaş seçim zevki: Bu ve bundan sonraki madde ilişkileriniz üzerine, arkadaş zevkleri çok önemlidir. Çevrenizdeki 5 kişinin ortalaması olduğunuz teorisi doğrudur.Kaliteli vakit geçirmeye yeri geldiğindede hayvan gibi goygoy çevirebiliceğiniz ortamınız olsun.Bu yüzden kafa dengi ve anlaşabildiğiniz insanlarla “Daha çok” vakit geçirin sadece onlar olmasın tabiki ileriki bölümlerde size ilişkileri ve yakın olmayan arkadaşlarla olan iletişimin önemini falan anlatıcam.

-Kız arkadaş zevki: Okulda ilk gördüğünüz götü büyük kıza aşık olmak yerine kızları tanımayı öğrenin onlarla sohbet edin ve ilk kez konuştuğunuz bi kıza aptal aptal testler taktikler yapçağınıza kızı tanıyın nelerden hoşlanıyo sohbet etme seviyesi nasıl bazı kızlar tanıyorum 5 dakika sohbet edemezsin tek bildiği dedikodudur bide belinin inceliğidir.Böylelerinden uzak durun sizi geriye götürürler. Zamanınız değerli sizin unutmayın. Haklı olduğunuz tek konu başlarda çekingenliğin olduğu gerçeğidir.Fakat unutmayın her “hanımefendi” doğru konulara gelince sohbete dalar konuşur konuşur ve konu konuyu açar işte ozaman aranızdaki samimiyet artar.Her samimiyet aşkla bitmez çocuklar kızlarla arkadaş olmayı öğrenin.Kadınlar yeri gelicek ya bugün bir şey yapasım yok canım biraz sıkkın dediğinizde sizi kahve içmeye davet edicek.Yemekhanede aynı masaya oturucaksınız sohbet sohbet derken kafanızın bulanıklığı geçicek.Erkeklerin çoğunda göremiceğiniz incelikler görüceksiniz.Kızlarla iyi geçinin ve arkadaş olmayı öğrenin.

-Parfüm,alkol vs zevki:Ya bu liste baya uzarda anladınız işte diğer bölümlere geçelim.Parfüm erkeğin kokuşur kadınların ilk dikkatini çeken şeydir çok entresan ama gerçekten buna çok dikkat ediyolar ve koku hafızaları çok derin unutmuyolar sizin kokunuzu ve ileride o kokuyu duyunca sizinle olan anıları canlanıyor harika bir ilişki ağı örme tekniğidir alın size taktik çok okuyonuz bunlardan.
Alkol biraz daha ağır bi konudur.Önce size bir uyarı yapayım. SARHOŞ OLMAK ALKOL ZEVKİ YAŞAMAK DEĞİLDİR. Dozunuzu bilin aşmayın.Özellikle size bi kaç tecrübemden bahsedeyim. Bi kızla bardaysanız ve kız biraz kaçırdıysa ki çoğu 2 3 biraya gider zaten kızın kaçırdığını hissettiğiniz an içmeyi kesin.Kendimden çok örnek vermeyi sevmem ama konu bu anlatayım.Hazırlık sınıfında bir arkadaşımın vesilesi ile bi kızın doğum günü kutlamasına davet edildim ortam 2 kız 2 erkektik (bu doğum günü olan kız erkek arkadaşımdan hoşlanıyor.)önce yemekler yendi pastalar üflendi akşama doğru bara geçtik ve sohbet sohbeti açtı dalmışız barmende sağolsun sürekli tazeliyor,kızlar fazlasıyla çakırlar hissediyoruz ve ikisi tuvalete gittiğinde bizde arkadaşımla bir karar verip oturma düzenlerimizi değiştirdik bu sayede doğum günü kızı arkadaşımın yanına diğer kız benim yanma oturmuş yani az önceki 4 kişilik tek gurup 2şer kişilik 2 grup oldu ve öylece sohbet ediyoduk yanımdaki hanımefendinin hafif gözlerinin kaydığını kahkahalarına doyum olmadığı o anı hissettiğimde alkol almayı bıraktım.Kendisi içmeye devam etti hatta bana ısmarlıcağını söyledi fakat redettim.Bu durum onda bana karşı bi güven yarattı çünkü kendimi kaybetmiceğimi yanlış bişiler olmucağını biliyodu (sarhoş erkekler itici ve ne yapıcağı belli olmayan tiplerdir bu yüzden dozunuzu iyi bilin ve aşmayın.Beyefendi olmak aklı başında olmaktır ağırbaşlı olmaktır her otamda güven aşılayan olmaktır.Eğer bi ortamda siz varsanız insanlar güvende hissetmelidir.Her neyse)o an bana dediği şey ne kadar iradeli olduğumdu çünkü o yanlış bi hareket yapsa bile ben ona yapmıyordum(bu soğukluk değil kararlılıktır) aklım başımdaydı bu durum öyle bir etki yaratmış olacak ki 1 hafta sonra beni arayıp evine davet etti.Ve kapıdan içeri girdiğim anda güzel bir karşılama ile karşılaştım.Demem odur ki kadınlara karşı önceliğiniz güven yaratmak olsun gerçek bir beyefendinin duruşu budur. Erkek çekicidir kadın çekilendir bu işin doğrusu budur. Ama son zaman orangutanlara anlam veremiyorum. Neyse.

