Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Hikaye Anlatmak (DHV)

maliblue

Yönetici
Süper Moderatör
Hayatta her şeyin bir hikayesi vardır. Sizin, benim, üzerinde yaşadığımız toprakların, elinizde tuttuğunuz telefonun...

Mesela toplumumuzun da hikayeleri vardır. Biz bu hikayeleri masallaştırır ve destan haline getiririz.

Mesela TÜRK toplumu olarak bizler savaşçı bir mizaca sahibizdir. Bu da bizim destanlarımızda yer etmiştir. Açık bir şekilde "Biz savaşçıyız asarız keseriz" denilmez fakat zaten destanlarımızı okuyanlar bunu fark ederler.

Bu yüzden birçok tarihçi milletlerin analizlerini yapmak için destanlarına bakarlar.

Nereye mi varmaya çalışıyorum ?

Anlattığınız hikayeler karşınıza sizin hakkınızda bilgi verir.

"Geçen gene Namık abilerle lokaldeyiz..." diye anlatıyorsanız bir şeyler, burada kızı etkileyecek olan konu ne ? Namık abi mi ?

Değerinizi düşürecek değil, yükseltecek hikayelere ihtiyacınız var.

Unutmayın, hikayelerinizle kıza mesaj veriyorsunuz.

DHV dediğimiz mevzu da budur, yani sosyal değerinizi yükseltecek hikayeler.

Mesela PUA'lar arasında kullanılan meşhur DHV'lerden biri şudur:

"Moralim bozuk biraz. Eski kız arkadaşıma mankenlik yaptığı şirket son model bir araba vermiş. Bu da arabayla kaza yapmış, neyse ki kıza bir zarar gelmemiş, tabi şirket de kaza bedelini istemiş bir de üstüne azarlamış. Kızın ailevi durumu gayet iyi kolaylıkla öderler ama kız bu kadar yaştan sonra çocuk gibi azarlanmayı kaldıramayıp tartışıp ayrılmış. Beni aradı buluştuk hala kazanın şoku vardı üzerinde."

Şimdi bunu duyan kız ne düşünecek ?

"Demek ki güzel kızlarla birlikte oluyor" , "Kızlarla arası iyi", "Güzel kızlarla birlikte olabiliyorsa çekicidir" ,"Empati yapabiliyor", "Benim duygularımı da anlayabilir"

İşte bu yüzden hikayeler önemlidir. Sosyal statünüzü yukarılara taşıyacak anılar biriktirin. Tabi bunlar için de sosyal bir adam olmanız gerek o ayrı konu.

Düşünün, sizi güldüren, şaşırtan, korkutan, şok eden neler yaşadınız ?

Bunları bulun ve hikayeleştirin.

Hikayeler bilinçaltına girmenin yegane yoludur. TRUVA ATIDIR.

Neden dini kitapların bu kadar çok hikaye anlattıklarını düşünün.

Özetle; bana hikayeni anlat, sana kim olduğunu söyleyeyim

Benim için kıymetli birinin yazısıdır :)

A presto amici!

Biz hikaye anlatma olayına daha yeni yeni önem veriyoruz. Batıda bu iş storytelling olarak zaten o kültürün bir parçası. Hikayenizi nasıl anlattığınızı geliştirmek istiyorsanız farklı kültürlerin masal kitaplarındaki masalları anlatın kamera önünde. Hitabet de geliştirir, masalları ayrıca da anlatabilirsiniz. Yazı için çok teşekkürler.

Faydalı bir yazı olmuş bende küçük bir ekleme yapmak istiyorum.

Herhangi bir kitabı, makaleyi açın içerisinden rastgele bir kelime seçin örneğin “kuş” kelimesini seçtiniz, 2 dakika boyunca “kuş” ile ilgili bir hikaye uydurun.
Bu sohbetlerde olan o, 2 dakikalık sessizliği önler.
Daha iyi hikaye anlatmanızı sağlar.
İnsanlarla konuşurken tıkanma yaşamamanızı sağlar.

Çevremdeki statüsü yüksek tanıdık dogal arkadaslarimin hepsi hikaye anlatırlar ama bu hikayelerini abartirlar dururlar hatta bazı hikayeleri yalandan anlatırlar :)))

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8