Alfaloji Forum

Aramıza katılarak diğer forum üyeleriyle etkileşimde bulunabilir, fikirlerini beyan edebilir ve paylaşım yapabilirsiniz. Üstelik foruma üyelik kısa bir süre için ücretsiz.

Gözlükten Nasıl Kurtulabilirim ?

Katılım
15 Mart 2020
Mesajlar
77
Tepkime puanı
40
Şehir
İstanbul
bende de göz yaşarması var. göz temasını çok engelliyor. 1 2 saatte bir zırt pırt peçeteyle silmem gerekiyor. gözlük takmaya başladıktan sonra başladı bu. doktora da gitmedim kaç aydır.
 
Katılım
20 Ocak 2020
Mesajlar
14
Tepkime puanı
27
Yaş
19
Şehir
İstanbul
bende de göz yaşarması var. göz temasını çok engelliyor. 1 2 saatte bir zırt pırt peçeteyle silmem gerekiyor. gözlük takmaya başladıktan sonra başladı bu. doktora da gitmedim kaç aydır.
Bol su için, uyku düzeninize dikkat edin, şu sıralar uyuyabiliyorsanız fazladan 30dk 1s uyumanızı öneririm. Telefondayım tüm cevaplari okudum herkese tesekkur ediyorum bilgisayara geçince hepsini yanitlayacagim
 
Katılım
26 Ekim 2019
Mesajlar
61
Tepkime puanı
36
Yaş
19
Şehir
Konya
Merhabalar ben 9. sınıfım. Maalesef küçüklüğümden itibaren bilgisayarla içli dışlı olduğumdan dolayı iki gözümde de hem miyop ve astigmat var. Numaraları da epey yüksek. Araştırdığım kadarıyla göz gelişimini 21 yaşına kadar tamamlarmış, bu yaşa kadar inişler çıkışlar olması normalmiş fakat anlamadığım nokta şu gün içinde benden daha fazla bilgisayarla veya hep bilgisayar demeyeyim telefon tablet her neyse o tarz mavi ışık yayan gözü rahatsız eden cihazları kullanan insanlara bir şey olmuyor da bana bir şey oluyor. Ben 3. sınıfta gözlük kullanmaya başladım ve bir aksilik çıkmadığı sürece 6 ayda bir kontrole gidiyordum ve her seferinde göz numaram biraz daha artıyordu. Yaşımın küçüklüğünden dolayı bunu pek sorun etmemiştim ama yaşım ilerledikçe bu benim için bir sorun haline geldi ve gerçekten bazen karamsar duruma düşüyorum. NEYSE konuyu dağıtmayayım. Ben gözlüğümü düzenli bir şekilde kullanırken göz numaramın artması ve her zaman göz torbalarım olması ki bunu gözlük kullanmakla bağdaştırıyorum, gözlükten dolayı gözümün altında morluklar var. Benle hemen hemen aynı durumda olan ve ben hayatta gözlük kullanmam, bir kere bana yakışmaz ki ya kafasındaki arkadaşlarımın, haliyle pek gözlük kullanmadılar, göz numaralarının artmaması gözlüğü düzenli kullanan benim numaramın artması bende şüpheye yol açtı. Tabii süreç boyunca teknolojiyle gene haşır neşirdim burası ayrı konu.