Bu kadar temel bilgi yeter birazcık detaylara inelim artık.
Centilmen erkekler güçlü ve akıllı erkeklerdir.Parayı iyi kavramış iletişimi diksiyonu güçlü ve kararlıdır.Saygın kişidir.Bu yüzden diğer bölümlerde sırasıyla Para ve yatırım konusunu, İletişim ve yönetim becerilerini …. Anlatıcam.

Bölüm 2
-Yatırım Birikim

Bu konuyu ısrarla anlatmamın sebebi benimde bu konuda yakın zamanda dünyanın araştırmasını yapmam ve bu konu bize okulda anlatılmıyor , öğretilmiyor.Okuldaki hocalar bu konuları bilseler veya önemseseler belkide yaptıkları işi 30 yıl boyunca değil bi kaç yıl yapıp sonra rahata kavuşucak uzun vadeli planları sayesinde hayatlarının tadına varabiliceklerdi.Bu konuyu burda anlatıyorum çünkü sizler üniversite seçiceksiniz ve ya şuanda okuyosunuz hiç fark etmez önemli olan herkesin abi ülke kötüye gidiyor burda bişi yapılmaz diyip amerikada bok temizleme hayali kurduğu şu dönemde sizlerin farklı düşünmesini ve krizleri fırsatlara ,fırsatları huzur dolu bir hayata çevirmenizi ve belirli azınlık grupta olmanızı istiyorum. Üniversite seçimleri yaparken istediğiniz işe yönelmenizi size herkes tavsiye eder ama sizlerin istediği işler yüksek getirileri olmayabilir heleki bide haberleri açtığınızda kötü ekonomik tablolar işsiz gençler derken iyice işinizden uzaklaşırsınız.Her insanda olduğu gibi sizde ben maaşı garantili bir işe gireyim ve çok çalışayım diye düşünürsünüz.Üniversiteye girersiniz mezun olursunuz ve hadi diyelim siz şanslı bıdıklar bir iş bulur ve çalışmaya başlarsınız kaçtan girdiğiniz önemli değil ister asgari başla ister 4k başla birazdan anlatıcağım konularda sisteme yukardan bakmayı öğreniceksiniz.Bu sistemin içinde değilseniz çok şanslı olduğunuzu ve ileride (el mahkum ilk zamanlar) bu sisteme girdiğinizde kurtulmak için gün sayacağınıza inanarak sizlere bunları anlatıcam.

Size verilen işe sabah 9 da gelmenizi akşam 5 te gitmenizi istiyorlar.Üstelik her sene maaşınıza enflasyon oranı kadar zam yapılıyor her şey ne kadar güzel gözüküyor değil mi tek sorun ya keşke kendime az daha vakit ayırabilsem olurdu heralde. Bunun üstüne şirketiniz size bide yıllık izin tanıyor oh mis deymeyin keyfinize.

Bu sistem maalesef Köstebek yarışı adı verilen bir döngüdür.Bir Köstebeği koştukça dönen bir sisteme koyarsanız sürekli koşacak ve sistem dönücektir ama hiçbir köstebek sonsuz koşma gücüne sahip değildir eninde sonunda yavaşlayacak ve durucak buda sistemin durmasına ve sıkıntılar yaratmasına sebep olucaktır.Unutmayın asıl amacımız bu köstebek yarışından kurtulmak olucak.İnsanalrın sorunu bu yarışta ömür boyu kalmaları. Peki burdaki sorun nedir ? neden kaçıyoruz bu sistemden çalışıyoruz maaşımızı alıyoruz ve tekrar çalışıyoruz bu böyle devam ediyor diye düşünebilirsiniz.Fakat durum öyle değil Enflasyonu olan ülkelerde ki her ülkenin enflasyonu vardır Maaşınız her yıl belli bir oranda artsa bile harcamalarınız dahada çok artacaktır.Bu durum aslında her yıl sizi içeri sokacaktır.Heleki bide finans konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz biyerden sonra tıkanacak ve işte çalışmalarınız size yetmemeye başlayacak.Sizde sanıcaksınız ki daha çok çalışırsam daha çok kazanır bu sorunu çözerim mesaileri arttırıcaksınız belki değişik yollara başvurucaksınız tam anlamıyla vakit kaybı ve bedenen sizi yorucak şeyler yapıcaksınız.Ama bu işin çözümü bu değildir aldığınız paranın değeri her geçen yıl dahada düşüyor.Harcamalarınız (kiranız,market alışverişiniz vs )her şeyiniz dahada çok artıyor.Sırf bu yıl maaşlara%11.74 zam gelirken(oda çoğuna yansımadı) ev fiyatları %25 hatta bazı yerlerde %40 arttı.Araba fiyatlarına teknolojik ürün fiyatlarına hiç girmiyorum.Konu dolar değerleniyor değil arkadaşlar konu ülkenin parası hızlı eriyor bunun sebeplerini çözmek bize düşmez ben yönetmiyorum bu ülkeyi benim üstüme düşen paramı enflasyona karşı korumak ve kazanmaktır.Ben ileride seçtiğim meslek ile bir değer üreticeksem buna odaklanmam gerekir.Amerikaya W&T ile gidip bok temizleme hayali kurmamanız lazım.

Paradan para kazanmayı öğrenmeniz gerekiyor.İş hiçbir zaman “ASIL” para kaynağı olmamalı.İşte bir gelirdir ama o geliri asıl para kaynağınız yapar ve bu hayatınız boyunca böyle giderse köstebek yarışından farkı olmaz koşmayı bırakırsanız sistem durur.Bitersiniz.İşten düzenli maaştan bir an önce kurtulmaya çalışıcaz asıl gayemiz budur.

Parayı ve bilgiyi nasıl kullanabiliriz.
Bir örnek verelim.

Yazılımdan anlayan bir bireysiniz diyelim.Bir sistem geliştirdiniz hatta sistemi herkes anlasın diye photoshop gibi fotoğrafları kırpan ,renklendiren, yazılar ekleyebildiğiniz basit bir photoshop programı tasarladınız.Daha sonra bu programı kiraladınız ve aylık bir ücret koydunuz.Aylık 15 liraya bu programı kiraladınız ve “n” tane müşteriniz var.Programı kullanan kişiler başka kişilerede tavsiye ediyor ve müşteri sayınız sürekli artıyor.
Bu program sayesinde aylık 15x“n” Tl para kazanıyosunuz ve yaptığınız tek şey programı pazarlayıp geliştirmek.
Adobenin şuanda yaptığı şey tam olarak bu her çeşit program yazıp geliştiriyolar ve kiralıyolar.Bunun adı aktif varlıktır.

9-5 çalışıp bedenlerinize zarar veriyosunuz aile kurduğunuz zaman çocuklarınıza eşinize arkadaşlarınıza hayatınıza zevklerinize vakit ayıramıyosunuz buda sizin bütün enerjinizi sömürüyor bu hayatın tadına varamıyosunuz.Bir an önce kendi düzeninizi kurmanız gerekiyor.Her insan düzenli maaşlı işi tadar ama kimisi ordan kurtulmak için doğru birikimi yapıp yeterli aktif inşaa edene kadar durur kimisi ise ömür boyu durmaya çalışır.(Sürekli iş değiştirmekte köstebeği alıp başka dönen sisteme koymaktır bişi değişmiyor yani).Hayallerinize adım adım yaklaşamıyosanız ,yanlış yoldasınız demektir.

Tamam madem öyle bu bahsettiğim “Aktifler” nedir. Biz neye aktif deriz.Aktifler sizin varlıklarınızdır.Sahip olduklarınızdır.Size kazandıran ve sermayenize eklenen değerlerdir. Nedir bunlar madde madde yazalım.
Hisse senetleri
Birikimleriniz
Yatırımlarınız
Kiralanabilir mülkleriniz

Birikim ve yatırım konularını ele alalım.Günümüzde çok yanlış anlatılan bu konuyu derinlemesine inceleyelim.Çünkü hayallerinize kavuşmanızı sağlayan minimum sermayenin yolu birikim ve yatırımlarınızdan geçer.
Sermaye birikim ve yatırımlarınızın belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra belirli bir iş için kullanılan “Fon”dur size aittir ve hayallerinize giden en önemli adımdır.İnşaa etmek istediğiniz hayatın kaynağıdır.Sermayeyi doğru kullanmayı daha sonra işleriz ama önce sermaye inşaa etmeyi öğrenelim.Bunlarda anca birikim ve yatırımla olur.

Birikim kavramı kumbaranıza her gün attığınız 1 lira değildir.Veya aylık size kalan parayı bir kenara atmak hiç değildir.Eğer yaşınız daha küçükse yani üniversite mezunu değilseniz siz uzun vadeli birikimcisinizdir.Uzun vadeli birikimciler şunu iyi bilmelidirki paranız her geçen sene aşınır.Dolardan örnek verelim.Eğer bugün 100 dolarınız varsa bunun değeri seneye 98 dolara 10 yıl sonra ortalama olarak bugünki 80 dolara düşer(Dolar yıllık enflasyonu %2dir ortalama) TL cinsinden bakarsan durum daha vahim yani.10 yıl önce 50 lira büyük paraydı şimdi marketten 2 şey alıyosun 50 lira olmuş diyenlere bi kaç sene sonra marketten 1 şey alınca 50 lira olucak deyin.Çünkü bu yüksek enflasyonlu ülkelerin kaçınılmaz sonudur.

Birikimlerinizi enflasyondan koruyun.Eğer ülkeniz %10 enflasyon vericeğini açıklamış ve altın size %15 kazandırıcaksa paranızı altına koyun.Birikim araçlarınızı siz belirleyin kendi birikim kültürünüzü inşaa edin.Birikim yapmaya şimdiden başlayın aşşağıda yükümlülükler kısmında anlatıcam düzenli yatan maaşınızla her geçen yıl birikim yapmanız dahada zorlaşıcak bide üstüne enflasyon binince paranız eriyip gidicek.Birikim araçları yıllık olarak ülkenizdeki enflasyondan fazla getiri getiren ve getirmeye devam edicek olan her şey olabilir.Ama büyük yatırımcılar hep şunu der.İnsanların uydurduğu paralara değil tanrının paralarına güvenin onlar aşınmaz.Bunlar altın ve gümüştür. Özellikle fiziki altın ve fiziki gümüş çok değerlidir.Günümüzde kripto dünyaları var ve bitcoin başta olmak üzere sağlam sistemler olarak duruyor kabul ediyorum fakat size tavsiyem paranızı borsalarda değil kripto cüzdanlarınızda biriktirmek olucaktır borsaların emniyeti henüz yok 2020 yılı itibari ile ileride tabiki lisanslanıcaklardır ve aptal saptal kripto paralarda durmayın takım tutar gibi para tutmayın.Araştırın.Şuanda gücü net olan tek coin bitcoindir diğerleri hala kendilerini kanıtlayamamış olanlardır.Bunun dışında neye inanıyosun diye sorarsan Etherium derim gerisini birikim olarak değil yatırım olarak kullanın.Yatırım kısmına gelicem.Bu seneden örnek verelim %12 enflasyon veren Canım ülkemde bitcoin ocaktan bugüne %138 kazandırdı dolar bazında Tl bazındada %224 kazandırmış siz düşünün yani. İyi bir birikim olarak kullananlar kullandı bu sene.Sermayenizi yönetmek sizi güçlü biri yapacaktır.

Birikimde asıl amaç sermayeyi arttırmaktır bir örnek vereyim.Bu ay cebinize kalan parayla belli bir miktar 500 liradan gram altın aldınız diğer ay gram altın 480 liraya düştü bu durum normalde bi yatırımcıyı üzer fakat siz birikimcisiniz eğer altının 1 senede getireceği güce inanıyosanız altının bu düşüşünü değerlendirin elde olan gramınızı arttırın ve bekleyin.Doğru zaman yani sermayenizi kullanmanız gereken güne kadar sermayeden yemek yanlış bir karar olur.

Yatırım kavramı birikimden farklıdır.Şirketleri incelerseniz bütçelerinin bir kısmını yatırıma ayırırlar yani paralarının tamami ile yatırım yapmazlar bir kısmı ile yaparlar.Bizim insanımızın hatalarından biride elindeki bütün parayı tek sepete koymaktır.Sepetin altı koparsa her şeyi kaybeder.
Yatırım riske atabiliceğiniz paradır.100 liralık birikim yapmaktansa 80 liralık birikim yapıp 20 liralık yatırım yapmaktır.Yatırım size kısa ve ya orta vadede güzel paralar kazandırabilir.Sermayenizi hızlı bir şekilde arttırmanızı sağlar ancak kesin kazanç yoktur heleki yatırımda.Bitcoinde herkesin kazandığını duymuşsunuzdur.Ama yine en çok kaybedenler bitcoindedir.1 haftada %30 kazananıda görürsünüz 1 ayda %10 kaybedenide.Önemli olan doğru yatırımı doğru zamanda yapmaktır.Yatırımlar neye yapılır.

Sizler genç adamsınız size tahvil falan diyip kafanızı patlatmıcam. Sizlerin yapabilicekleri şirket hisseleri ve kripto para piyasasıdır.Şimdi çıkıp şirketlerden hisse alamıyoz bankalar çok şart istiyo falan demeyin yakın zamanlarda amerikadaki “Robinhood İnvest”benzeri uygulamalar Türkiyeye gelicektir.Oyüzden şimdiden şirketleri incelemeyi öğrenirseniz ileride hızlı kararlar alırsınız.Şimdi hem şirketler nasıl incelenir hemde kripto paralar nasıl takip edilir öğrenelim.

Şirketlerden hisse almak güzel bir histir.Herkes starbuckstan kahve alıp fotolar çekip hava atarken siz starbuckstan hisse alırsanız bu sizi farklı bir adam yapar.
Peki hisseleri neye göre seçeriz bi ton şirket var kimin ne yapacağı belli olmaz elbette ama şirketler okunabilir.

Bir şirkete yatırım yapmadan önce bakılması gereken dış ve iç faktörler vardır.

Dış faktörlerden en önemlileri bu sene şahit olduğumuz dünyayı ya da sektörü etkileyen korona gibi şiddetli büyük bir olayın olup olmadığıdır.İkinci olarak yatırım yapacağınız şirketin içinde bulunduğu sektörün(Turizm,Sanayi,Teknoloji vs.)bulunduğu ülkedeki gelişimi ve takip eden zamandaki talebi.(Örn Sezonun kapandığı dönemde turizm sektörüne yatırım yapmak ölü yatırımdır.)Her meyvenin mevsimi vardır kısaca.Tabi her mevsimde olan meyvelerde vardır(Coca Cola harika bir örnek buna)

İç faktörlerde ise bakılması gereken bazı veriler vardır.Bunlar şirketlerin düzenli olarak açıklamakla yükümlü olduğu veriler.Bunlar “Balance Sheet” yani Bilanço, “İncome-Expense Statement”yani Gelir-Gider Analizi. Tabloları.Şirketler bunları çeyreklik ve yıllık olarak açıklarlar.bu tabloları okumayı biren biri orta vadeli yatırımlarda üstteki faktörleride göz önüne aldığında tabiki kolay kolay sarsılmaz.Bunların eğitimlerini özel olarak **youtubeda araştırabilirsiniz yeterince anlaşılabilir konulardır.
Bunların yanında sadece ekonomi okuyanlar değil parayla işi olan her insanın bilmesi gereken bazı macroeconomi konuları vardır bunları öğrenmeniz sizi diğer insanlardan düşünce yapısı olarak öne geçirir çünkü okullarda öğretilmez bunlar.Ben şimdilik sadece isimlerini veriyorum.Ayrıntılı girmemi isterseniz anlatırım fakat bunlar için bir youtube kanalı açmam gerekebilir.**

DEVAM EDİYORUUZ

AKTİFLER kavramını öğrendik aktiflerin amacının sermaye oluşturmak olduğunu ve sizin bağımsızlığınızı inşaa etmekteki en önemli adım olduğunu öğrendik.Şimdi ise Harcamalarınızdan yani yükümlülüklerinizden bahsedicem.

Yükümlülük kavramı sizin harcamakta zorunlu olduğunuz para ve masraflarınız olarak ayrılır. Şimdi bir düşünelim.Her ay belirli bir miktar maaş alıyosunuz bu değer sabit ve yükümlülükleriniz arasında kiranız,yapmak zorunda olduğunuz minimum ev alışverişiniz.Araba kredi taksidiniz,faturalarınız vs var diyelim.Bunların dahilinde cebinize zorunlu ihtiyaçlarınız dışında 500 lira kalıyo diyelim.(TR şartlarında iyi bile kalmış aq).Bu kalan paraya aktiflerinizden kazancınızda eklenir ama onu 0 kabul ettik.
Aktif kazançlarınız+Maaştan kalan paranız sizin cebinize akan paradır.Siz bu parayla gidip netflix üyeliği alırsanız.Hiç ihtiyacınız olmadığı halde zaradan bir tshirt alırsanız.Ya da tl olarak kenara atıp sürekli biriktirmeye çabalarsanız.O parayı eritirsiniz.Bahsettiğimiz gibi refah bir hayat yaşamak için bu köstebek yarışından bir an önce kurtulmak için lüx harcamalarınızı bir süre ertelemeniz gerekiyor.Yeterli sermayeyi inşaa edene kadar.

Zenginlik nedir ?
İphone 12 almak zenginlikmidir
Her ay 15 bin lira kazanmak zenginlik midir ?

Size bir örnek vereyim.
Günde 8-10 saat çalışan aylık 15bin lira kazanan birisi 5000 liraya kirada oturursa 1000 lira araba kredisi öderse her gün kahvaltısını boğaza 0 yerde yaparsa kısaca gelen para her ay aynı düzende giderse artan parayı iyi değerlendiremezse belirli bi dönemden sonra bi zamanlar 15k maaş alan ama şimdi bütün harcamalarını kısmak zorunda kalmış bir adamla karşı karşıya kalırsınız.Bu kişi maaşını 15bin yapana kadar ayrı bir zorluk çekmiştir buda cabası.Diceksiniz ki adam hayatını belirli bir dönem yaşamış.Hayır sadece getirisi yüksek olan bir işte çalışmanın ekmeğini yemiş aynı maaş 15k değil 6k,7k olsaydı bu kadar kolay olmazdı.Çünkü sürdürülebilir bir sistem değil.Maaştan maaşa yaşamak sizi bir sonuca hayallerinize ulaştırmaz.

Zenginlik sizin yükümlülüklerinizden daha fazlasını aylık olarak aktiflerinizden almanızdır.Baştaki yazılım örneğinden gidelim.Yazılım kiralayarak elde ettiğiniz gelir aktiftir.Sizin aylık yükümlülüğünüz 2500 lira ve aktiflerinizden aylık kazancınız 2600 liraysa siz zenginsinizdir.Çünkü çalışmaya gerek kalmadan temel ihtiyaçlarınızı çıkarabiliyosunuz.

Şimdi kendinizi bu konuma koymanızı istiyorum.
Aylık yükümlülüklerinizin üstünde bir aktif gelire sahipsiniz.Cebinizede para kalıyor.İş sizin için para olmaktan çıkar öyle değil mi yani sabah 9 akşam 5 çalışmaya zorunlu değilsiniz.İşte burda şu kavramı net söyleyebiliriz iş para değil,gerekli sermaye için bir basamaktır.Sizler üniversite okuyacaksınız bu yüzden sevdiğiniz işlere yönelin çünkü gün gelip aktiflerinizi inşaa ettikten sonra inşaa ettiğiniz büyük sermayeyi bu kez hayallerinizdeki iş için harcayacaksınız.Unutmayın aktifler ne kadar büyükse hayalini kurduğunuz o yaşama okadar yaklaşırsınız.

Bu durum sizi güçlü ve baskın olmanızı sağlar.Kimse için değil kendiniz için çalışırsınız.Başkalarının işlerinde onların parasıyla kendi aktiflerinizi oluşturursunuz.Daha sonra kendiniz için çalışıp kendiniz için yaşarsınız.Sürdürülebilir olan sistem budur.Dünyada yeni pandemide olsa savaşta çıksa diğer işyeri çalışanı gibi etkilenmezsiniz.Doğrudan maaşınızı kesemezler.Hayatınızı tek bir gelire bağlamayın.

Umarım Yararlı olmuştur umarım anlatabilmişimdir yoğun bir konu kabul ediyorum. Birazcık şu yoğun bulutları dağıtalım konudan bir sapalım.Sonra en son sermaye ne kadar büyük olmalıdır, onu inşaa ettikten sonra ne yapmak gerekir gibi sorulara değinelim.Soru işareti kalmasın aklınızda.

Yoğun havayı dağıtalım dedik. Sıradaki partımız İletişim.

Bölüm 3
-Konuşmayı bilmeyen kaybetmeye mahkumdur.

Burda hem işte iletişim hem okulda iletişim hem arkadaş ortamında iletişim hemde kızlarla olan iletişimi anlatıcam.Bunların hepsi önemli kavramlar.

Bir insanın sohbeti ne kadar etkili ise dedikleri okadar kalıcı etki oluşturur.Büyük adamlar az konuşur çok şey anlatır.Soytarılar ise çok konuşur az şey anlatır.Bir insan topluluğunu düşünün burada bir kişi vardır ve o kişi hiç konuşmasa bile en son kararı o verir onun sözü dinlenir ya da verilen kararda büyük payı vardır.Bu kişi aynı zamanda ortamdaki iletişimi dağıtan kişidir.Ortamdaki iletişimi yöneten kişidir.Bu kişi grubun baskın kişisidir.Siz buna alfa ve benzeri ifadeler kullanabilirsiniz bunda bir sakınca yok fakat sakın alfa nasıl olunur diye sağda solda araştırmalar yapmayın.”Alfa” dediğiniz baskın karakterler kendi araştırmalarını kendi tecrübelerine dayandırır.Bulunduğunuz ortamın kalitesi kişilerin özelliğine göre bir atmosfer yaratmak ve o atmosferi yönlendirmek önemli olandır.İki arkadaş grubu düşünün bunlardan biri okul çıkışı pes attığınız taşak muhabbet çevirdiğiniz grup, diğeri ise öğle teneffüsünde alınan ani bir kararla okul çıkışı cafeye gittiğiniz 2 erkek 2 kızlı grubunuz bu iki ortamda çevireceğiniz sohbet aynı olamaz bu iki grupta aynı kişiyi oynuyamazsınız çünkü atmosfer farklı.Bi grupta futboldan siyasete her boku konuşurken diğer grupta müzik,alkol zevkleri,yaz tatilleri konuşulur.Peki ortamda baskın olmak nasıl olur.Bu işin sırrı iletişimi yönetebilmekten oyunu kurmaktan geçer.Siz oyun kurucusunuz atağa çıkılırken top daima size gelir ve sizin göreviniz doğru zamanda doğru kişiye topu paslamaktır.Bunu öyle bir yapmalısınız ki topu çok fazla ayağınızda tutarsanız kaptırırsınız.Hadi açalım bunu, topun size gelmesi konuyu başlatmanız ve ya zaten olan bir konuyu diğer kişiden almanızdır.Kısa bir konuşmanın ve fikirlerinizi belirtmenin ardından topu en uygun gördüğünüz kişiye paslamaktır.Futbolda nasıl her pas isabetli değilse burdada aynı sorun oluşabilir bu yüzden karşıdakine soruyu iyi geçirebilmeniz gerekiyor.Diyelim Rock grupları hakkında bir konu konuşuluyor.Ve gruptaki bir kızın dumanın konserine gittiğini biliyorsunuz.Rock gruplarından konuşulan konuyu alıp kendi yorumlarınızı kattıktan sonra konuyu dumana getirip kısaca fikrinizi belirttikten sonra topu o kıza “Sen dumanın konserine gitmiştin nasıldı o gece ” diye paslarsanız işte sohbeti genelden özele ve etkili bir şekilde yönlendirmiş olursunuz.Buda sizin ortamdaki dominansınızı arttırır.

