Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Friend Zone Sebepleri ve Çıkış Yolları

Merhaba,

İyi bir gözlemci olduğumu düşünüyorum ve kendi friend zone tecrübemden, okuduklarımdan ve bu durumu yaşayan başka kişilerin anlattıklarından yola çıkarak friend zone oluşma sebeplerini ve çıkış yollarını bu yazımda inceleyeceğim:

NOT: Kendi tecrübemi de satır aralarında yazacağım

Bilmen Gerekenler:

Öncelikle, friend zone, kibarca bir reddetme şeklidir. Kız bunu size direkt "Seni arkadaşım olarak görüyorum," diyerek söylemese de bunu size hissettirebilir. Bir hatunla tanıştın, vakit geçirdiniz, ondan hoşlandınız, flört etmek ve sonrasında ilişki kurmak istiyorsunuz ama o sizle sadece bir arkadaş gibi takılmak, eğlenmek, gezmek istiyor; öpüşmek, sevişmek vs. değil.

Klasik reddetme ile friend zone biraz farklıdır. Klasik reddetmede kız sizinle buluşmaya gelmez, ikinci buluşmaya gelmez, bahaneler bulup sizi başından savar, mesajlara cevap vermez, niyetinizi açıkça belli edince ise "Yok, teşekkürler," falan der.

Friend zone'de ise kız sizinle takılır, eğlenir, mesajlaşırsınız, gezer tozarsınız, sizinle gerçekten vakit geçirmek ister ama size 'potansiyel sevgili' gözüyle bakmaz. Yani sizi ister ama cinsellik veya aşk açısından değerlendirmez.

Ve en önemlisi: Kız sizin ondan hoşlandığınızı biliyor :) Ama iyi vakit geçirdiğiniz için sizin arkadaşlığınızı kaybetmek istemiyor olabilir (KÖTÜ NİYETLİ KIZLARI SAYMIYORUM)

Şimdi gelin bunun belirtilerine bakalım:

Belirtiler:

1- Konuşma Şekli ve Tavırları:

Sizden hoşlanan hatun; niyetiyle ilişki olarak sizinle daha kibar konuşur, kendine bakar, buluşmaya gelirken makyaj yapar vs. Yani size kendisini beğendirmek ister.
Friend zone'de olduğunuz hatun ise sizin yanınızda normal bir arkadaşı imiş gibi davranır; makyaj yapmaz ya da az yapar, "Hadi çıkalım," dediğinizde üstünü giyip hemen gelir yani pek dikkat etmez, 'lan', 'abi', 'kanka' gibi hitaplar kullanır ve yanınızda küfür de edebilir, rahattır, hareketlerine fazla dikkat etmez vs. Kendini size beğendirme çabası gütmez

2- Flörtleşme Çabalarınızı Bloklar ve/veya Karşılık Vermez:

Yanına oturmak isteseniz "Karşıya otur," der, saçlarıyla oynamak isteseniz rahat bırakmanızı söyler, yüzünü okşasanız rahatsız olur veya dokunmanıza ses etmez ama dokunduğunuz zaman gülümsemez ve/veya karşılık vermez. Sizden hoşlanan kız ona dokunduğunuzda gülümser veya bir bahane ile size dokunur; elinizi çeker, çimdikler, hafif dokunuşlar yapar vs.

3- Mesajlaşması Arkadaşçadır:

Kalp emojisi atıp "İyi geceler," dersiniz; o sadece "İyi geceler," yazar. Siz ona "Günaydınnnnn," dersiniz; o size kuru bir "Günaydın," der.
Sizden önce size iyi geceler veya günaydın mesajı atmaz. Hafif cilve yaparsınız ama o, bunu görmezden gelir.

4- Size Başka Erkeklerden Bahseder:

Flörtünden, eski sevgilisinden vs. bahsediyorsa size ilgisi yoktur. Ya size "Benden sana ekmez çıkmaz koçum." demek istiyordur ve/veya sizi friend zone'a almıştır. Ha ama bahsettiği erkekler spesifik ise pek ciddiye almayın yani mesela Kıvanç Tatlıtuğ'un, Kerem Bürsin'in vs. çok yakışıklı olduğunu söylerse falan demek istiyorum.