Çok uzatmadan hemen sorularımı sormaya başlayayım. Gözlüğü her sabah silmek, çay içerken buharlaşması, spor yaparken korkarak oynamak veya futboldan örnek veriyorum kafa atarken topun gözlüğüme gelmesi, basket oynarken korumak, sürekli kirlenmesi, buharlaşması, yağmurlu günlerin çilesini saymıyorum bile bana adeta gına getirdiği için lense geçme kararı aldım. Ailem ilk başta reddetti ama bilirsiniz müthiş ikna kabiliyetlerimle tabii biraz bu süreç uzun sürdü, ailemi ikna etmeyi başardım. Sırf para kazanmak için boş vaadler veren para tüccarlarına paramı kaptırmadığım için çok memnunum zira konuştuğum ve gerçekten samimi bulduğum bir optikçinin beni uyarması sayesinde göz sağlığımı tehlikeye atmamış oldum. Belki aranızda lens kullanan vardır bana saldıracaktır ama harekete geçmeden önce açıklamama yapmama izin verin. Bu lens denilen şey gerçekten çok konforlu bir şey gibi gözüküyor. İlk başlarda çıkartıp takmakta zorlanırsın sonra 10 sn de yaparsın, spor yaparken rahatsın her yerde rahatsın vs ama size şunu net bir şekilde söyleyeyim. Gözün oksijen almasını engelliyor. Belli yüzdeleri var bunun. Mesela x firmasının lensi %40 engelliyor ki bu oldukça yüksek bir rakam, y markası %50 ve bu bu şekilde ilerliyor. Gözün oksijen almasını engellesin ne olacak ki falan diyecekleriniz olursa onlar için de açıklama yapayım. Uzun vadede lens kullanınca ve lensin ilk zamanlarında göze müthiş bir batma yapıyor. Her açıp kapamanda batma hissi, inanabiliyor musunuz ve göz kuruluğuna neden oluyor tabii bunun su içmeme ile de alakası var fakat lens yüksek derecede bunu tetikliyor. İlerde her gün her yere yanımda göz damlası taşımak istemediğimden dolayı bu yüke girmedim. Şimdi biraz da göz ameliyatlarından bahsedeyim. Bu ameliyatların tamamı kolpa. NEDEN KOLPA ? hemen anlatayım.

Öncelikle bu ameliyatlara girerken size bir belge imzalatıyorlar, tabii milletimiz okumayı sevmediğinden basit formalite bir yazı olarak görüyor bunu ve hemen okumadan imzalayıp geçiştiriyor. Bu belgede ameliyat sayesinde göz numarasının düşeceği belirtiliyor yalnızca ve bazı firmalar da olası kötü sonuçlarda sorumluluk almadıklarını falan yazıyorlar. Göz ameliyatları şu işe yarıyor. Kısa bir sürede göz numaranı düşürüyor ama hem 0 a indirmiyor hem de sonsuza kadar seni gözlükten kurtaramıyor. Çok detaya girmeyeceğim ama e o zaman neden bu ameliyatı oluyor insanlar veya niye tavsiye ediliyor diyebilirsiniz onu da hemen açıklayayım, cevap çok basit. PARA. bu kelimeyi daha önce duymuş muydunuz ? PARA evet. Para için bu sahtekarlıkları yapıyorlar, neden yapmasın ki umut satıp aynı zamanda para da kazanmak varken neden yapmasın.

Kusura bakmayın benim amacım burada soru sormaktı, konunun dışına çıktığımı düşünebilirsiniz ama bana lensi ve göz ameliyatı olmayı önermeyin diye yazabileceğimin en açık aynı zamanda da kapsamlı bir şekilde bilgi verdim size bunlardan yola çıkarak eğer gerçekten bir şeyler biliyorsanız veya tecrübe etmişseniz bana tavsiye verin. Teknolojiyle olan ilişkimi her geçen gün daha da azaltıyorum bundan emin olabilirsiniz zamanımı başka şeylere yöneltiyorum yavaş yavaş fakat gerçekten çaresiz durumdayım. Somut bir şey istiyorum, göz egzersizi olur ne biliyim bir bilgi olur ben göz numaramın düşmesini istiyorum. Küçükken çok bilgisayar oynadım diye hayatımın sonuna kadar gözlüklü olmak istemiyorum bakın bunu gerçekten istemiyorum kendi gözlerimle net bir şekilde cisimleri görmek istiyorum. Tabii bunun için beklemek gerekiyor sabretmek gerekiyor bunları biliyorum ama gerçekten lütfen bana yardım edin, teşekkür ederim şimdiden. Detay vermek gerekirse 2005 liyim iki gözümde de miyop ve astigmat var numaraları çok yüksek 6 7 olması gerek.
Yazının tamamını okuyamadım ama lens benim sorunumu çözdü
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst