Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Her işte vardır bir hayır

Selam dostlar;
Bugün size arkadaş grubumuz içerisinde sürekli anlatılan ve o an anlatan kişiye "anlatma, artık sus amk" denildiğinde bile anlatmaktan vazgeçmediği bir hikayeyi anlatacağım.

Büyük bir ülkenin kralı varmış bu kral ormanda avlanmayı çok severmiş. Bir gün kral yine vezirine "Askerleri topla avlanmaya çıkacağız." demiş.
Vezir askerleri toplamış, kral kendisi dışında kimsenin çekemediği muhteşem yayını almış ve ormana doğru ordusuyla yol almaya başlamış.
Bir süre sonra ormana varmışlar, kral büyük bir geyik görmüş, yayını sonuna kadar çekip oku fırlatmış ama parmağı yayın arasında olduğu için kopmuş,
kral feryat figan içinde saraya götürülmüş. Veziri "Merak etmeyin kralım vardır bunda da bir hayır." demiş. Kral acılar içinde kıvranırken vezirin bu lafına çok sinirlenmiş, askerlere "atın şunu zindana demiş." bu olayın üstünden baya zaman geçmiş kralın parmağına çare bulamamışlar. Parmağını kaybetmesine rağmen kral avcılıktan vazgeçememiş tekrar askerleri toplayıp avlanmaya çıkmışlar. Ormanın derinliklerinde gezerken birden çalılıklardan sesler gelmeye başlamış. Kral yayını çekmeye kalmadan çalılıklardan yamyamlar çıkmış ve kralın askerlerini öldürmüşler. Yamyamların lideri kralın yanına gelip tam kralı öldüreceğinde kralın parmağının olmadığını görmüş. Lider, krala; "Bizim kanunlarımızda uzvunu kaybetmiş birini öldürmek yok. Eşyalarını bıraktıktan sonra gidebilirsin." demiş ve kralı soyduktan sonra göndermiş.

Kral koşa koşa saraya gitmiş, vezirin zindanına girmiş vezirin elini, eteğini öpmeye başlamış, ardından şöyle bir konuşma geçmiş;
K- Sen haklıymışsın, bugün yamyamlar tarafından saldırıya uğradık benim parmağım yok diye beni öldürmekten vazgeçtiler. Seni zindana attığım için özür dilerim.
V- Her işte vardır bir hayır kralım.
K- Seni zindana attım nasıl bir hayır var burada?
V- Eğer beni zindana atmış olmasaydınız askerlerin yanında beni de öldürürlerdi. İşte bu yüzden her işte bir hayır vardır.

Kıssadan hisse bölümüne geliyorum, agalarım bugün düşmenizin bile iyi bir yanı vardır bunu arayıp bulun ve bundan ders çıkartın, her şey mükemmel olmayacak, bir gün her kötü olay üst üste gelecek ve siz iyi yanlarını görebildiğiniz sürece bu kötü olaylar geçip gidecek sonucunda siz iyi yanlara tutunup kendinizi toparlayacaksınız.
İyi Forumlar..

Son düzenleme:
Çok güzel bir söz vardır paylaşıyım hemen “Bir şey olmuyorsa ya daha iyisi olacaktır ya da olmaması gerekiyordur “ yani çok istediğimiz bir olay gerçekleşmiyorsa üzülmek yerine onu düşünmeliyiz ya daha iyisiyle karşılaşırız yada gerçekten o işin hiç olmaması gerekiyormuş ki olmamış diye bakmamız lazım :) her işte bir hayır vardır sözünün aslında farklı bir varyasyonu

Guzel ve ihtiyacim olan bir konuydu, cok tesekkur ederim dostum
Rica ederim dostum 🌹
Çok güzel bir söz vardır paylaşıyım hemen “Bir şey olmuyorsa ya daha iyisi olacaktır ya da olmaması gerekiyordur “ yani çok istediğimiz bir olay gerçekleşmiyorsa üzülmek yerine onu düşünmeliyiz ya daha iyisiyle karşılaşırız yada gerçekten o işin hiç olmaması gerekiyormuş ki olmamış diye bakmamız lazım :) her işte bir hayır vardır sözünün aslında farklı bir varyasyonu
Böyle sözler gerçekten en umudu olmayan insanı bile harekete geçirebiliyor. Bu düşünceyi savunan başka bir sözü yazdığın için teşekkür ederim, güzel sözmüş. :)

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8