Örnekleri bu örneklerden yola çıkarak çoğaltabilrisiniz

Sebepleri:

1- Gerçekten Arkadaşsınızdır

İlkokuldan beri tanıştığınız ya da lisenin ilk yıllarından beri görüştüğünüz birisinin sizi arkadaş görmesi gayet doğal beyler. Arkadaşlığınızı bozmayın.

2- Niyetinizi İlk Baştan Belli Edin

Benim hatam buydu galiba.

Siz kızdan hoşlanırsınız, kız da size karşı boş değildir ama siz çekingen davranıp aksiyon almazsanız kız iki türlü düşünür:

a) "Bu benden hoşlanmıyor."

Kendinizi o kız yerine koyun. Bi' oğlanla görüşüyorsunuz falan ama sizinle hiç flörtleşmiyor. Ortalama bir kıza bile (sosyal medyayı çok az kullansa bile!) bir sürü erkekten mesajlar geliyor zaten. Kız da sizi bekleyecek değil.

b) "Ezik!"

Bu seçeneğin oluşma ihtimali daha fazla. İlk buluşmadan itibaren temas olmazsa, yerinde iltifatlar olmazsa eğer kız sizi o bölgeye alır. Bazı erkekler sünepe gibi görünmeyeyim derken kızdan hoşlandığını belli etmez

ULAN KIZLARDAN HOŞLANMIYORSAN KİMLERDEN HOŞLANACAKSIN??? (EŞ CİNSEL ARKADAŞLAR MUHTEMELEN BURAYI OKUMUYORLARDIR)

Hoşlandığınızı belli edin beyler ama çok da değil hani iki ileri bir geri gibi. Soru işaretleri bırakın ama kız niyetinizi bilsin yani.

Şakalaşın, gıcığına gidin, el oyunları ile temas oluşturun, arada küçük iltifatlar edin vs.

3- Çekici Değilsiniz/O Kıza Göre Çekici Değilsiniz

Kıza niyetinizi belli ettiniz, arada iltifatlar ettiniz yani kız sizi biliyor demektir. Buluştunuz, eğlendiniz, iyi vakit geçirdiniz ama kız daha fazlasını istemiyorsa; sizin ona dokunmanız hoşuna gitmiyorsa mesela, sizi çekici bulmadı demektir. Geceleri mastürbasyon yaparken düşlediği kişi siz değilsiniz; kız ortamında erkekler hakkında konuşurken bahsettiği kişi siz değilsiniz; çıktığı bir yolculukta, otobüste dışarıyı kulağında çalan Fransızca bir aşk şarkısı dinlerken düşündüğü kişi siz değilsiniz; okuduğu bir romanda, erkek karakterin yerine koyduğu kişi siz değilsiniz; izlediği bir filmdeki aşk sahnesini izlerken, "Keşke biz de böyle bir aşk yaşasaydık," diye arzuladığı kişi değilsiniz; şiirler yazıp bir gün posta kutusuna bu şiirleri koyma hayali kurduğu kişi siz değilsiniz; aşktan söz açılınca aklına gelen kişi siz değilsiniz; ileride torunlarına gençlikteki aşklarından söz edeceği zaman, bahsedeceği kişi siz değilsiniz; yemek yiyememesine sebep olan kişi siz değilsiniz; bir kafede çiftleri gördükten sonra, yalnız olduğunu fark ettiğinde, yanında olmasını dilediği kişi siz değilsiniz; on iki adımlık yolda karşıdan karşıya geçerken, koluna girmek isteyeceği kişi siz değilsiniz; sinemada film yerine yüzünü seyretmeyi tercih edeceği kişi siz değilsiniz; arabada yanındaki koltukta oturup, elini bacağına götürmesini isteyeceği kişi siz değilsiniz (Daha da yazacaktım ama bu klavyede yazmak biraz zor.)

Şahsen ben bir kızın Brad Pitt'i friend zone'a koyacağını düşünmüyorum.

Ya da siz yakışıklısınızdır, eğlencelisinizdir (ki eğlenceli olmasanız kızla buluşmaz ve friend zone'a girmezdiniz), sizi çekici bulan kızlar da vardır ama her kızın zevki farklıdır.

