Alfaloji Forum

Aramıza katılarak diğer forum üyeleriyle etkileşimde bulunabilir, fikirlerini beyan edebilir ve paylaşım yapabilirsiniz. Üstelik foruma üyelik kısa bir süre için ücretsiz.

Her Durumda Sakin Kalabilmek

Kuşçubaşı

Blog Yazarı
Yönetici
Süper Moderatör
Katılım
9 Nisan 2018
Mesajlar
301
Tepkime puanı
2,218
Şehir
Antalya
Selamlar, uzun zamandır yazmıyorum. Gerçi benim meşguliyetimin altında siz de olsanız muhtemelen aynısını yapacaktınız. O yüzden birkaç haftalık yokluğumu mazur görünüz efendim...

Evet, gelelim bugünkü konumuza. Şimdi, bazı insanlar vardır ki her durumda inanılmaz bir sakinlik içerisindedirler. Genelde gıcık oluruz böyle tiplerden (kimse hayran olduğunu itiraf etme cesareti gösteremiyor çünkü) Bu insanlar genelde her türlü durumda metanetli olup doğru kararlar alabilmeleri ile ün yapmış insanlardır.

Kimdir bunlar ? Mesela Atatürk; ülkenin dört bir yanı işgal edilmiş, düşmanlar dört bir yanda, elde avuçta hiçbir şey kalmamış ve böyle bir durumda sakince "geldikleri gibi giderler" dedi. Mesela Fatih Sultan Mehmet; bakmayın siz öyle dizilerde filmlerde İstanbul'un cesurca fethedildiğine, askerin kahramanca savaştığına. Askerler, Çandarlı Halil Paşa gibi devlet adamları, kısacası Fatih ve birkaç hocası hariç herkes ne İstanbul'un alınacağına inanıyorlardı ne de almaya gönüllülerdi. İşte böyle bir durumda bile Fatih sakinliğini koruyabildi ve nihayetinde İstanbul'u aldı.

Yani, sakin kalabilmek her durumda çok önemlidir. Bir kızla tanışırken de önemlidir, bir iş görüşmesine giderken de önemlidir, bunların İstanbul'u alırken ya da ülkeyi düşmandan kurtarırkenki sükundan hiçbir farkı yoktur.

Peki neden mi sakin kalmak çok önemlidir ? Aslında, basit bir bilimsel nedenden dolayı: HİPOFİZ-ADRENAL AKS(HPA)

Nedir bu Hipofiz-Adrenal AKS ? Aslında bu, Amigdala adını verdiğimiz ve beynimizde yer alan kütlenin bizi tehlikelerden korumak için verdiği bir uyarıdır. "Korumak mı ?" diye sorduğunuzu duyabiliyorum, evet korumak! Bizler her ne kadar modern bir çağda modern insanlar olarak yaşıyor olsak da, beynimizin bir kısmı hala taş devrinin o çetin şartlarındaki ortamda kalmış durumda. Yani, beynimizin ilkel kısmı en ufak bir tehlike, stres durumunda bunu hayati bir tehlike sanıyor ve uyarı çanlarını çalmaya başlıyor vücutta: savaş ya da kaç!

Bir anda göz bebeklerimiz etrafı daha iyi görebilelim diye büyüyor, beynimizdeki kanın çoğunluğu daha kuvvetli savaşalım diye kaslara gönderiliyor, bedenimiz savaş pozisyonuna doğru geçer yani kasılmaya başlar... Aslında bunların hepsi bizim iyiliğimiz için, gel gör ki; biz artık elimizde mızrak g*tümüzde yaprak mamut avlayan bir mağara adamı değiliz!

Oysa beynimiz en ufak bir tehlikede bile bunu yapmaya başladıkça bizde saçma sapan şeylere karşı korkular oluşmaya başlıyor. Mesela bir kıza gidip açılmak bile imkansızmış gibi gelebiliyor bazen, çünkü ilkel beynimiz bunun bizi öldürebileceğini düşündüğü için bizi uzak tutmak istiyor. Yok artık ebesinin...

İşte sakin insanın farkı burada devreye giriyor. Mesela stresli bir durumda sakin kalabilen insan yukarıdaki tepkimeleri en az zararla atlatacaktır; sakin kalabildiği için kan beyninde kalacaktır yani analitik düşünme yetisi güçlü olacaktır. İlkel, hayvani beyni pasif durumda olacak ve prefrontal bölge yani gelişmiş, insani olan bölge üstün durumda olacaktır. Zaten tarihe baktığınız zaman, büyük komutanlar, siyasetçiler stresli durumlarda bile sanki basit bir satranç oyunu oynarmışçasına sakindirler. Oysa Hipofiz-Adrenal AKS'ın etkisinde kalsalardı muhtemelen tıpkı basit hayvanların yaptığı gibi düşünmeden sağa sola saldırıp sonra da rezil olacaklardı.

Hayvanlar bu tepkinin en güzel örneğidir, çünkü onların beyni bizimki kadar gelişmiş değildir. Haliyle onlar stresli bir durumda kaldıklarında Hipofiz-Adrenal AKS'ın tüm etkilerini göstereceklerdir. Bir köpeği kızdırırsanız sizin ne kadar güçlü olup olmadığınıza bakmaz, ya da sizi bunu yapmamanız konusunda uyarmaz; ya kaçar ya da tüm dişlerini size geçirir.

Oysa biz insanlar çok daha farklıyız, prefrontal korteks adını verdiğimiz beyin bölümümüz sayesinde istediğimiz takdirde bu tepkilerden muafız. İşte bu yüzden, ister Alfa deyin ister herhangi bir şey, ama şurası bir gerçek ki "sakin kalabilmek üstün insanların meziyetidir"

Ve böyle insanlar her türlü durumda en doğru kararları verebilirler çünkü analitik yani zekice düşünürler.

Şimdi tabi haliyle soracaksınız "E iyi hoş da, peki nasıl sakin kalacağız ?" diye. Bu yazıyı konuya genel bir girizgah kabul edin, nasıl sakin kalabileceğiniz konusunu da başka bir yazıda ele alalım (onu da seneye yazarım herhalde)

Yazıya şu video ile son verelim, Allah hepimize böyle bir sakinlik versin efenim:
Haydi selametle...
 
Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst