Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

her seyi sorgulamanin onemi.

bugun yine bir seyleri sorguladigim bir yazi yazacaktim ama onceki yazima "dusunme intihar edersin, kafayi yersin, depresyona girersin." tepkileri geldigi icin once bu yaziya ihtiyaciniz oldugunu anladim.

basta sunu soyleyeyim. depresyondaysaniz, sebebi sorgulamaniz degildir. hayatinizdaki duzgun gitmeyen seylerdir. bagimliliklar, amacsizlik, disiplinsizlik, basarisizlik gibi. bunlarla yanlis yontemlerle basa ciktiginiz icin hayatinizi kotu yonde ilerletiyorsunuz. sorgulamaya baslayinca bir sekilde intihar dusuncelerini kendinize getiriyorsunuz. depresyona giriyor ve "bakin sorguladim, bunlar oldu. sorgulamayin." diyorsunuz. suclu olan sorgulama degil, sizsiniz arkadaslar. sorumluluk almak uzerine yazdigim yaziyi okuyabilirsiniz bu konu hakkinda.

ben cocuklugundan beri her seyi sorgulayan biriyim. hatta intihari da uzun uzun sorgulayan biri olarak soyluyorum: sorgulama bana intihar dusuncesini getirmedi.

bu konuyu netlestirdigime gore neden sorgulamamiz gerektigini aciklamak istiyorum. herkes bazi dusuncelere sahiptir: dinler, siyasi gorusler, olaylara karsi bakis acilari, dusunmeden kabul edilen buyuk, kucuk bazi seyler... bunlarin hepsi ozunde bir fikirdir ve bu fikirlerin hicbiri topraktan bitmedi. tarihte birileri cikti ve bu fikirleri sundu. zamanla oyle bir hal aldi ki insanlar bunlari kosulsuz kabul etmeye basladi, sorgulamaya deger gormediler. eger dikkatli bakarsaniz bu fikirlerin her yerde bulundugunu gorursunuz. bunlar, kelimeler gibi kucuk seyler veya ebeveynlere duyulan sevgi, etrafimizda goremedigimiz canlilarin varligi, zeus'un gercekligi gibi buyuk seyler olabilir. sadece sunun farkina varmanizi istiyorum: sorgulamaniz gereken seyler her yerde bulunuyor ve hayatimizi, toplumumuzu, dunyamizi hatta evrenimizi olusturuyorlar.

iste neden sorgulamalayiz sorusunun cevabi burada: bu fikirler hayatimizi olusturdugu icin. zamaninda bazi insanlarin ortaya attigi fikirler artik degistirilmez kanunlar olarak kabul ediliyor. kesin dogrulugunu bilmiyoruz, sadece kabul ediyoruz. ilginc olan o adamlar fikirlerinin bu raddeye gelecegini dahi dusunmedi. biz bu raddeye getirerek onlara bir nevi tapmaya basladik. iste bu yuzden her seyi sorgulamak, onlari yikmak, hatta yenilerini olusturmak cok onemli. o adamlarin dunyamizi olusturdugu gibi biz de bir dunya olusturabiliriz. onlarin yaptiginin ustune katarak dunyayi daha guzel hale getirebiliriz. esasen medeniyet dedigimiz kavram da boyle olusmustur. birileri cikip onceki tabulari yikti ve yenisini dikti. bu olay her gerceklestiginde biz seviye atladik.

gunumuzde devrimler gerceklestiren, populer ve sikca konusulan bir adam var: elon musk. elon, gozumuzun onunde eski tabulari yikarak yenilerini dikiyor. daha dun ozel sirketlerin uzaya insan gonderemeyecegi tabusunu yikti ve hayatimiz buyuk cercevede bir seviye atladi. iste bu kucuk sorgulamalar ve adimlar ile ilerleme saglayan seydir.

benim istedigim sey dunyada sadece belli insanlarin sorgulamasi degil herkesin sorgulamasi. acikcasi bu biraz utopya farkindayim ama sadece bir kac kisi yerine her insan sorgularsa ne olur? sorgulamaya da buradan baslayabilirsiniz arkadaslar.

iyi aksamlar.

Herkes sorguluyo zaten ama sen bunu aşağılık kompleksiyle birlikte yaptığın için böyle sonuçlara varıyosun. İnan ben de doğduğumdan beri her boku sorgulayan bir insanım böyle yetiştirildim, hayat/dünya ile ilgili aydınlandıkça bu tarz sorgulamalar da bi hayli azaldı. Dünyayı anlayamadıkça bu tarz sorgulamalar gerçekleşiyo, dünyayı anlarken böyle sorgulama yapmıyosun.

Bununla ilgili bir yazı var ama başka site olduğundan atamıyorum maalesef. Bunun haricinde yazılarında cümleye büyük harfle başlarsan yazılar daha estetik durur, böyleyken inan hiç okuyasım gelmiyor ve biliyorum ki başkaları da aynı sebepten okumakta çekiniyor.

Herkes sorguluyo zaten ama sen bunu aşağılık kompleksiyle birlikte yaptığın için böyle sonuçlara varıyosun. İnan ben de doğduğumdan beri her boku sorgulayan bir insanım böyle yetiştirildim, hayat/dünya ile ilgili aydınlandıkça bu tarz sorgulamalar da bi hayli azaldı. Dünyayı anlayamadıkça bu tarz sorgulamalar gerçekleşiyo, dünyayı anlarken böyle sorgulama yapmıyosun.

Bununla ilgili bir yazı var ama başka site olduğundan atamıyorum maalesef. Bunun haricinde yazılarında cümleye büyük harfle başlarsan yazılar daha estetik durur, böyleyken inan hiç okuyasım gelmiyor ve biliyorum ki başkaları da aynı sebepten okumakta çekiniyor.
dostum asagilik kompleksinden kastini aciklayabilir misin? cidden anlamadim cunku.
ayrica dunyada her seyin aydinlandigini dusunmuyorum. hatta insanlik yok oldugunda dahi aydinlanmamis cok fazla seyin kalacagini dusunuyorum.

Normalde sorguladığında sistemle ilgili bi sonuca varıyosun aslında, ama sistemi anlamadıkça ya da yanlış anladıkça sende bi aşağılık kompleksi gelişiyo ve olaya farklı bi açıdan bakmaya başlıyosun.

Dünyada her şey aydınlanmış değil veya aydınlanmak zorunda da değil. Ben sistemi anladığımda benim için aydınlanmış oluyo, misal söylüyorum dışarıda birisinin bişey yaptığını görüyosun ve onu neden yaptığını anlamıyosun. Çünkü sistemi anlamamışsın, sistemi anladığın kadar insanları anlıyosun ve haz alıyosun.

Normalde sorguladığında sistemle ilgili bi sonuca varıyosun aslında, ama sistemi anlamadıkça ya da yanlış anladıkça sende bi aşağılık kompleksi gelişiyo ve olaya farklı bi açıdan bakmaya başlıyosun.

Dünyada her şey aydınlanmış değil veya aydınlanmak zorunda da değil. Ben sistemi anladığımda benim için aydınlanmış oluyo, misal söylüyorum dışarıda birisinin bişey yaptığını görüyosun ve onu neden yaptığını anlamıyosun. Çünkü sistemi anlamamışsın, sistemi anladığın kadar insanları anlıyosun ve haz alıyosun.
anliyorum.

Her şeyi sorgulamak hadsizliktir bana göre. Her habere, araştırmaya bu yalan diye bakarsanız, hakikate ulaşmak isteyen gazetecilerin veya diğer önüne set çekmiş olursunuz.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8