Sizi çekici bulmaz, daha iyi bir alternatifi vardır, yeni ayrıldığı sevgilisinden kalan boşluğu doldurmaya sizi layık görmüyordur muhtemelen ama kesin olan; o kız sizi arzulamıyor.

Çıkış Yolları:

Eğer buraya düştü iseniz çıkış yolu yok gibidir (en son olarak bunu başaran bir kişinin yaptığını yazacağım.)

Kız sizi buraya koyduysa belli eder zaten. Yapacağınız:

1- Kızdan Uzaklaşmak

Bunu kabullenip, kıza fazla takılmadan onunla iletişimi kesmek ya da hislerinizi yok ederek (bunu da nasıl yapacaksanız artık) tatlı bir arkadaşlık kazanmak.

2- Hislerinizi Direkt Söyleyip Hızlıca Çıkmak

Friend zone'u yok etmek istiyorsanız biraz onur kırıcı ama çok hızlı bir yolu var; kıza hislerinizi mesajla ya da yüz yüze söyleyin ve şu sihirli cümleyi duymaya hazır olun: "Ben seni arkadaş olarak görüyorum." Bun duyduktan sonra arkadaşlık da hisleriniz de eriyip gidecektir. Evet duyması biraz onur kırıcı ama hızlıca kurtulma yöntemi

Önemli olan bu zone'a hiç girmemektir.

Girmemek İçin:

Kıza ilk buluşmadan itibaren hatta ilk mesajlarda bile niyetinizi, ondan hoşlandığınızı (sünepe gibi davranmadan) belli edin, arada küçük iltifatlar edin, eğer ki sizden hoşlanmadığını anlarsanız iletişime devam etmezseniz bu alana girmezsiniz. Gençlik bir daha gelmiyor. Ha eğer biraz saplantılı bir hoşlanmasa ise, aşık falan olduysanız hislerinizi açıkça söyleyin, karşılıklı olmadığını iyice sindirince aşk acınız da geçecek gençler.

Dediğim gibi, friend zone normal bir reddetmeden biraz farklıdır. Arada cinsel çekicilik, elektrik falan olmadıysa iyi vakit geçirmeniz, size mesajlar atması falan durumu kotarmaz. Kankasınızdır çünkü; sizi sadece iyi vakit geçirebileceği, değer vereceği bir arkadaşı olarak görüyordur.

Bu Durumdan Kurtulan Birisi

Bu benim başaramadığım ama başaran birisini gördüğüm bir şey.

Adamın biri, bu duruma düştüğü kızla bayağı bir süre görüşmüyor. Bu süre zarfında (o kız için değil, kendisi için) gelişiyor; vücut sahibi oluyor, daha iyi giyiniyor, ilişki tecrübeleri oluyor yani çekici bir adam oluyor ve en önemlisi, bunlar kızın gözü önünde olmuyor. Sosyal medyadan bile ekli değiller. Yıllar sonra kızla tekrar denk getirdiğinde kız bu adamı artık o fz'deki çocuk olarak görmüyor ve potansiyel sevgili olarak görüyor. Adamın demesine göre, kızı duvardan duvara çarpa çarpa... :)

Ben ise bu duruma düştüğüm kızla 1.5 sene sosyal medyadan bile hiç görüşmedim ama bu süre zarfında aynı kişi olarak kaldım ve hatta geriye bile gittim. Bir şekilde tekrar görüşmeye başladım. Virüs sebebiyle de sosyal açıdan vs. geriye gittim ve kız da aynı kişi olduğumu söylüyordu ("Hiç değişmemişsin," demişti yani gözünde yine o çekici olmayan kişi idim.). Ve ben bu sefer farklı olacak diye biraz kasıntı davrandım, baktım kız hoşlanmıyor, direkt olarak onu arzuladığımı söyleyince de bana "HİSLERİN BİTMİŞTİR DİYE DÜŞÜNMÜŞTÜM" dedi ahahahha

Neyse, fz bana göre böyle bir şey.

Görüşlerinizi, eklemek istediklerinizi ve tecrübelerinizi bekliyorum

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8