Şimdi gelelim heyecanlı elemanlara.Her grupta grubu yönettiğini sanan önden önden yürüyen her söze atlayan her konuda fikri olan bir eleman vardır ( ki bu çocuk 2. buluşmada yoktur genelde) bu insanlar sohbeti yönettiğini sorarak konuları paslıyım derken dağıtmakla meşhurdur.Bu insanlardan olmayın arkadaşlar arkanızdan çok dedikodu yapıyoz.Yüzünüze diyemiceğimiz için değil buna değer olmadığınız için.Bi konu hakkında fikrin yoksa o aptal çeneni kapa ve konunun bir şekilde rayına girmesini bekle zaten ortamda bi baskınlığın bulunuyosa senide dahil etmek için ortak bir konu açılacaktır.Her konuda uzman olmanıza gerek yok.

Genel anlamda ortamlardaki dominansınızı yine siz ve sohbetlerdeki kaliteniz ortaya koyuyor.İlk bakış,ilk temas,ilk koku her zaman çok önemlidir,iyi giyinin,iyi kokun ve gülümseyin.Gülümsemek her zaman en etkili silahtır.

Okuldasınız ve kızlar çok pasif demi hepsi içine kapanık Kezbanlar değil mi sizin gözünüzde.Ozaman onlardan uzaklaş.Bizim amacımız öyle arkadaşlıklar kurmak ki bizi açsın bizi yüceltsin eğlenelim vakit geçirelim ilişkilerimizi güçlendirelim.Her ilişki fırsattır.Fakat ilişki kuracak kadar değerli insanı bulmak zor olabiliyor.Ergen lise kız arkadaşlarınız kezbanlıklarına devam edebilir.Kafa dengi birini bulup bir ortam kuracağınıza adım gibi eminim sadece bazen ilk çaba sizden gelmeli.İnsanlar utangaç olabiliyor.Ufak tekliflerle başlayın,kantine davet edin, aynı masadaysanız bişi ısmarlayın,bi soru sorun veya kıyafeti saçı ile ilgili bi değişikliği fark edin bi atıfta bulunun.

Size hızlı sonuç için bir tavsiye.Eğer bi kızla oturduğunuzda 5 dakika bile sohbet edemiyosanız zorlamayın direk pas geçin vakit kaybedersiniz.5dakika içinde bi kızı açamazsanız hiç açamazsınız emin olun.Olabilir yıldızlar uyuşmaz her zaman.İyi anlaşmak zorunda değilsiniz.Lise de daha ilk dakikasında hafifçe tartıştığım bir kız arkadaşım vardı sonuçta bir iletişimimiz vardı ufak bir laf dalaşıydı ama kavga değildi.Bana sürekli çok inatçı bi çocuksun diyip duruyodu. Şuanda en iyi arkadaşlarımdan biri.Tartışmak bile(Abartmayın tabi anladınız o ayarı tatlı bi ayar) hiç konuşamamaktan iyidir.

Devamı eklenicek…

Sırada diğer iletişim türleri ve becerilerini daha sonrada sosyal medyanın kullanımı hakkında eklemeler yapacağım.

3 Farklı konuyu Çok uzun olmadan sadece özünü aktararak, gayet anlaşılabilir şekilde yazmışsın. Tebrik ederim dostum, güzel ve yararlı bir yazı.

eline sağlık güzel yazı devamı gelmeli. bu arada ufak sermayeyle nereye yatırım yapmayı tavsiye edersin gümüş altın vs gibi.

Son düzenleme:
Gerçekten tamamlandığında seçkin kategorisinde olup, insanların bunu ilk okumasını istediğim bir makale.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8