Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Geliştiğini hissetmemek

o kadar çok şey yapıyorsun çabalıyorsun, emek veriyorsun ve sanki hiçbir şey değişmemiş gibi hissediyorsun.
bu size de oluyor mu ? oyunlardaki gibi level atlaması ve sesi beklemiyorum ama sanki boşuna uğraşıyormuş gibi hissediyorum.

o kadar çok şey yapıyorsun çabalıyorsun, emek veriyorsun ve sanki hiçbir şey değişmemiş gibi hissediyorsun.
bu size de oluyor mu ? oyunlardaki gibi level atlaması ve sesi beklemiyorum ama sanki boşuna uğraşıyormuş gibi hissediyorum.
Hissetmiyorsan zaten gelişmiyorsundur vicdanını rahatlatmaktan başka birşey yapmıyorsundur.

Örnek veriyim ben 3 ay spora yazıldım. Naptım tahmin et. Sporumu üstün körü yaptım, beslenmem çöptü(maddi yetersizlikten dolayı) kısacası güzelce kas yapmam gerekirken sadece vicdanımı rahatlatmak için sporumun yaptım ama sorsan spor yapıyordum.

Forumda gördüğüm başka bir kitle var. O kadar dizi,film,belgesel izliyorum ama gelişemiyorum diyen bi kitle. Hangi insan evladı gün boyu film dizi yada aslanların çiftleşmesini izleyerek kendisini geliştirebilir ki?

Diğer kitle ise o kadar makale, kitap okuyorum gelişemiyorumcular. Bu kitle okuduğunu uygulamıyor o yüzden gelişemiyorlar. Herkes "erkeğin kutsal kitabını" okudu fakat uygulayan kişi sayısı bir elin parmağını geçmez. Herkes "babilin kervan taciri, zengin baba yoksul baba, düşün zengin ol" gibi kitapları okudu ama uyulayıp kendine iş kuran sayısı bir elin parmağını geçmez. Herkes "alışkanlıkların gücü, ilk 20 saat, bitik erkekler" kitabını okudu fakat uygulayanlar alışkanlıklarını düzelttiler ve geliştiler. Kısacası mevzu bu. İlk zamanlar hepimiz sadece okuyordu hatta bazen yapmamız gerekenler işler yerine makale okuyarak kendimizi sabote ettik buda bir gerçek.

Örnek veriyim ben 3 ay spora yazıldım. Naptım tahmin et. Sporumu üstün körü yaptım, beslenmem çöptü(maddi yetersizlikten dolayı) kısacası güzelce kas yapmam gerekirken sadece vicdanımı rahatlatmak için sporumun yaptım ama sorsan spor yapıyordum.

Dostum az sonra yazacağım şeyi başka bir yere de yorum olarak yazmıştım, buraya da yazayım. Göğüs kaslarımı belli edebilmek için , çıkarabilmek için deli gibi araştırmalar mı dersin , değişik hareketler mi dersin neyi denediysem gelişemiyordum. Hem sabırsızdım hem de göğüs genetiğim zayıf .
En sonunda bir karar almam gerekti. Ya göğüslerimi bırakıp vücudumun diğer bölgelerine odaklanıp gelişmeyi seçecektim ya da en azından yapmadım demem diyerek göğüs çalışmaya devam edecektim.

6 ay düzenli olarak hissedebildiğim,pumpı az çok yakalayabildiğim hareketleri seçerek antremanıma devam ettim. Sonuç göğüslerim de istediğim boyutun biraz altında . Ben bu süreçte üfleye püfleye göğüs çalıştım çünkü gelişmiyorum diyordum ama hakkını vererek antremanı yapıyordum. Hiç beklemdiğim bir anda LCW' de t-shirt denerken arkadaşımın " göğüslerin bır kızın ki kadar var herhalde " demesiyle aynaya bakmam bir oldu. O cümleyi duymasaydım gelişmemden belki haberim bile olmayacaktı ama eski fotolarla şu anki fotomu yan yana getirince farkı anlayabiliyorum. Yani aslında istemesek te gelişiyoruz ve bazen farkına varamayabiliyoruz.

Eskiden kitap okumazdım artık okuyorum konuşmak diksiyonum muhabbetim değişti eskiden spor yapmazdım beslenmeme dikkat etmezdim uykuma önem vermezdim şimdi yerine soktum fiziksel olarak mentalite olarak da değiştim daha birsürü şey var ama uzatmaya gerek yok değişmeyen tek şey değişimin kendisidir yeterince çabalamassan değişemezsin 5 dk kitap okursan değişmezsin 10 dk spor yaparsan değişmezsin vb.... yani daha fazlası gerek her zaman ve bi anda büyük çapta bi değişim bekleme

@Kasrqaa şuan ki halimi tasvir etmişsin... okuyorum hemde çok fazla , not alıyorum okuduklarımdan daha fazla şeyler kazanmak için çalışıyorum , daha fazla analiz ediyorum ama uygulama hakiketen düşük

Sonuçtan çok sürece odaklan, hayati kontrol edemezsin ama en azından bir gününü nasıl değerlendireceğini kontrol edebilirsin

potansiyelini yeterince zorlamıyorsun demek oluyor bu örnek; spor salonundasın 5 tekrar bench press yaptın beynin artık sana durmanı daha fazla kaldıramayacağını söylediği zaman sen daha potansiyelinin %40'ını kullanmış oluyorsun eğer beynini dinlersen %40 da bırakırsın dinlemezsen limitlerine yaklaşırsın ve böyle bir derdin olmaz

Değişim bir süreçtir.
Eğer değişmek istiyorsan küçük hedefler belirle kendine. Büyük resmi sona sakla.

1000 mil tek bir adımla başlar, belkide senin beklentin çok yüksekti bilmiyorum ama değişim zaman alan bir süreçtir.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8